טורקיה מתכוונת לבצע פעולה צבאית בצפון סוריה

נשיא טורקיה – רג'ב טיפ ארדואן – הצהיר אתמול (23 במאי) כי ארצו תפתח בקרוב במערכה צבאית חדשה בגבולה הדרומי עם סוריה כדי להקים רצועות ביטחון בעומק של 30 ק"מ במסגרת המלחמה באיומי הטרור. "המטרה העיקרית היא האזורים המהווים מוקדי יציאה להתקפות נגד טורקיה."

גבול טורקיה סוריה[1]

ארדואן הוסיף כי הפעילות הצבאית הטורקית תתבצע מיד עם השלמת היערכות הצבא ומנגנוני המודיעין והביטחון של טורקיה. הוא אמר את הדברים פחות מיום מאז שממשלתו הצהירה כי הנרמול בין טורקיה לסוריה קשה מאוד ולא נמצא על סדר היום של הטורקים.

נעמאם קוטולמוש, סגן יו"ר מפלגת השלטון בטורקיה – אל-עדאלה ואלתנמיה, אמר כי מטרת ממשלתו בזמן הנוכחי היא יצירת אזור ביטחון בגבול בין טורקיה לסוריה כדי ליישם את תוכנית השיבה מרצון של מיליון פליטים סורים השוהים בטורקיה.    

בחודש שעבר הודיע שר החוץ הטורקי – מולוד ג'אויש אור'לו – כי יתכן שיתוף פעולה עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד בנושא הטרור והמהגרים בלי להכיר בו וכי שיתוף הפעולה יתבצע עם לבנון, ירדן ועיראק להבטחת שיבה בטוחה מרצון של הפליטים הסורים מהמדינות הנ"ל. הוא הביא כדוגמה את שיתוף הפעולה בין טורקיה לטאלבן באפגניסטן בלי שטורקיה תכיר בה וכל זאת כדי למנוע את התפשטות הטרור והגעת פליטים נוספים. לדברי אור'לו "טורקיה תפיק תועלת משיתוף הפעולה עם אל-אסד בלי להכיר בו והיא עדיין תומכת בהשגת אחדות בסוריה. הוא ציין לטובה את הצבא הסורי שהחל באחרונה להילחם ב"יחידות הגנת העם" הכורדי, המרכיב העיקרי של כוחות סוריה הדמוקרטיים – 'קסד', המתכננים לחלק את סוריה."

סוריה רואה ביחידות הכורדיות האלה ארגון טרור ובאחרונה היא הסלימה את התקפותיה נגד קסד בצפון מזרח סוריה לאחר שבשנת 2019 הוציאה את השליטה מידי קסד באזורים במזרח הפרת באמצעות מבצע צבאי בתמיכת צבא סוריה שמטרתו הייתה להרחיק את היחידות הכורדיות 30 ק"מ מהגבול הדרומי של טורקיה.

עיתון טורקי המקורב לממשלת טורקיה גילה כי השיחות בין טורקיה לסוריה מתנהלות בקצב מהיר בשני נושאים מרכזיים: הפליטים ובעיית "היחידות להגנת העם" הכורדיות. לפי העיתון, טורקיה רוצה שהמשטר הסורי יפתח במערכה צבאית בגבול באזור השליטה של קסד מהציר הצפון מזרחי של סוריה כדי לשלוט על שדות הנפט והגז מחדש וטורקיה תבטיח את תמיכתה ומחויבותה למשטר בפעולות הקידוח, התובלה והייצוא.[2]   


[1] https://alarab.co.uk/, 24.5.2022

[2] https://aawsat.com/, 24.5.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: