ביקורת על הנפוטיזם ברשות הפלסטינית

מינויה של סלאם אל-זוארי לשגרירה הפלסטינית באיראן במקום אביה – צלאח אל-זוארי – עורר תרעומת קשה כלפי הרשות הפלסטינית שהואשמה בשחיתות בכך שהיא ממנה בנים של בכירים פלסטיניים למשרות בכירות. פלסטינים רבים הופתעו לשמוע שבאיראן כיהן כשגריר במשך ארבעים שנה אדם המקורב למחמוד עבאס שלא הייתה לו כל פעילות דיפלומטית ואפילו לא הצהרות לעיתונות והופתעו מהקלות שבה מונתה בתו לתפקיד.

סלאם אל-זוארי[1]

דיפלומט פלסטיני הסביר את חוסר פעילותו של אל-זוארי ברגישות שביחסי איראן והרשות הפלסטינית. אמנם איראן תומכת ברש"פ בפורומים בין-לאומיים, אך בפועל היא תומכת בפלגים הפלסטינים היריבים לרש"פ כגון חמאס והג'יהאד האסלאמי כדי להחליש את הרשות הפלסטינית.

לפי "אל-ערבי אל-ג'דיד", הסגל הדיפלומטי הפלסטיני סופג ביקורת קשה והאשמות בשחיתות וברדיפת שררה שבאות לידי ביטוי במינוי מקורבים ובני משפחה של בכירים פלסטיניים לתפקידים דיפלומטיים כדי שייהנו ממנעמי השלטון ומההטבות הרבות הכרוכות בתפקידם. כל זאת בניגוד לתקנות הקובעות שהמועמדים למשרות בסגל הדיפלומטי של הרש"פ צריכים לענות על קריטריונים מסוימים בפני ועדה מכרזים מיוחדת שהוקמה לצורך העניין, אך בפועל רבים אינם ראויים לתפקיד ולא מתפרסמים מכרזים לתפקידים האלה.

בנוסף, לפי התקנון שגריר יכול לכהן ארבע שנים בלבד ובמקרים מסוימים ניתן להאריך את כהונתו בשנה אחת בלבד אך רוב השגרירים ברשות הפלסטינית מכהנים תקופה ארוכה מהמותר.


[1] https://www.alaraby.co.uk/, 12.1.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: