חזבאללה: המתווך האמריקני במו"מ על שרטוט הגבולות בין ישראל ללבנון אינו נייטרלי; הכתב"מים ששוגרו לשדה כריש מחזקים את עמדת לבנון במו"מ

היומון "אל- שרק אל-אוסט" פרסם כתבה על שרטוט הגבולות הימיים בין ישראל ללבנון:

"ארגון חזבאללה ממשיך להסלים בנושא שרטוט הגבולות בין לבנון לישראל בנמקו את שיגור הכתב"מים לעבר שדה כריש הישראלי בכך שהמסר בשיגור היה ברור וחזבאללה לא ימתין להחלטות רשמיות ולא יעצור בגלל מחלוקות פוליטיות, עדתיות ואזוריות או בגלל ביקורת מצד ממשלת לבנון על צעדי הארגון.

חוגים בלבנון טוענים כי המו"מ על שרטוט הגבולות בניצוחו של בכיר היועצים האמריקניים בנושא אנרגיה – עמוס הוכשטיין – התקדם וההסכם אינו רחוק, בייחוד שמקורות ישראליים אמרו כי יש הסכמה ישראלית ראשונית ששדה קנא יהיה בבעלות הלבנונים ושדה כריש בבעלות ישראל, אך עדיין לא ברור מה יעלה בגורלו של השטח השנוי במחלוקת שגודלו 860 ק"מ…

מקורות לבנוניים המלווים את נושא שרטוט הגבולות אמרו כי לבנון לא תוותר על שעל אחד מזכויותיה הימיות כשהכוונה ל-860 ק"מ ולשדה קאנא. כמו כן לבנון מתנגדת לכל חלוקה של אוצרות הטבע הימיים באמצעות חברה זרה או ערבית שתקדח באזור השנוי במחלוקת ותחלק את הרווחים בין שני הצדדים משום שיש בכך צורה בלתי ישירה של נרמול [היחסים בין ישראל ללבנון]."

עוד נאמר בכתבה: "בשעה שיש חילוקי דעות בין הגורמים הפוליטיים  בלבנון לגבי המעורבות של חזבאללה במו"מ והלחץ שהוא מפעיל באמצעות שיגור כתב"מים או באמצעים צבאיים אחרים חזבאללה ממשיך להסלים וטוען כי הכתב"מים ששיגר החזירו את המו"מ על שרטוט הגבולות לסדר היום וחיזקו את עמדת לבנון במו"מ הזה.  

חבר המועצה המרכזית של חזבאללה – שיח' נביל קאוק – אמר כי ההתנגדות היום היא נכס אסטרטגי והזרוע של לבנון. היא מבצעת את חובתה לטובת האינטרס של הלבנונים והשמירה על כבודם ואוצרות הטבע שלהם… הכתב"מים נועדו להעביר מסר ולשיגורם הייתה מטרה המשרתת את לבנון בלבד ללא כל קשר למו"מ בעניין הגרעין האיראני או לביקור ביידן. הכתב"מים הכניסו את ישראל למשוואה חדשה והמצב לפני השיגור שונה לגמרי מזה שנוצר לאחר ששוגרו.

חסן פדלאללה, חבר פרלמנט מטעם חזבאללה, אמר כי ההתנגדות פועלת מנקודת חוזק והיא רואה את עצמה כמגן של לבנון ואוצרות הטבע שלה. ישראל מתמרנת ומנהלת מו"מ באמצעות מתווך אמריקני לא נייטרלי והיא נוקטת סחבת וכל מיני רמאויות ומשחקים.

בתשובה לא ישירה ליריביו אשר דורשים להשאיר את ההחלטות בענייני שלום ומלחמה בידי ממשלת לבנון ולהגביל את הנשק כך שיהיה ברשות צבא לבנון בלבד אמר פדלאללה: ההתנגדות שהחלה בשנת 1982 אינה ממתינה לאיש וגם לא לאסטרטגיות ערביות או להחלטות רשמיות… היא נמצאת בשטח ונלחמת עד שתצליח לשחרר את האדמות ולהגן עליהן."

חזבאללה מתח ביקורת על ההודעה שפרסמו ראש ממשלת המעבר בלבנון – נג'יב מיקאתי – ושר החוץ -עבדאללה אבו חביב – אשר נאמר בה כי כל פעילות מחוץ למסגרת אחריות המדינה וההקשר הדיפלומטי שבו מתנהל המו"מ אינה מקובלת ומציבה את לבנון בפני סכנות מיותרות. "חזבאללה הביע הסתייגות מכך שמקורות סמכות פוליטיים מוותרים על הקלפים החזקים שבידי לבנון. הארגון הודיע למקורות האלה כי הם מוותרים על זכויות לבנון והדבר מהווה ציות מוחלט לדרישות ארה"ב."

שר החוץ חביב[1]

עוד אמר פדלאללה: "אנו רוצים שלבנון תפיק תועלת מכל אוצרות הטבע שלה ויש הזדמנות למדינה להבריא מבחינה כלכלית באמצעות הפקת הנפט והגז… ההבראה מתחילה בביטחון העצמי, בביטחון בעוצמת לבנון ובאמונה שלבנון מסוגלת להגן על אוצרות הטבע שלה הרחק משיקולים צרים ואינטרסים אישיים.

 נשיא לבנון – מישל עון – אמר לפני כמה ימים כי נושא שרטוט הגבולות יסתיים בקרוב והפיתרון יהיה לטובת לבנון. עוד אמר: "אנו על סף הבנה עם האמריקנים ונגיע לפתרון שירצה את כולם."

מצד שני אל-שרק אל-אוסט ציטט מקורות בתל אביב כי "ההסכם קובע שבאר קנא תהיה של לבנון לבדה ואילו כריש יהיה של ישראל בלבד, אך ישראל מבקשת ערבויות שההסכם יחייב את חזבאללה ואת אמל ושלא ישוגרו כתב"ים לאתרי הקידוח הישראלים."[2]


[1] https://arabic.rt.com/, 4.7.2022

[2] https://aawsat.com/, 10.7.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: