חיזוק ההשפעה האיראנית במקום שבו נסוגו הכוחות הרוסיים

מקור באופוזיציה הסורית אמר כי מיליציות חטיבת פאטימיון האפגניות ומיליציית חטיבת אל-באקר הנתמכת ע"י איראן בנוסף לעשרות אנשי משמרות המהפכה  ולמעלה מ-400 איש מכוחות הדוויזה הרביעית של כוחות המשטר הסורי בפיקודו של מאהר אל-אסד –  אחיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד – החלו להתאמן בנשק יבשתי כגון ארטילריה כבדה, טנקים, מקלעים כבדים ובינוניים סמוך לשדה התעופה כוירס במסגרת תוכנית אימונים המדמה קרבות אמתיים. האימונים מתבצעים בפיקוח של קצינים ומומחים איראניים וסוריים.

כוחות רוסיים[1]

לפי המקור, המטרה העיקרית של התמרונים חסרי התקדים האלה היא שיפור רמת הלחימה של אנשי המיליציות ויצירת שיתוף פעולה מלא בין המיליציות הזרות הנאמנות לאיראן ובראשן לואא' פאטמיון, לואא אל-באקר וחזבאללה  העיראקי לבין כוחות המשטר הסורי בראשות הדוויזיה הסורית. כל זאת כדי לקיים שליטה והשפעה  צבאית על העיר חלב באמצעות אנשים מאומנים בכל סוגי הנשק. האימונים באזור שדה התעופה כוירס נעשו בעקבות נסיגת הכוחות הרוסיים מהאזור הזה ומסירתו למיליציות האיראניות ולכוחות המשטר הסורי הקשורים לאיראן ובראשם הדיוויזיה הרביעית שהשתלטה על כל העיר חלב, שדה התעופה אל-נירב, אזורי אל-ספירה, מסכנה, ח'נאצר, אל-ח'אדר והמכללות הצבאיות במחוז חלב עד אזור את'ריא בפרברי חמאת ושדות הנפט באזור אל-צאפה בדרום העיר אל-טבקה במחוז אל-רקה בצפון מזרח סוריה.

בהקשר זה דיווחו פעילים ומקורבים למשטר הסורי כי הסתיים מבצע סריקות חדש של כוחות המשטר נגד שרידי ארגון דאעש באזור המדבר הסורי שהחל באמצע החודש בלי שהושגה כל התקדמות בקרבות ולאחר שכוחות המשטר ספגו אבדות בנפש וברכוש. פעיל שטח באזור אל-סלמיה במחוז חמאת במרכז סוריה אמר כי דיוויזיה 25 של כוחות המשטר הנתמכת ע"י רוסיה נכשלה במבצע הצבאי שלה  האחרון נגד שרידי דאעש בחלק הצפון מערבי של המדבר הסורי הכולל את האזורים את'ריא, סירתיל, ואדי אל-עזיב,  באזור חמאת עד לאזור אל-רצאפה בדרום מערב אל-רקה וג'בל אל-בשרי באזור דיר אל-זור. הוא הוסיף כי כוחות המשטר ספגו אבדות קשות כאשר נהרגו ארבעים חיילים ובהם קצינים בדרגות גבוהות אחרי שדאעש הציב מארבים לכוחות הסורים שביצעו סריקות דבר שגרם להם לסגת למרות החיפוי האווירי הרוסי וחדרי המבצעים המנוהלים ע"י הרוסים.

אתר "פראת פוסט" המתמחה בהעברת חדשות מהמדבר הסורי דיווח כי המבצע הצבאי בהשתתפות סהיל אל-חסן, מפקד דיוויזיה 25 הנתמכת ע"י רוסיה ובהשתתפות צבאית של קציני הכוחות הרוסיים ושכירי החרב ווגנר. המבצע החל בתמיכה אווירית רוסית ובאמצעות מטוסי קרב השייכים למשטר הסורי שתקפו מערות ובתים ישנים ומנהרות ששימשיו את אנשי דאעש.[2]


[1] https://www.alaraby.co.uk/, 24.5.2022

[2] https://aawsat.com/, 26.5.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: