העלווים בסוריה מתנגדים לשיקום קברים ביוזמת אישי דת איראניים

נכבדים ואנשי דת מן העדה העלווית מתנגדים ליוזמה איראנית לשקם קברים ואנדרטאות בסוריה בעקבות ביקורים שערכו אישי דת איראניים בכמה כפרים במדינה וזאת מחשש להגברת ההשפעה וההגמוניה האיראנית על קבלת ההחלטות וכפיית טקסים דתיים על העדה העלווית.

קבר עלווי[1]

משלחת דת איראנית בראשות איש הדת – באסם אל-חאג' רדא – ביקר בסוריה במטרה לשקם קברים, בתי תפילה ואנדרטאות של בני העדה העלווית בסוריה באזורים הבאים: נהר אל-בארד , עין כרום, חמאת ואל-לאדקיה. חברי המשלחת האיראניים הציגו בפני אישי דת וחברה עלווים את יוזמתם אך נתקלו בהתנגדות מוחלטת מצד התושבים העלווים למרות הפיתויים שהציעו להם האיראנים, כגון מתן סיוע הומניטארי וכלכלי למשפחות הנכים והחולים במקביל לשיקום הקברים.  

מוחסן, תושב חמאת, אמר כי אין זה הביקור הראשון של אישי דת באזור שרובו מאוכלס באנשי הדת העלווים וכבר נעשו ניסיונות כאלה בעבר אך העלווים דחו אותם אף שהם מקבלים את הנוכחות האיראנית בסוריה התומכת במשטר האיראני. העלווים מתנגדים לכל התערבות איראנית בעניינים דתיים וחברתיים של העדה העלווית.   

איראן כבר ניסתה בעבר לכפות את האג'נדה הדתית שלה בכמה אזורים של עלווים בסוריה בסיוע קצינים ואישים בעלי השפעה בכוחות המשטר הצבאי והביטחוני התומכים באיראן באמצעות נוכחות צבאית בכמה בסיסים איראניים דוגמת מציאף, טרטוס ואזור חומס ובאמצעות השתתפות באירועים הדתיים של העלויים ובאירועים חברתיים אולם הניסיונות האיראניים לא צלחו.

אחד מבני העדה העלווית אמר באל-לאדקיה כי אף שמקורו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד מאל-לאדקיה (אל-קרדאחה) ואף שהמשטר מעוניין בהתפשטות האיראנית באל-לאדקיה ובטרטוס בגלל אינטרסים של סוריה ואיראן, אנשי הדת העלווים ובעלי ההשפעה בחוגי העדה ראו ביוזמה האיראנית סיכון כלפי התרבות של העלווים ודתם שאיראן רואה בה מנוגדת לשיעה. הגיעו דברים לידי כך שהתקיימו פגישות חשאיות בין אנשי דת של העדה העלווית לבין נציגים רוסיים בבסיס חמימים באל-לדקיה כדי שיטפלו בנושא.

בהשוואה בין הנוכחות הרוסית לבין האיראנית בסוריה רבים מהעלווים סבורים כי הנוכחות הרוסית מתמקדת באינטרסים כלכליים, פוליטיים וצבאיים, ואילו הנוכחות האיראנית שואפת להפיץ את התרבות השיעית האיראנית ולהתפשט עד אזור החוף הסורי כדי שתהיה להם דריסת רגל בים התיכון.[2]


[1] https://aawsat.com/, 4.8.2022

[2] https://aawsat.com/, 4.8.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: