הקרע בתוך ארגון האחים המוסלמים הולך ומתרחב

להלן תרגום קטעים מכתבה באתר "אל-ערביה" על הפילוג בקרב האחים המוסלמים:

"מועצת השורא הכללית של האחים המוסלמים פתחה חזית סכסוך חדשה בין פלג ארגון האחים המוסלמים בטורקיה בראשותו של המזכ"ל הקודם של הארגון – מחמוד חוסין – לבין פלג ארגון האחים המוסלמים בלונדון בראשות ממלא מקום המדריך הכללי של האחים המוסלמים – אבראהים מוניר – וזאת בעקבות כך שהארגון בלונדון הקים מועצת שורא חדשה של וקידם כמה אישים להיות חברים במועצה הזאת כאשר רובם חיים באיסטנבול וזאת כחלופה למועצת השורא באיסטנבול.

ארגון "האחים המוסלמים"[1]

הסכסוך בין ראשי שני הפלגים של האחים המוסלמים התחדש באחרונה לאחר שהסניף באיסטנבול הודיע על הדחת אבראהים מוניר מתפקידו והרחקתו באופן סופי יחד עם חבריו לסניף. הסניף בלונדון הגיב בהקמת מועצת שורא חדשה ובפיטורי ששת חברי מועצת השורא של אסטנבול וגם את מחמוד חוסין מתפקידיהם. לפי תקנון הארגון למועצת השורה הכללית יש זכות לבחור את המדריך הכללי של הארגון.

מומחים בנושא התנועות הפונדמנטאליסטיות במצרים אמרו כי הארגון איבד את הבסיס להמשך פעילותו והוא סובל מליקויים מינהליים ומסכסוך על השפעה וכסף. אחד המומחים האלה – עמר עבד אל-מנעם – אמר כי הפגישה שקיים אבראהים מוניר לצורך הקמת מועצת שורא חדשה נמשכה ארבעה ימים באחד המלונות מחוץ לאיסטנבול בהשתתפות 40 איש ובפעם הראשונה השתתף חבר מועצת השורא של האחים המוסלמים במצרים – אמיר בסאם – המתגורר בטורקיה. כמו כן השתתפו אישים שאינם חברים בארגון, אנשים ממגזרים שונים ואנשי תקשורת. במהלך הפגישה נבחרו גם שני סגנים לאבראהים מוניר.

סניף לונדון הסלים בעקבות גילוי דעת של סניף איסטנבול שבו פרסם את החלטתו להדיח את אברהים מוניר וחברים אחרים מן הארגון. עוד החליט הסניף להאריך את יפוי הכוח של הוועדה ממלאת המקום של המדריך הכללי ולא להכיר בכל ישות או הרכב שאינם מכבדים את החלטות מועצת השורה הכללית כלומר השורא של איסטנבול שהיא המוסד העליון של ארגון האחים המוסלמים.

הסכסוך בין שני הסניפים לונדון ואיסטנבול הסלים במידה ניכרת בעקבות כך שמועצת השורה הכללית של האחים המוסלמים באיסטנבול הקימה ועדה ממלאת מקום למדריך הכללי של הארגון כדי שתמלא את משימותיו וזאת בראשות מוצטפא טלבה תוך הדחת אבראהים מוניר מתפקידו. אלא שסניף לונדון הדיח את טלבה והודיע כי אינו מכיר בהחלטות סניף איסטנבול או מה שנקרא מועצת השורא הכללית והודיע כי הלגיטימיות של הארגון מיוצגת ע"י מוניר בלבד.

חוקר אחר – אחמד גר'לול – אמר כי היו הערות רבות לגבי תקינותן של הבחירות לשורא לפני כמה שנים וכי מחמוד חוסין מנהל את מועצת השורה הכללית ובמהלך תקופת הימצאותו באיסטנבול מאז 2013 הוא ניתק את כל קשריו עם פעילי הארגון.

לפי עבד אל-מנעם, ארגון האחים המוסלמים הגיע לפרשת דרכים והיו חילופי האשמות בין הפלג של מחמוד חוסין לבין זה של אבראהים מוניר, הקרע החריף בארגון הגיע לכל הדרגים ומאמצי הפיוס נכשלו כולל זה של מוחמד חשמת לפני שלושה חודשים. מה שקורה כעת הוא שכפול המעשים שנעשו לפני כן כך למשל סניף איסטנבול מינה מועצת שורא לאחר פיטורי כמה מנהיגי שורא לשעבר מזה שנה ומינה דובר רשמי. מהר מאוד הלכה בעקבותיו מועצת השורא של סניף לונדון שמינתה דובר רשמי והחלה לנסות להשתלט על הצמתים החשובים בארגון. הסכסוך כרגע הוא של שבירת עצמות. צד אחד מדליף את פרטי ישיבת השורא באיסטנבול וצד אחר מדליף את פגישת מועצת השורא של לונדון. בנובמבר שעבר רמז הסניף של מוניר על הקמת מועצת שורא חדשה בתגובה להחלטות מועצת השורא של חוסין."[2]  


[1] https://www.alarabiya.net/, 16.3.2017

[2] https://aawsat.com/, 23.7.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: