עורך יומון ערבי מתאר תרחישי פעולות צבאיות מצד חזבאללה אם ישראל לא תיענה לדרישות לבנון בנושא אוצרות הטבע ושרטוט הגבולות

עורך היומון ראי אל-יום עבד אל-בארי עטואן כתב מאמר בנושא המתיחות בין ישראל ללבנון. להלן תרגום קטעים ממנו:

עבד אל-בארי עטואן[1]

"כאשר נפגשתי עם בכיר לבנוני המקורב לחזבאללה במהלך ביקורי החטוף בלבנון בשבוע שעבר שאלתי אותו מתי הוא צופה שחסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, יממש את איומיו שהשמיע באחד מנאומיו האחרונים והתקיפים ביותר כשאמר כי יכה את הספינה היוונית המפיקה גז מאזור המחלוקת 'כריש' עבור ישראל.

הבכיר השיב בזו הלשון: 'אדוני, פגיעת טילים של ההתנגדות [חזבאללה] בספינה היוונית היא פעולה קלה מאוד שאינה דורשת הרבה הכנות, ואפשר לטלטל אותה אפילו בטיל אחד סמוך אליה כאזהרה, אולם ההתנגדות מתכוננת למשהו רציני יותר בהרבה מהשמדת הספינה הזאת או הברחתה'

עוד כתב עטואן: "כאשר ביקשתי הסבר הוא חייך ואמר: 'עליך להמתין, יהיו הפתעות גדולות ממה שאתה מתאר'. נזכרתי במלים האלה של המקור הבכיר שסרב לחשוף את שמו ומעמדו כאשר אתר 'וולה' הישראלי דיווח בשבת על פעולה של היחידות הימיות של חזבאללה בתחום המעקב אחר ההגנה הימית בקרבת הגבול ועתודות הנפט והגז. עוד דיווח האתר כי בפיקוד הצבא הישראלי יש חשש מנכונות המידע הרווח היום על כך שהנשיא בשאר אל-אסד העביר לחזבאללה טילים מסוג יח'ונת משום ששימוש חזבאללה בטילים המדויקים האלה נגד ספינות ואסדות הגז הישראליות בים התיכון ישנה את כללי המשחק ויעמיד את התשתית הימית וההגנה הישראלית בטווח הכוחות הימיים המיוחדים שחזבאללה הקים בשנים האחרונות והם כוללים מאות ואולי אלפי מתאבדים, אנשי צפרדע, צוללות וסירות מהירות."

עטואן מוסיף: "אני אישית אינני שולל את נכונות המידע הזה אם נביא בחשבון שכבר היה תקדים שבו הנשיא הסורי נענה לבקשת נצראללה וקאסם סולימאני לספק לחמאס טילי קורנט נגד טנקים כדי לצאת נגד כל פלישה של טנקים ישראלים לעזה, וזאת למרות המחלוקות שהיו בין אסד לחמאס, ואכן טילים כאלה הועברו לעזה מנמל אל-לאדקיה.   

רבים שוכחים, ואנחנו לא ביניהם, פרטים רבים על מלחמת תמוז 2006 [מלחמת לבנון השנייה] שבה ספגו הכוחות הישראלים תבוסה גדולה, אך קשה לשכוח את הודעת נצראללה בשידור ישיר על השמדת הספינה הישראלית 'חנית' בטיל ימי מתוצרת איראנית שהביך מאוד את הפיקוד הצבאי הישראלי בשל הדיוק והיכולת חסרת התקדים לפגוע בספינה.

המראה הזה הצרוב בזיכרון יחזור על עצמו בצורה חזקה יותר בימים הבאים בייחוד שהתשובות הישראליות שנשא השליח האמריקני עמוס הוקשטיין לממשלת לבנון אינן מעודדות ויש בהן יותר הונאה כדי להרוויח זמן ושימוש באמתלה שבישראל עדיין אין ממשלה.

הכוח המיוחד 'אל-רדואן' השייך לחזבאללה המורכב מיחידות קומנדו מובחרות מאומנות וחמושות הם מקור לדאגה לפיקוד הצבאי הישראלי ובייחוד לאור איומי נצראללה כי לא יאפשר לישראלים לגזול את הגז הלבנוני ולהמשיך למנוע מלבנון להפיק את אוצרות הטבע שלה כדי להתגבר על משבריה הכלכליים.

רוב גדול בלבנון תומך בשימוש בכוח כדי להתמודד עם היהירות הישראלית האמריקנית ורבים ברחוב הלבנוני אומרים: 'הבה ונמסור את נפשנו, עדיף בהרבה למות במלחמה בהגנה על מולדתנו, כבודנו ואוצאות הטבע שלנו מאשר למות מרעב. די, איננו יכולים עוד לסבול את ההשפלה הזאת'."

לפי עטואן, "יש ארבעה תרחישים אם ישראל לא תיענה לדרישות הצודקות של לבנון כדי לשמור על הגז והנפט ולהפיק אותם מהר ככל האפשר, כפי שאמר מקור אחר המקורב להתנגדות [לחזבאללה]: 'התרחיש הראשון – הפצצת אסדות הגז והנפט של ישראל במזרח התיכון. התרחיש השני – הפצצת אניה ישראלית כמו האוניה חנית. התרחיש השלישי – שליחת כוחות אנשי צפרדע מיחידת 'רדואן' המיוחדת כדי לפגוע בנמלים ובחופים הישראלים וביצוע פיגועי התאבדות של כוחות קומנדו. התרחיש הרביעי – הצתת מלחמה אזורית שינהלו כל זרועות ציר ההתנגדות נגד מדינת ישראל.

שלושת המנהיגים הלבנונים המייצגים את לבנון [הנשיא, ראש הממשלה ויו"ר הפרלמנט] דורשים מחזבאללה ריסון והימנעות מכל פעולה צבאית כל עוד יש תקווה להגיע להסכם בנושא הסכסוך הימי ושרטוט הגבולות עם ישראל והם רוצים לתת הזדמנות לשליח האמריקני, אולם השליח הזה ששירת בצבא הישראלי שלוש שנים, ואללה יודע כמה פלסטינים וערבים הוא הרג במהלך שירותו, אינו מתכוון לשוב לביירות לאחר ביקורו בירושלים והוא ייפה את כוחה של שגרירת ארה"ב בלבנון – דורותי שיה -להעביר את תוכן מסרי האזהרה שלו אל הלבנונים…

נצראללה קרא לישראלים ללמוד לשחות משום שהים יהיה המפלט האחרון שלהם להציל את עצמם, ואם נביט על ההתפתחויות והסיכויים הגבוהים לעימות נראה שהים לא יהיה המקום הבטוח. אללה יודע."[2]


[1] https://www.raialyoum.com/, 2.7.2022

[2] https://www.raialyoum.com/, 2.7.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: