מזכ"ל חזבאללה: מלחמה עדיפה על מוות ברעב

מזכ"ל חזבללה – חסן נסראללה – נשא נאום לאזכור מלחמת לבנון השנייה. להלן עיקרי דבריו:

"לארה"ב הייתה תוכנית להשתלט על האזור באמצעות כוחות צבא אולם העמידה האיתנה של ההתנגדות  [חזבאללה] ושל לבנון וכישלון השגת יעדי מלחמת תמוז [מלחמת לבנון השנייה] היוו מכה קשה מאוד לפרוייקט 'מזרח תיכון חדש'…

חסן נסראללה[1]

רבים מדברים היום על הקמת נאטו ערבי או מזרח תיכוני אולם ארה"ב של היום איננה דומה לזו של 2003 או 2006. ארה"ב כיום במצב שונה לגמרי. שני גורמים הביאו את נשיא ארה"ב לאזור: לשכנע את מדינות המפרץ להגביר את הפקת הנפט והגז ולהצהיר על המחויבות לביטחון ישראל תוך התמקדות בנושא הנרמול [של מדינות ערביות עם ישראל]…" 

אשר לאיומי שר הביטחון של ישראל בני גנץ, אמר נסראללה: "גנץ יודע שהוא צוחק על עצמו ועל עמו וגם הישראלם יודעים שדבריו הם דברי הבל חסרי כל ערך. נגד עזה הנצורה שתנאיה קשים מאוד אינך מעז לעשות שום צעד אז איך אתה מאיים להגיע לצידון ולביירות?… אחת התוצאות של מלחמת תמוז היא יצירת הרתעה מול ישראל והרי במשך 16 שנים לבנון נהנית ממצב ביטחוני מצוין שמנע מהאויב להיכנס לאסטרטגיה של מערכה בין המלחמות. ההתנגדות היא הכוח היחיד שיש ללבנון כדי להשיג את זכויותיה על הנפט והגז. להתנגדות יש כיום יכולות חסרות תקדים, ורוח הקרב אצל אנשיה גבוהה כיום מכל תקופה אחרת. יש בפנינו הזדדמנות פז לתקופה של חודשיים שבסיומה אמורה החברה שקודחת בשדה הגז כריש להפיק גז ולכן ללבנון יש חלון זמן צר שבו היא צריכה להשיג את זכויותיה משום שאם היא תעשה זאת לאחר הפקת הנפט והגז בכריש היא תצטרך לתת תמורה גדולה יותר.

אשר לכתב"מים שחזבאללה שיגר לכריש אמר נסראללה כי לא היה כל הסכם האוסר על חזבאללה לפעול "לא אמרנו לאף גורם שלא נפעל אלא נמתין למו"מ. מי שהבטיח לאמריקנים כי ההתנגדות לא תפעל הונה אותה." לבכירים הלבנונים אמר: "עזבו אותנו כאשר תשבו עם האמריקנים אך אל תתנערו מאתנו. אמרו להם: 'אלה [אנשי חזבאללה] אינם מקשיבים לאיש ורוצים להכניס את האזור למלחמה. למנהלי המו"מ הלבנונים יש קלף מיקוח חזק אמתי ויחיד שהוא ההתנגדות ומעשיה.' מי שהביא את הוכשטיין לאזור בביקורו האחרון עשה זאת משום הצורך האמריקני בנפט וגז עבור אירופה וכדי לאיים על ההתנגדות [על חזבאללה]

הזדמנות הפז שלנו כעת היא בחודשיים הבאים. לבנון יכולה לשבש את מכירת הנפט והגז לאירופה. אמרנו שאנו עומדים מאחורי המדינה בכל הקשור לשרטוט הגבולות הימיים עם ישראל, והמדינה היא שמנהלת את המו"מ ולא אנחנו, אך אמרנו גם שלא נשב בחיבוק ידיים."

אשר לכתב"מים, אמר נסראללה: "בפעם הראשונה בהיסטוריה של הישות [ישראל] משוגרים אליה שלושה כתב"מים בעת ובעונה אחת לעבר מטרה אחת. המסר היה שאנו רציניים ואיננו מנהלים לוחמה פסיכולוגית. כל האופציות פתוחות בפנינו באוויר, בים וביבשה. יש מי שרוצה שעמנו ימות ברעב ושחלקנו ימותו בפתחי המאפיות ותחנות הדלק. אם האופציה היא שלבנון לא תקבל סיוע וידחפו אותה למצב של רעב, הרי שהמלחמה מכובדת הרבה יותר. אם המצב יישאר כפי שהוא, לבנון תלך למצב גרוע יותר ממצב של מלחמה…"  

בפנייתו לידיד ולאויב אמר נסראללה: "איננו מנהלים לוחמה פסיכולוגית. אנו רציניים וזו [שיגור הכתב"מים וההליכה למלחמה] היא הדרך היחידה להצלת לבנון."

נסראלה הבהיר: "הבעיה איננה הכרה בגבולות הימיים בלבד אלא גם מתן ההיתר הדרוש לחברות כדי שיגיעו ויפיקו נפט וגז. לבנון נסמכת על כוח אמתי מרתיע ומונע ולכן יש צורך להפיק תועלת מאיומיה ומעשיה. מבחינת היכולת, האויב צריך לדעת שיש לנו יכולות מגוונות ורבות באויר, ביבשה ובים כאופציה פתוחה הנמצאת על השולחן. המשחק בזמן אינו מועיל."[2]


[1] https://www.alahednews.com.lb/, 13.7.2022

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 13.7.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: