שלטונות טורקיה ביטלו הופעות של זמרים ומוזיקאים בטענה שהתנהגותם לא מוסרית

לקראת הבחירות לנשיאות ולפרלמנט בטורקיה האמורות להתקיים ביוני 2023 מנסים ארדואן ומפלגתו לנקוט פעולות המציגות אותם כמי ששומרים על המסורת ועל הצניעות בקרב תושבי המדינה כדי לזכות בקולותיהם של השמרנים. במסגרת זאת נאסרה הופעה של כוכבת הפופ הטורקית – מיליק מוסו – משום שהיא לובשת שמלה חשופה ותומכת בזכויות האישה. היא אינה היחידה שנאסר עליה להופיע וכך אומנים רבים זוכים לאותו יחס בשל התנהגות "לא הולמת" וכך בוטלו הופעות מוזיקליות ופסטיבלים. בחודשים האחרונים הרבה מוזיקאים טורקים אינם יכולים לעלות על הבמה משום שהם מואשמים בחריגה ממסורות ומנהגים.

הזמרת מיליק מוסו[1]

עיריית אספרטה נאלצה להיכנע לרצונה של קבוצה שמרנית שהאשימה את הזמרת מיליק מוסו בהתנהגות בלתי מוסרית והביעה שאט נפש מאופן לבושה. הזמרת הפכה למטרה גם משום שקראה לנשים להביע את דעותיהן בחופשיות. היא מצדה גינתה את אלה המפקפקים במוסריותה והבטיחה לשוב במהרה ולשיר בעיר אספרטה.

בסוף חודש מאי נאסר קיום פסטיבל מוזיקה בעיר אסכישר ע"י מושל האזור לאחר שקבוצה אסלאמית שמרנית מחתה על כך שצעירים וצעירות "שוהים במאהל ביחד". כמו כן גינתה התנהגות לא הולמת עקב שתיית אלכוהול.

רג'ב ארר'ול, חבר התאחדות יוצרי המוזיקה, אמר כי האיסורים שהוטלו בעת האחרונה אינם מקובלים והביע את דאגתו מהשקפתם של חוגים המנסים לעצב חברה אמצעות ניסיון השתלטות על התרבות.

מלבד ההגבלות והאיסורים על אומני הפופ בוטלו גם הופעות של האמנים השרים בשפות של מיעוטים בטורקיה. בין האמנים האלה הזמרת ממוצא כורדי – אינור דור'אן – והזמר ניאזי קויונגו ששר בשפתם של שוכני הים השחור שהופעותיהם בוטלו. כך גם מתין וכמאל כהרמאן, מוזיקאים שמוצאם מקבוצת זאזא (חברה כורדית שדוברת את השפה הזאזאיקית – להג כורדי).

אבולאס לירמי, שהמוזיקה שלו מורכבת מלחנים מסורתיים של הים השחור, עורר את זעמם של בכירים מקומיים לאחר שהביע הזדהות עם המוסיקאי היווני – מתיאוס תסהורידיס – שחוגים לאומיים בטורקיה מאשימים אותו בהבעת דעות עוינות כלפי טורקיה. לירמי סירב לעלות על הבמה לאות הזדהות עם הזמר היווני. הוא ספג התקפות בתקשורת וברשתות החברתיות ובוטלו שתי הופעות שלו ברגע האחרון, ופוליטיקאי האשים אותו כאויב של טורקיה.[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 26.6.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 26.6.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: