בעקבות מבצע עלות השחר מתח בעל טור ביומון הרש"פ ביקורת על חמאס וטען כי עשתה עסקאות עם ישראל על חשבון הבעיה הפלסטינית

להלן תרגום קטעים ממאמרו של באסם ברהום, בעל טור ביומון הרשות הפלסטינית "אל-חיאת אל-ג'דידה":

באסם ברהום[1]

"טענות חמאס בנוגע להתנגדות כבר אינן מצליחות להוליך שולל איש, והמלחמה האחרונה בעזה הוכיחה כי התיאום הביטחוני וההסכמים החשאיים בין חמאס לישראל נמשכים בין שהם נעשים במישרין ובין שהם מתבצעים באמצעות בעלי הברית האזוריים של ארגון האחים המוסלמים. מי שעקב אחרי המינוח של חמאס במהלך המלחמה האחרונה ואחריה רואה שהוא הפך למינוח של שלטון ושל שליטים ולא של אנשי התנגדות. פתאום חמאס מעדיפה את האינטרסים הכלכליים של האנשים ואת ביטחונם ויציבותם, משתפת פעולה עם ישראל ומנרמלת יחסים עמה כדי לשפר את תנאי חיי היום-יום של תושבי עזה. האם זו הייתה מטרת ההתנגדות? אם זה כך, אנו אומרים לחמאס שהמצב ברצועת עזה לפני ההפיכה שהיא ביצעה בשנת 2007 היה טוב יותר, ונשאלת השאלה לשם מה היו כל המלחמות וההרס?

הבה וניזכר יחדיו כיצד תקפה חמאס את הרשות הפלסטינית רק משום שהתנהגה באחריות כלפי בני העם הפלסטיני וניסתה למצוא איזון בין חיי היום-יום של התושבים לבין קיום ההתנגדות העממית הלא אלימה והכינה תנאים טובים יותר לעמידה איתנה בשטח, אולם ההבדל הוא שהרשות הפלסטינית עשתה זאת בגלוי ובמסגרת הסכמים שחתמה בפומבי ואילו שחמאס עושה הסכמים בחשאי מתחת לשולחן עם ישראל. הוכח מה שהיה ידוע לרבים כי מטרת חמאס בהתנגדות היא להשיג הכרה ישראלית בה בגיבוי אמריקני ולאחר מכן היא מציגה את עצמה כגורם אמין שמסוגל לספק לישראל ביטחון אם רק תכיר בה.

מונחי חמאס והשפה המדינית החדשה שלה משקפים מצב שבעצם היא הסכימה על עסקה עם ישראל ישירות או באמצעות גורם אזורי שישראל וארה"ב בוטחים בו כדי שחמאס תהיה הרשות השלטת בעזה תמורת שיפור תנאי החיים ופתיחת המעברים לתנועת אנשים וסחורות. אשר לישראל, היא רואה בכל מה שתואר הנצחת הפילוג הפלסטיני [בין פת"ח לחמאס] ווהשארת המצב שבו היא השולטת בכל פרטי החיים בעזה."

ברהום מוסיף: "תוצאות העסקה של חמאס מסכנות את הבעיה הלאומית [הפלסטינית], והבעיה היא שהארגון הזה [חמאס] – שהוא בעצם שלוחה של האחים המוסלמים – משווק את העסקה שלו כהישג לאומי כאשר בפועל העסקה היא הישג עבור חמאס בלבד, וכמו שעיקר מעייניו של ארגון האחים המוסלמים היה לקבל הכרה אמריקנית בו ולהיבחר כסוכן החשוב ביותר להבטחת האינטרסים האמריקניים באזור הערבי האסלאמי כך גם הדבר החשוב מבחינת חמאס הוא לזכות בהכרת ישראת בה כסוכנת שלה, והנה היום היא קרובה להשיג את מבוקשה. מעתה ואילך כדי ששיתוף הפעולה יהיה מושלם חמאס צריכה להגיש ויתורים נוספים על חשבון הבעיה הפלסטינית, וייתכן שנעלם מעיני רבים שהתנועה האסלאמית הדרומית בראשות מנצור עבאס, שהיא זרוע של האחים המוסלמים בקואליציה בישראל, מילאה תפקיד בגיבוש העסקה בין חמאס לממשלת ישראל.

הבה ונחזור להיסטוריית העימות בין ישראל לחמאס, וייתכן שעדיף לכנות אותו בשם 'מלחמות חמאס'. בכל המלחמות האלה לא השיגה חמאס אפילו יעד אחד, וכל מה שרצתה היה לזכות בהכרה ישראלית ולהיות גורם שמנהל מו"מ עם ישראל ומסכם אתה עסקאות. אשר לתיאום הביטחוני, הוא לא נוצר היום והרי כוח של משמר הגבול של חמאס הבטיח את הגבול עם ישראל, וכל תהלוכות 'השיבה' היו בבחינת ניסיונות של חמאס לשגר מסר לישראל שהיא בלבד מסוגלת להבטיח את הגבול אם ישראל תראה בה הגורם שאתו עושים עסקים."

עוד כתב ברהום במאמרו: "במהלך המלחמה האחרונה חמאס לא רק שלא השתתפה בה אלא הייתה צד שהפעיל לחץ על הג'יהאד האסלאמי ועל שאר הפלגים הפלסטינים לא להסלים, ואכן הושגה הפסקת אש מהירה שבאמצעותה נראתה חמאס כמי שממלאת תפקיד חיובי ואחראי שזכה לשבחים מצד ארה"ב וישראל. חמאס סבורה כי הגיעה העת לקטוף את פירות מלחמותיה הלא לאומיות כדי להציג את עצמה כגורם הנושא באחריות ומסוגל להכיל כל הסלמה ,ובזכות כוחה היא היחידה שמסוגלת לאכוף שלטון ולהביא לביטחון…

מאז ייסוד חמאס הציגה התנועה את עצמה כחלופה לאש"פ וזה כשלעצמו מהוווה תופעה שתורמת לפילוג, כפי שחמאס הובילה את הזירה הפלסטינית לפילוג החמור ביותר בתולדות העם הפלסטיני שגרם להפרדה פוליטית בין עזה לגדה המערבית ולהקמת שני מוקדי קבלת החלטות של הפלסטינים, דבר המחליש את העמדה הלאומית. כיום חמאס משלימה את הפילוג הזה באמצעות עסקה כוללת עם ישראל, ומי שעוקב אחר ההצהרות בישראל ואחר אמצעי התקשורת שם יבחין במרכיבי העסקה שאפשר לכנותה בקיצור 'משוואה של ביטחון תמורת שלום כלכלי'. יהיה מועיל להזכיר את עמדת חמאס לגבי עסקת המאה. חמאס לא התעניינה מאוד בעסקה ובסכנותיה ולא הייתה שותפה בפעילות העממית בשטח שנועדה לטרפד את העסקה והרי זו עסקה שבמהותה שווקה כרעיון של שלום כלכלי. אפשר להיזכר יחד כיצד חמאס התייחסה לנושא הנרמול בצורה סלקטיבית ובשתי פנים, למשל היא שתקה ואפילו תמכה כאשר ממשלה של האחים המוסלמים שלטה במרוקו וכולנו זוכרים את ביקורו הרשמי של אסמאעיל הנייה בראש משלחת חמאס במרוקו בשעה שהנרמול קיים. הנרמול מבחינת חמאס מקובל כאשר מי שמבצע אותו הם חמאס או מי שמשתייך לאחים המוסלמים. גם לא שמענו התנגדות של חמאס לכניסת התנועה האסלאמית הדרומית לקואליציה ולממשלה בישראל גם אם הדבר נעשה על חשבון הבעיה הפלסטינית והמשך ההתנחלויות.   

על כל פנים פרויקט הנרמול של חמאס עם ישראל הוא מבוא לפרויקט גדול יותר המשרת את מטרות האחים המוסלמים שיתייחסו אליהם כאל מי שיש לו היכולת הגבוהה ביותר לשלוט על העמים ולמנוע מהם להתמרד נגד ההגמוניה של האמפריאליזם.

חמאס הצטיינה בהסתרת הפרוייקט שלה המשרת את האחים המוסלמים ופעלה כמו זיקית כשהיא מנצלת את פלסטין, את הבעיה הפלסטינית, את הדם הפלסטיני ואת סבלו של העם בחיי היום-יום. היא ניצלה את סיסמת ההתנגדות לא כדי להגשים מטרות לאומיות פלסטיניות אלא למען האינטרסים שלה ושל האחים המוסלמים ובעלי בריתם באזור. מה שקרה איננו הישג לאומי אלא פרוקט 'מדינת חמאס' בעזה והפיכת הפילוג למציאות שיהיה קשה לשנותה."[2]


[1] http://alhaya.ps/, 15.8.2022

[2] http://alhaya.ps/, 15.8.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: