חזבאללה מנסה להצר את צעדי יוניפיל בלבנון

מתיחות רבה בין חזבאללה לבין כוח יוניפיל בלבנון בעקבות החלטת מועצת הביטחון בעת האחרונה לחדש את המנדט של יוניפיל בשנה נוספת עד אוגוסט 2023 ולערוך שינויים במנדט של יוניפיל, למשל הצהרה כי "יוניפיל אינו זקוק לאישור מוקדם מכל גורם כדי למלא את המשימות שבאחריותו וכי מותר לו לבצע את פעולותיו באופן עצמאי. מועצת הביטחון קוראת לכל הצדדים להבטיח את חופש התנועה של יוניפיל כולל עריכת סיורים גלויים וכאלה שלא הודיעו עליהם. כמו כן מגנה את ההצקות וההפחדות כלפי אנשי יוניפיל ושימוש בקמפיינים של הטעיה תקשורתית נגד מגיני השלום."

מועצת הביטחון טוענת כי בעת האחרונה הוצבו מכשולים בפני כוח יוניפיל המגבילים את יכולתו להגיע לשטח ולמלא את משימותיו. כמו כן היא מגנה את קיומו של הנשק הבלתי חוקי ברשות קבוצות חמושות באזור שבו יוניפיל פועל.

יוניפיל[1]

חזבאללה רואה בהחלטה החדשה של יוניפיל פרובוקציה ואסטרטגיה חמורה להצר את שליטת הארגון בשטח "דבר המהווה התערבות לא מוצדקת בפעילות צבא לבנון." חזבאללה קרא לגורמים הרשמיים לטפל בהשלכות של שינוי מנדט יוניפיל "המשרתות את יעדיה של ישראל".

אין זו הפעם הראשונה ששוררת מתיחות בין חזבאללה ליוניפיל, וכבר אירעו תקריות בין הצדדים כאשר חזבאללה מנסה לכפות שליטה מלאה בשטח הסמוך לגבול עם ישראל בדרום לבנון באמצעות נטרול פעולות יוניפיל.

חזבאללה מאשים את ממשלת לבנון באזלת יד ומתכחש לכך שיש לאו"ם תפקיד עצמאי. יתר על כן, מה שמדאיג את חזבאללה הוא מה שמופיע בהחלטה 2650 שבה נאמר: "מועצת הביטחון מבקשת מהכוחות המזוינים  של לבנון וממזכ"ל האו"ם להגדיר אמות מידה ברורות ולוחות זמנים לפריסה יעילה וקבועה של הכוחות הלבנונים בדרום לבנון ובגבול הימי של המדינה.

חזבאללה הפך את נושא כוח השלום של יוניפיל לעניינים של "בגידה ופשע" כלומר הוא מתאר את אנשי הארגון כ"חיילי הרשע המאיימים על תושבי אזור הדרום."

משרד החוץ של לבנון הביע התנגדות לשינויים בהחלטות האו"ם "הכוללים שימוש בשפה שאינה  עולה בקנה אחד עם הסכם המסגרת בין לבנון לאו"ם." חזבאללה נקט לשון פחות דיפלומטית והפנה מסר ליוניפיל "לכבד את הכללים שהיו נהוגים עד כה משום שלכל חריגה מהם יהיו השלכות חמורות."[2]


[1] https://asharq.com/, 12.9.2022

[2] https://www.alaraby.co.uk/, 18.9.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: