חזבאללה שב ומאיים להסלים אם לא תהיה התקדמות במו"מ על שרטוט הגבול הימי בין ישראל ללבנון

ארגון חזבאללה ממשיך לאיים בפעילות צבאית נגד ישראל בשל מה שהוא מכנה "הסחבת והדחייה בלך ושוב" מצד ישראל בנושא שרטוט הגבולות הימיים. חזבאללה דוחה את הטענה שקיים קשר בין שרטוט הגבולות לבין המו"מ על הגרעין האיראני.

בטקס הנחת אבן פינה לאתר תיירות ג'יהאדיסטי ג'נאטא המשמש מחנה אימונים של חזבאללה אמר מזכ"ל הארגון – חסן נצראללה – כי נושא שרטוט הגבולות הימיים, כריש ומשאבי הנפט והגז אינו קשור להסכם הגרעין כלל וכלל. הוא הוסיף כי אם המתווך האמריקני ייתן ללבנון את מה שהיא דורשת, המגמה שלנו תהיה רגיעה בין שייחתם הסכם גרעין ובין שלא, אולם אם לבנון לא תקבל מה שהיא דורשת, אנו נלך להסלמה ולבעיה. עוד אמר: "עיני הלבנונים צריכים להיות נשואות לעבר כריש והמתווך האמריקני שעדיין מבזבז זמן, וזמנו הולך ואוזל.

דברי נצראללה בג'נאטא[1]

לפי היומון אל-שרק אל-אוסט, גורמים לבנונים מעריכים כי הצד הישראלי חותר לדחות את ההסכם על הגבול הימי לאחר הבחירות בישראל, ולדבר זה חזבאללה אינו מסכים. ראש סיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני – מוחמד רעד – אמר: "כעת הם [הישראלים] חוזרים על אותה הדרך ועל אותה ההתנהגות בגיבוי אמריקני… סוג של דחייה, הונאה ועיכובים לגבי זכויותינו"

עוד טען רעד כי "ישראל משתמשת בגז גנוב מהפלסטינים כדי למכור אותו במחירים גבוהים לאירופה הזקוקה לו והיא מטרפדת את זכותנו להפיק גז, ולכך לא נסכים בשום פנים ואופן."

נציג איראן בלבנון – שיח' מומד יזבק – אמר: "אסור להחמיץ את ההזדמנות לדרוש מארה"ב לזרז את שרטוט הגבולות הימיים ולקחת את זכויותינו במלואן מעמדת כוח ולא מעמדת חולשה. עבר זמנה של הסיסמה שכוחה של לבנון בחולשתה, וכעת אנו אומרים שכוחה של לבנון בצבאה, בעמה ובהתנגדות שלה."[2]   


[1] https://www.nna-leb.gov.lb/, 19.8.2022

[2] https://aawsat.com/, 21.8.2022


%d בלוגרים אהבו את זה: