שר ירדני לשעבר: ארגון "האחים המוסלמים" – אבד עליו הכלח

היומון "אל-שרק אל-אוסט" כתב על המאבקים בארגון האחים המוסלמים: "שוב עולה על פני השטח הפילוג בתוך ארגון 'האחים המוסלמים' שמתבטא בקיומן של שתי חזיתות פעולה של הארגון: האחת בלונדון בראשות אבראהים מוניר, ממלא מקום המדריך הכללי של 'האחים המוסלמים', והשנייה באסטנבול בראשות מחמוד חוסין, המזכ"ל לשעבר של הארגון.

סמל "האחים המוסלמים"[1]

המחלוקות בין שתי החזיתות הסלימו מאוד לאחר ש'מועצת השורא הכללית של האחים המוסלמים' [חזית אסטנבול] הקימה ועדה ושמה 'הוועדה ממלאת המקום של המדריך הכללי' בראשות מצטפא טלבה כדי שתמלא את משימות המדריך הכללי, כלומר הדחת אבראהים מוניר מתפקיד המדריך הכללי של הארגון. אלא שחזית הארגון בלונדון הדיחה את מצטפא טלבה והכריזה שהיא אינה מכירה בהחלטות חזית אסטנבול או מה שנקרא מועצת השורא הכללית והיא מכירה אך ורק בלגיטימיות של אבראהים מוניר.

המחלוקות בין חזית אסטנבול לחזית לונדון התגברו לפני כמה חודשים בעקבות הכרזת אבראהים מוניר על פירוק הלשכה המנהלית של הארגון בטורקיה והדחת מחמוד חוסין ובכירים נוספים. קבוצתו של מחמוד חוסין הצהירה יותר מפעם אחת על הדחת מוניר מתפקידו.

באחרונה טענה חזית אסטנבול כי קיבלה מכתב המיוחס למוחמד בדיע ובו תמיכתו במחמוד חוסין ובאנשיו ודרישה שלו מהם להפסיק את כל המחלוקות בארגון, ואילו בכיר בחזית לונדון הגיב כי קיבל מכתב המיוחס לבדיע ובו תמיכה בלגיטימיות של מוניר לנהל את הארגון בשלב הנוכחי. 

חוקר התנועות הפונדמנטליסטיות במצרים – עמר עבד אל-מנעם – אמר 'כי מטרת ההצבעה כל פעם מחדש על מכתב התמיכה של המדריך הכללי היא מאבקן של כל אחת משתי החזיתות להוכיח את הלגיטימיות שלה ובעצם מאבק על הנהגת הארגון.' לדבריו, כל הטענות האלה על תמיכה של המדריך הכללי מגיעות מהפלג של מחמוד חוסין המנסה להשתלט על הזירה. 'אין כל קשר בין מוחמד בדיע היושב בכלא המצרי לאחר שנגזרו עליו עונש מוות ומאסר עולם לחזית איסטנבול'."[2] 

שר ירדני לשעבר ובעל טור באתר אילאף, צאלח אל-קלאב, התייחס במאמרו למחלוקות בארגון 'האחים המוסלמים' וכך כתב: "אין זה מפתיע שארגון 'האחים המוסלמים' מתפרק ויש בו שני פלגים מתחרים שכל אחד מהם מאשים את השני שהוא אינו לגיטימי, והמשמעות היא שכבר אין ארגון 'אחים מוסלמים' לגיטימי והוא הולך בדרכן של רוב כל המפלגות הפן ערביות והשמאליות.

כך קרה שהגיעה לסוף דרכה מפלגת הבעת' ששלטה בשתי מדינות ערביות חשובות וגדולות וניסתה לשלוט בעוד מדינות ערביות. הסוף הטראגי לא בא ע"י מי שהערבים כינו 'האויב הציוני' ו'האמפריאליזם האמריקני' או 'המדינות הריאקציוניות הערביות' אלא דווקא ע"י החברים במפלגה שחיסלו אלה את אלה והאשימו אחד את השני בבגידה ובקיום קשרים עם ישראל וארה"ב ועם גורמים אחרים ביקום.

גם 'האחים המוסלמים' האשימו מפלגות וגורמים פוליטיים אחרים כולל מפלגות פאן ערביות, מפלגות שמאל וגם ארגונים אסלאמיים אמיתיים בהאשמות המתועבות ביותר… אין יותר 'אחים מוסלמים' ואבד עלים הכלח. כל זה מראה שהיום העולם כבר אינו מתעסק בעניינים שבהם עסק בעבר. הוא עוסק בכלכלה, בפיתוח הדורות הבאים ובהגנה מפני איומים חיצוניים."[3] 


[1] https://www.ikhwanonline.com/, 22.5.2022

[2] https://aawsat.com/, 21.5.2022

[3] https://elaph.com/, 21.5.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: