ארגון האחים המוסלמים קרא לתנועת חמאס לחזור בה מהתקרבותה למשטר אסד

"ההתקרבות בין חמאס למשטר הסורי בראשות בשאר אל-אסד עוררה התנגדות מצד הארגון העולמי של האחים המוסלמים והמדינות הנותנות לו חסות [טורקיה וקטר] והדבר הביא את הארגון להזהיר את חמאס כי ההתקרבות הזאת היא מעשה שחיתות חמור ביותר ואיננו זוכה לתמיכת המדינות שבאופן מסורתי נתנו חסות לתנועת חמאס ולארגון האחים המוסלמים דוגמת טורקיה וקטר בשעה שחמאס הפכה לקלף בידי איראן במקומן.

דאגת האחים המוסלמים מהתקרבות חמאס לדמשק באה לביטוי בהודעה פומבית שמסרה משלחת 'חכמי דת מוסלמים' שייעצה לחמאס לחזור בה מהחלטתה לחדש את הקשרים עם המשטר הסורי. "מדובר בצעד מושחת ביותר ומנוגד לערכים ולעקרונות."

על ההודעה שפרסמו נציגי האחים המוסלמים חתמו שיח' עבד אל-חי יוסף – חבר מועצת נאמני ההתאחדות העולמית של חכמי הדת המוסלמים, שיח' מוחמד עבד אל-כרים – מזכ"ל אגודת חכמי הדת המוסלמים, שיח' סאמי אל-סאעדי – מזכ"ל מועצת המחקר של פוסקי ההלכה הלובים והשיח' וצפי עאשור  אבו זיד – חבר מועצת נאמני ההתאחדות של חכמי הדת המוסלמים.

בנוסף לכף פרסם המטיף המאוריטני – מוחמד אל-חסן אל-דדו – פסק הלכה האוסר את חידוש הקשרים עם משטרו של אסד ואמר: "אינני סבור שמותר לכם לקיים כל קשר עם בשאר אל-אסד משום שהדבר מזהם את תנועת חמאס, מכפיש אותה וגורם נזק רב לעורף שלה שהוא האומה האסלאמית ואנשי הסונה בייחוד. בנוסף לנזק לכולנו אנו מגינים אמנם על תנועת חמאס אך סוג כזה של החלטה לנרמל עם אסד הוא אסור מבחינה דתית ואיננו יכולים להגן על כך."[1]

האחים המוסלמים: "אסור לחדש את הקשרים עם המשטר הסורי"[2]

משקיפים פלסטינים אמרו כי פרסום ההודעה ע"י האחים המוסלמים בפומבי במקום להפנות עצה בצינורות המקובלים ולמנוע את פרסום המחלוקת כפי שעשו האחים המוסלמים בדרך כלל מוכיח את מידת הכעס על החלטת חמאס להתקרב לדמשק.

המשקיפים ציינו כי "דבקות חמאס בעידן של אסמאעיל הנייה כראש התנועה להתקרב לדמשק מוכיחה שטורקיה אבדה את שליטתה על חמאס בייחוד לאחר שנשיאה רג'ב ארדואן הצליח להפשיר את היחסים עם ישראל…" המשקיפים סבורים כי תנועת חמאס החלה לחוש שארדואן הונה אותה והשתמש בה להגשמת מטרותיו כפי שהתיאום בין חמאס לקטר לא הניב לה כל תועלת לחמאס אלא רק לקטר כדי לחזק את תפקידה בכל הקשור לתיאום עם ישראל ולהציג את עצמה כמתווך ולמרות ההבטחות הרבות כולל מימון הקמת נמל בעזה חמאס לא הרוויחה דבר."

היומון "אל-ערב" מזכיר כי תנועת חמאס הכריעה לשוב אל הנשיא הסורי בשאר אל-אסד למרות ההתקפות שניהלו בכירי חמאס נגדו ונטייתם בתחילת האביב הערבי לצדה של האופוזיציה הסורית מתוך תקווה שהארגון יתפוס את השלטון בסוריה כפי שקרה במצרים ובתוניסיה. היומון מזכיר עוד שהאחים המוסלמים עצמם שכחו את הפתיחות שגילו כלפי משטרו של אל-אסד באמצעות חמאס בתקופתו של המפקח הקודם של הארגון בסוריה צדר אל-דין אל-ביאנוני, דבר שחשף ראש הלשכה המדינית הקודם של חמאס – ח'אלד משעל.

"לאחר שנכשלה  תוכנית האחים המוסלמים והמדינות התומכות בהם לרכוב על גל האביב הערבי ניזוקה חמאס יותר מכולם בייחוד שאיבדה את אמון איראן בעלת בריתה העיקרית שסייעה לה בכסף ובנשק.

ההתקרבות כיום נחשבת ניצחון לזרם האיראני בתוך חמאס ובייחוד של גדודי עז אל-דין אל-קסאם שהתנגדו לדרך שהוביל משעל שהביאה לנתק של חמאס מאיראן ומחזבאללה. כמו כן היא מהווה הצלחה איראנית ללחוץ על חמאס באמצעות המימון והנשק לשוב לציר ההתנגדות ולבצע את האג'נדה האיראנית בעזה."[3]


[1] https://alarab.co.uk/, 10.7.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 10.7.2022

[3] https://alarab.co.uk/, 11.7.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: