סימנים ראשונים להפשרה ביחסים בין ירדן לחמאס

היומון הקטרי אל-קודס אל-ערבי פרסם כתבה של בעל הטור בסאם בדארין על אפשרות התקרבות בין חמאס לירדן.[1]

חוגים דיפלומטיים מערביים אמרו בעת האחרונה כי נשקלת האפשרות של ביקור ראש הלשכה המדינית של חמאס – אסמאעיל הנייה – בירדן וזאת בעקבות פגישות מדיניות שערך ח'אלד משעל לפני כשבועיים בירדן. הירדנים היו מרוצים מהעמדות של ח'אלד משעל וגם מהעובדה שחמאס לא השתתפה בסבב האחרון של הלחימה בין הג'יהאד האסלאמי לישראל. כל זאת בנוסף לכך שנפסקו המאמצים להגיע לפיוס בין חמאס לסוריה. גם הביקורת הפומבית שהשמיע ח'אלד משעל על התערבות איראן בעצמאות ההחלטות הפלסטיניות עודדה את ירדן לגלות פתיחות כלפי חמאס.

אסמאעיל הנייה[2]

הנייה שלח כמה פעמים מסר על אודות רצונו בפיתוח הקשרים הרשמיים והמדיניים עם ירדן, והדבר נעשה באמצעות ח'אלד משעל, גורמים אסלאמיים ירדניים ובכירים ירדניים ובהם ראש הממשלה לשעבר טאהר אל-מצרי.

הניה עצמו שיבח לא פעם את ירדן על תמיכתה בעמידתם האיתנה של תושבי עזה באמצעות הקמת בית חולים שדה ירדני ועל עמדות ירדן לטובת העם הפלסטיני. הניה גם אמר לאל-קודס אל-ערבי כי תנועת חמאס והעם הפלסטיני פותחים את זרועותיהם בפני ממשלת ירדן והעם הירדני.

יצוין כי ירדן אפשרה להנייה להשתתף בשנה שעברה בהלווייתו של בכיר התנועה אבראהים ר'ושה

אך לא אפשרה לו לקיים פגישות רשמיות ברבת עמון. עם זאת מקורות בירדן מסרו כי עלה רעיון לאפשר להנייה לבקר ברבת עמון ולפגוש אותו כמחווה של רצון טוב גם אם לא באופן רשמי.


[1] https://www.alquds.co.uk/, 9.9.2022

[2] https://www.alquds.co.uk/, 9.9.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: