בעל טור לבנוני: לבנון סובלת מייסורי גסיסה לאחר שאיראן כפתה עליה את תרבות המוות והחושך

"הפגישה שערכו שרי החוץ הערביים בלבנון היות שהיא הנשיאה התורנית של מועצת הליגה הערבית היא הוכחה לרצון הערבי לקדם את הנושא הלבנוני. אין ספק שמזכ"ל הליגה – אחמד אבו אל-ר'יט – משקיע מאמצים כבירים כדי לשכנע את המדינות החברות לשלוח את נציגיהם ללבנון.

ח'יראללה ח'יראללה[1]

אולם למרות מאמציו של אל-ר'יט נעדרו מהפגישה מספר לא קטן של שרי חוץ ערביים במדינה שלא ידוע אם אפשר לקדם אותה או לא לאור השליטה המלאה של איראן במדינה.

הפגישה של שרי החוץ הערביים בלבנון אינה משנה דבר משום ששבוע לפני בואן של המשלחות הערביות לבירה הלבנונית שהה בה אסמאעיל הנייה – ראש הלשכה המדינית של חמאס, שאינו מקובל ע"י רוב המדינות הערביות, כשהוא עושה ככל עולה על רוחו במדינה הלבנונית. בין השאר הוא השמיע שם איומים לכל עבר בגיבוי איראני ישיר שהעניק לו חזבאללה – ארגון שהוא עצמו מהווה חטיבה במשמרות המהפכה האיראניים.

אין תקווה לקדם את לבנון לנוכח התנאים הנוכחיים ומאזן הכוחות בלבנון ובאזור, וזאת יודעות רוב מדינות המועצה לשיתוף פעולה במפרץ שלא שלחו את שרי החוץ שלהן ללבנון. נראה שלבנון היא מדינה שהתייאשו ממנה לאור נפילתה מבחינה צבאית ופוליטית, וההוכחה לכך היא חוסר האונים הלבנוני לבצע כל החלטה של מועצת הביטחון, וזאת למרות כל הכוונות הטובות והנאומים היפים של ראש הממשלה -נג'יב מיקאתי – המנסה לפתוח ערוצי קשר בין לבנון למדינות המפרץ ולמדינות ערביות נוספות דוגמת מצרים.

חוסר האונים הלבנוני מתבטא באי יכולת להוציא אל הפועל כל סמכות במדינה שכל בסיסי קיומה קרסו החל בבנק המרכזי שהיה עמוד השדרה של הכלכלה במשך תקופה ארוכה. אם לבנון רוצה לזכות שוב באמון העולם היא צריכה לבנות מחדש דגם כלכלי במקום הדגם הקיים שנחל כישלון חרוץ לאחר שהפוליטיקאים שדדו אותו בסיסמה 'הנשק מגן מפני השחיתות'. אנו בפני מדינה שנשיאה אינו יכול לסרב לפגוש אדם כמו אסמאעיל הנייה משום שהוא נחשב אורחו של חזבאללה. הנשיא הזה – מישל עון – שואל על כל דבר למעט על נושא החשמל ועשרות מליארדי הדולרים שאיבדו שרים המשתייכים ל'זרם הלאומי החופשי' [שהוא המפלגה שלו] אשר שלט ועדיין שולט במשרד האנרגיה מאז 2008."

ח'יראללה הוסיף: "אין זה מקרה ששר החוץ של איראן – חסין אמיר עבד אל-להיאן – בחר את היום שבו נפגשו שרי החוץ הערביים בביירות לבוא לדמשק ולפגוש את הנשיא בשאר אל-אסד כדי לומר: 'הרפובליקה האסלאמית [איראן] נמצאת באזור ושולטת, בסוריה ואינה מתחשבת בהתקפות הישראליות נגד דרום טרטוס.' נראה שאיראן היא המרוויחה העיקרית מצמצום התפקיד הרוסי בסוריה. בסופו של דבר סוריה נמצאת במקום אחר ולא בליגה הערבית שהשעתה את חברותה בה ובצדק לאור התנגדות רוב מכריע של העם למשטר הסורי הנמצא במיעוט.

נראה שכל מה שהיה בפגישת שקי החוץ בביירות ישאר בגדר דיבורים. הדבר העיקרי הוא מה יכולה לבנון לעשות כדי להיפטר מהכיבוש האיראני ולשוב להיות מדינה ערבית עצמאית באחד הימים.

שר החוץ האיראני הוכיח באמצעות ביקורו בדמשק בעיתוי מסוים שארצו רצינית להמשיך את תוכנית ההתפשטות בעיראק, בסוריה, בלבנון או בתימן. היה ברור שאיראן מוכנה ללכת רחוק להגן על המשטר הסורי מול העם הסורי או לסכל התקפה טורקית בצפון סוריה. הדבר הזה נראה בבירור בהצהרת עבד אל-להיאן לפני שנפגש עם אל-אסד שמטרת ביקורו היא להשכין שלום וביטחון באזור שבין סוריה לטורקיה בהתחשב ששתי המדינות מקיימות קשרים טובים עם איראן. הנושא הסורי מבחינת עבד אל-להיאן הוא עניין איראני שלמערב אין כל קשר אליו וזה מה שאמר בשאר אל-אסד בעצמו: 'הקשרים ההדוקים שהותוו במשך עשרות שנים בין סוריה לאיראן הפכו היום לקשר שאפשר לכנותו ברית הרצון להתמודד מול מאמצי השתלטות המערב על העולם.'

פגישת שרי החוץ הערביים הייתה רק לצורך התייעצויות. שר החוץ האיראני ביקר בדמשק בזמן שהוא יודע היטב שלבנון כמו סוריה נמצאת בכיס האיראני. הערבים יכולים לקיים כינוס נוסף בביירות אך הוא לא ישנה מאומה. בסופו של דבר הם לא יכולים למנוע את בואו של אסמאעיל הנייה ללבנון ולהפגין שם את מה שהוא נדרש לעשות ולרמוס את מה שנותר מריבונותה של לבנון. הם הגיעו לבירה ערבית הסובלת מייסורי גסיסה לאחר שאיראן כפתה עליה את תרבות המוות והחושך. הערבים באו לבירה שהייתה אמורה להיות בירה ערבית שהפכה בעצם לבסיס חות'י ולבסיס אחר ותו לא. הערוץ השיייך לחות'ים בתימן משדר מביירות בחסות חזבאללה ולא ממקום אחר.

כן, קשה לקדם את לבנון שסובבת סביב עצמה במקום לפעול כבר שנים רבות בנושא שרטוט הגבול הימי עם ישראל. הערבים באו לביירות כדי להיווכח שלבנון החמיצה את כל ההזדמנויות בשנים האחרונות. הם גילו שהחמצת ההזדמנויות היא עדיין התחביב המועדף על בכירי לבנון בהיעדר יכולת לחוללל שינוי רציני הקשור בהתפתחויות שיתרחשו כנראה באזור לאחר שהתברר שאיראן מתעקשת להמשיך את תוכנית ההתפשטות שלה, שלבנון היא אחת מקרבנותיה."[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 4.7.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 4.7.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: