איראן על חידוש שיחות הגרעין: יש להיזהר ממלכודת אמריקנית

היום, 28 ביוני, מתחדשות שיחות הגרעין בין ארה"ב לאיראן והפעם בדוחה שבקטר במטרה להחיות את הסכם הגרעין משנת 2015. משרד החוץ האמריקני אמר כי איראן צריכה להחליט שהיא מוותרת על הדרישות הנוספות מעבר להסכם 2015. לפני כן אמר היועץ לביטחון לאומי האמריקני – ג'ק  סאליבאן – כי מונחת הצעה על השולחן ואיראן צריכה להחליט אם היא מקבלת אותה או לא." 

שר החוץ האיראני והמתווך האירופי[1]

הדובר לשעבר של משרד החוץ האיראני – סעיד ח'טיב זאדה – אמר כי ארצו תתמקד בהסרת הסנקציות "הכדור במגרש האמריקני ואם יש לארה"ב רצון, אפשר להגיע לתוצאות"הוא שב ואמר כי "אין הסכם על אף דבר עד שיוסכם על הכל… איראן יכולה לשנות את צעדיה בתחום הגרעין אם ארה"ב תעמוד בהתחייבויותיה". עוד אמר כי הנציג האירופי המתווך בין הצדדים נתן הבטחה אמריקנית שארה"ב תכבד את התחייבויותיה ושאיראן תצא נשכרת מבחינה כלכלית אם יייחתם הסכם גרעין.

שר החוץ האיראני – חסין אמיר עבד אל-להיאן – אמר כי מה שמעניין את איראן הוא להפיק תועלת מלאה מיתרונות הסכם 2015.

בכיר מנהלי המו"מ האיראניים – עלי באקרי קני  – נפגש עם חברי סיעת "אל-ולאיה", בעלי הברית של הנשיא אבראים ראיסי, ואלה הזהירו אותו מפני כל מיני מתווכים בשיחות.

היומון האיראני "כיהאן" המזוהה עם המשטר האיראני פקפק בתועלת של העברת השיחות לדוחה והתייחס לנושא תחת הכותרת: "המו"מ בקטר הוא מלכודת שלא צריך לאפשר לארה"ב להציבה". היומון כתב: "הבעיה הבסיסית איננה מקום ניהול המו"מ… איננו צריכים להתייחס לחידוש המו"מ בהתלהבות ובשמחה."  

 עוד ציין כי ארה"ב ובעלי בריתה האירופים פועלים נגד איראן האסלאמית כך למשל: "החלטת הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית לגנות את איראן, הפעלת מנגנוני המודיעין הציוניים, חיסול בכיר בכוח אל-קודס חסן ח'דאי, החבלה במתקני הגרעין, הסנקציות האחרונות נגד ענף הפטרוכימים, גנבת מיכלית איראנית במימי יוון והכרזת מתן פרס למוסרי מידע על משמרות המהפכה. כל אלה הם רק חלק קטן מצעדי ארה"ב."[2]

בכירים איראניים ואירופים דיווחו כי איראן הסירה את דרישתה למחוק את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור אך עדיין יש חילוקי דעות בנושא הסנקציות.[3]


[1] https://alarab.co.uk/, 28.4.2022

[2] https://aawsat.com/, 28.6.2022

[3] https://alarab.co.uk/, 28.4.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: