חמאס נוטה לחזור לציר סוריה-איראן-חזבאללה

תנועת חמאס החליטה לשנות כיוון ולשפר את היחסים בינה לבין סוריה אפילו במחיר שינוי עמדתה בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה, כלומר תמיכה בנשיא סוריה במלחמתו באופוזיציה הסורית.

הנייה ואסד[1]

היחסים בין סוריה לחמאס התערערו בתחילת האביב הערבי בשנת 2011 משום שתנועת חמאס בראשות ח'אלד משעל סירבה לתמוך בנשיא סוריה בשאר אל-אסד במלחמתו נגד המורדים גם משום שחלקם השתייכו לאחים המוסלמים שחמאס היא חלק מהם.

בעקבות זאת החליטה סוריה לגרש מתחומה את אנשי תנועת חמאס שעד אז התארחו בסוריה ופעלו בה בחופשיות ובתמיכה סורית. גם יחסי חמאס עם איראן וחזבאללה הידרדרו בעקבות המתיחות בין סוריה לחמאס דבר שפגע בסיוע שהתנועה קיבלה מאיראן.    

משקיפים הסבירו את השינוי בעמדת חמאס כיום בכך שאסמאעיל הנייה שהחליף את ח'אלד משעל בתפקיד ראש הלשכה המדינית של חמאס הוא אדם פרגמטי יותר שהחליט להיענות לתנאים שהציבה איראן לחמאס לחידוש הסיוע לחמאס בכסף ובנשק. אחד התנאים של איראן היה שינוי עמדת חמאס כלפי מלחמת האזרחים בסוריה ותמיכה בנשיא אל-אסד. לדעת המשקיפים ביקורו של הנייה כעת בלבנון הוא תוצאה של מגעים פומביים וחשאיים בין הצדדים להשגת פיוס בין חמאס והמשטר הסורי ושיבת אנשי חמאס לדמשק.

לפי היומון אל-ערב, "מנהיגי חמאס החליטו פה אחד לתמוך בשינוי עמדת חמאס והדבר נחשב כניצחון למחנה הפרו-איראני בחמאס. גדודי עז אל-דין אל-קסאם למשל התנגדו בעבר לדרכו של משעל שהביאה לנתק בין חמאס לאיראן וחזבאללה. השינוי בעמדת חמאס מהווה הישג לאיראן שהצליחה ללחוץ על חמאס באמצעות כסף ונשק להשיב את התנועה לחיקו של ציר ההתנגדות ולממש את האג'נדה של איראן גם בעזה כפי שהיא עושה זאת בלבנון באמצעות חזבאללה.  

השפעת חידוש היחסים בין חמאס לאיראן באה לידי ביטוי בחידוש בניית ארסנל טילים ארוכי טווח בעזה ובמסרים של חמאס שהופכים את עזה ותושביה לבת ערובה להשגת מטרות איראן."[2]  


[1] https://alarab.co.uk/, 22.6.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 22.6.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: