איראן שחררה מהכלא אזרחים בריטיים-איראניים תמורת תשלום חוב של בריטניה לאיראן מימי השאה

שלטונות איראן שחררו שלושה אזרחים הנושאים דרכונים בריטיים ואיראניים – נאזנין זר'ארי-רטקליף העצורה בבריטניה כבר שש שנים, אנושה אשורי ומוראד טהבאז – לאחר הליך משפטי ממושך עקב מחלוקות דיפלומטיות בין שתי המדינות בעניין חוב שבריטניה הסכימה לשלם.

נאזנין רייטקליף[1]

שחרור השלושה התאפשר לאחר שבריטניה ואיראן הגיעו להסדר על חוב ישן בסכום של 467 מיליון יורו שהבריטים סירבו לשלם מאז הפלת השאה של איראן בשנת 1979.

ריטקליף נעצרה בשנת 2016 באיראן כאשר ביקרה אצל בני משפחתה. היא מנהלת פרויקט במכון "תומסון רויטרס" – אגף פעולות הצדקה של סוכנות הידיעות הנושאת את אותו שם. היא הואשמה בקשירת קשר לבצע הפיכה נגד המשטר האיראני דבר שהוכחש על ידה בתוקף, ולבסוף נגזרו עליה חמש שנות מאסר. בשנה שעברה נשפטה שוב לשנה בשל השתתפותה בהתכנסות מחוץ לשגרירות האיראנית בלונדון בשנת 2009.

אשורי, מהנדס גמלאי, נשפט לעשר שנות מאסר לאחר שהורשע בריגול לטובת ישראל. גם הוא הכחיש את ההאשמות שיוחסו לו.

אזרח בריטי שלישי – מוראד טהבאז – הנושא גם דרכון אמריקני שוחרר אף הוא לאחר שנעצר עם פעילי הגנה על הסביבה ונשפט לעשר שנות מאסר לאחר שהורשע בקשירת קשר עם ארה"ב.

שאשא דישמוח', ראש ארגון אמנסטי בבריטניה, ברך על השחרור והדגיש כי רייטקליף ואשורי נעצרו על בסיס האשמות מפוברקות בנושא הביטחון הלאומי. הוא הוסיף כי בריטניה חייבת לחדש מיד את מאמציה לשחרור אזרחים בריטים נוספים דוגמת מהראן ראוף – פעיל זכויות אדם שנעצר בשנת 2020 שעדיין נמצא בכלא האיראני בבידוד. באיראן עצורים אזרחים זרים נוספים הנושאים דרכונים אוסטרים, קנדים, צרפתים, גרמנים, שוודים ואמריקנים.[2]


[1] https://www.alquds.co.uk/, 16.3.2022

[2] https://www.alquds.co.uk/, 16.3.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: