בעל טור פלסטיני: חמאס מנצלת את ההסלמה כדי לחפות על כישלונה בניהול עזה

בעל טור פלסטיני פאדל אל-מנאצפה כתב במאמרו ביומון האמירויות אל-ערב על כך שחמאס "מנצלת את ההסלמה כדי לחפות על כישלונה". להלן עיקרי המאמר:

פאדל אל-מנאצפה[1]

"הצהרותיו של חבר הלשכה המדינית של חמאס – זאהר ג'בארין – על כך שחמאס הודיעה לישראל באמצעות מתווכים מה הם הקווים האדומים שלה בכל הנוגע להסלמה בירושלים, התקבלו בלגלוג ובכעס אצל פעילי רשתות חברתיות בעזה, ורבים הביעו מורת רוח מהדרך שבה חמאס מנהלת את רצועת עזה ומכך שחמאס מדברת על ההקרבה בשם מסגד אל-אקצא בשעה שרוב מנהיגיה חיים בין קטר לטורקיה הרחק מגיהינום ההפצצות וההרס. המנהיגים האלה גורמים לכך שעזה היא שנושאת בכל התוצאות של החלטותיהם הכושלות בשם הפטרונות על ירושלים ופלסטין כאילו ההתנגדות והעזרה למסגד אל-אקצא הן מונופול של חמאס.

היציאה של תושבי ירושלים נגד תוכניתה של ישראל לפרוץ למסגד אל-אקצא בימים האחרונים הוכיחה כי ההגנה על המקומות הקדושים אינה מחייבת בהכרח הפחדה תקשורתית או שימוש ב-1111 הרקטות של אל-סנואר שהפכו לקוד ההרתעה כלפי ישראל. אל-מראבטון ["שומרי" מסגד אל-אקצא המטרידים את המבקרים בהר הבית] הצליחו לעצור את הפגיעה של הקיצונים היהודים ולמנוע מהם להתפרץ למסגד אל-אקצא באמצעים הפשוטים ביותר. גם סדרה של התקשרויות מצד מנהיגי הרשות הפלסטינית עם עמיתיהם בפגישה בירדן הצליחה לעצור את ההסלמה ולמנוע התדרדרות ביטחונית חמורה בגדה המערבית.

המצב נרגע מעט עד שחמאס יצאה בהצהרות נבובות כדי להראות שהיא נמצאת בזירת האירועים ולפרוט על רגשות הפלסטינים בניסיון לעקוף את הרשות הפלסטינית ולהפגין שרירים תוך ניצול ההסלמה לחפות על כישלונה בניהול ענייני עזה ובהכנסת העזתים לתסבוכות שהפכו אותם למגן אנושי, כשחמאס מנסה לרכוש את דעת הקהל הערבי בכל פעם שהיא מנסה לגרור את האזור לעימות צבאי בשיתוף עם הג'יהאד האסלאמי הנציג האיראני ברצועת עזה.   

די בקריאת תגובות פעילי הרשתות החברתיות כדי לעמוד על התהום בין השלטון בעזה לתושביה ועל הבנת התושבים ללא שמץ של ספק שתנועת חמאס נחלה כישלון חרוץ  בניהול ענייני עזה ושהיא מהמרת על עתיד צעירי עזה באמצעות הזדמנויות תעסוקה בתוך ישראל שאתה חמאס מסרבת לשאת ולתת אלא באמצעות מתווכים ובה בעת היא מתאמת אתה ישירות את נושא היתרי העבודה… חמאס גם מנהלת תעמולה כדי להסתיר את הפופולריות של הג'יהאד האסלאמי מחשש שזה ינסה לעשות בעזה הפיכה לבנה.

הלוואי והיינו רואים את חמאס שמה את המחלוקות הפוליטיות בצד ופועלת למען פיוס לאומי רציני [עם פת"ח] כדי להקים מדינה פלסטינית מאוחדת המסוגלת להתמודד מול האתגרים הביטחוניים והחברתיים מתוך היגיון של מדינה ולא של פלג. למרבה הצער, איננו רואים שחמאס עושה משהו זולת רכיבה על גל [הפיגועים וההסלמה] וריצה אחר פופוליזם שאינו מביא דבר אלא יותר עוני ואומללות לתושבי עזה שאותם חמאס מייחסת למצור המטול על עזה…

 חמאס יודעת היטב שהיא כבר אינה רצויה בעזה וכל קיומה מתאפשר רק הודות ליד הברזל שהיא מפעילה מבחינה ביטחונית. כמו כן ההסלמה הישראלית מעניקה לה בכל פעם מחדש שירות נדיב בשמירה על מה שנותר מהפופולריות שלה באמצעות הדיבור על ההגנה על מסגד אל-אקצא, אך חמאס אינה יכולה למנוע מפעילי הרשתות החברתיות לחשוף את גודל הפער בינה לבין התושבים."[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 7.5.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 7.5.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: