שר לשעבר ברשות הפלסטינית: דברי יחיא אל-סנואר הסבו נזק אסטרטגי לפלסטינים

שר לשעבר ברשות הפלסטינית – חסן עצפור – כתב במאמר המערכת שלו באתר "אמד" ביקורת נוקבת על נאומו של ראש תנועת חמאס בעזה – יחיא אל-סנואר וקרא לתנועת חמאס לחזור בה מאמירותיו של אל-סנואר שהיו בבחינת טעות אסטרטגית אחת גדולה. להלן עיקרי ביקורתו:

יחיא אל-סנואר[1]

"מתן היבט דתי לסכסוך הוא חריגה ממהות תנועת השחרור הלאומית הפלסטינית שהיא מהפכה של עם שנועדה להיפטר מכיבוש… הממד הדתי איננו חלק מתולדות המהפכה וגם לא יהיה חלק ממנה. הענקת ממד עדתי לסכסוך היא שבירת עמוד השדרה של החזון הלאומי…

טעות נוספת של אל-סנואר היא האיום על בתי הכנסת היהודים, ודבר זה נחשב לשגיאה חמורה הפוגעת בממד הלאומי ועלולה להוביל להאשמת הפלסטינים בטרור. מטרת הסכסוך שלנו עם האויב על אדמת פלסטין מעולם לא הייתה לחפש דברי הבל אוויליים כאלה. דברי אל-סנואר [על אפשרות פגיעה בבתי כנסת] מעניקים לאויב חומר להאשים את הפלסטינים דווקא לאחר שהמאבק הלאומי זכה לתהודה עולמית. כאשר ייפגע יהודי בבית כנסת או ברחוב יאמרו שזה מעשה טרור שביצעו פלסטינים… דבר זה עלול להביא לתוצאה חמורה נוספת משום שהפלסטינים ימצאו את עצמם במצב של בדיקה ביטחונית מתמדת משום שיראו בהם פצצה מתקתקת פוטנציאלית בכל אירוע עד שתוכח חפותם, ובכך אל-סנואר מעניק שירות גדול לתעמולה הציונית בנושא הדימוי של הפלסטינים." 

חטא היוהרה של אל-סנואר מתבטא גם בדברו אל תושבי הגדה המערבית ומזרח ירושלים כאילו הם כלי שרת שצריך לפעול לפי קריאה המגיעה ממנהרה עזתית. זאת ועוד הקריאה הטיפשית לתושבים האלה היא פגיעה במהות הרוח הפטריוטית שלהם. הוא גם שכח שחמאס, האמורה להיות תנועה מאוחדת, נוכחת גם בגדה המערבית ובמזרח ירושלים והיא אינה זקוקה לנאום או למישהו שיקרא לה לפעול. דברי אל-סנואר משקפים התנשאות המשדרת: 'אנו אדוני התקופה'."

טעות נוספת של אל-סנואר היא הצהרתו על כוונה לשבור את המצור ועל כך שאי אפשר למנוע מהעזתים לצאת מעזה. "כל ילד יודע שאל-סנואר לא יעז להפליג בסירה מעזה מחוץ לגבולות שקובע חיל הים הישראלי לדייגים." עוד כתב עצפור כי האיומים במטחי רקטות אינם אלא פעילות הפגנתית. 

עוד כתב עצפור: "הנאום של אל-סנואר הוא מסמך פוליטי שהסב נזק אסטרטגי למאבק הלאומי הפלסטיני והעניק לישראל רווחים שאפשר לכנותם 'ראשי חץ גרעיניים פוליטיים'… אם מדובר בפליטות פה הנובעות מהמצב הקיים, תנועת חמאס צריכה לפרסם הודעה פוליטית מקיפה שבה היא תצהיר שהיא חוזרת בה מכל הטעויות הלאומיות ותבהיר שעזה לא תהיה בסיס מזימה חדש נגד הישות הלאומית המאוחדת [הפלסטינית].[2]

להלן עיקרי הנאום של  יחיא אל-סנואר בעזה ב- 30 באפריל:

"סיף אל-קודס [השם הערבי של מבצע שומר החומות] ששלפנו אותה בשנה שעברה לא תחזור לנדנה עד השגת השחרור ושיבת הפליטים…"

אל-סנואר קרא לעולם ולישראל למנוע את "חזרת ההפקרות במסגד אל-אקצא ע"י חיילי ישראל" ואמר כי מי שקיבל את ההחלטה לנהוג בהפקרות כלפי מסגד אל-אקצא החליט בעצם על פגיעה באלפי בתי כנסת ובתי תפילה יהודים בעולם כולו… אנו מעדיפים שהמערכה לא תהפוך לדתית, אך אם מנהיגי ישראל וקיצוניה רוצים בכך אנו מוכנים ונתמודד עם האתגר. כאשר מדובר במקומות הקדושים שלנו ובדת שלנו אנו לא בוחלים באמצעים, ולא נהסס לקבל החלטה יהיה המחיר אשר יהיה. לעולם כולו יש הזדמנות למנוע מלחמה גדולה, ואם לא, אנו כפלסטינים וערבים ומוסלמים מוכנים לגמרי להגן על מסגד אל-אקצא שלנו ולא נהסס למלא את חובתנו."

הוא הוסיף כי "המלחמה הדתית תשנה את פני העולם וכולם צריכים להתערב כדי למנוע אותה. ציר ירושלים לא יהסס למלא את חובתו כלפי כל פלגי ההתנגדות."

אל-סנואר קרא לפלגי ההתנגדות ולזרועותיה הצבאיות להיות מוכנים "משום שהמערכה לא תסתיים בתום רמדאן אלא רק תתחיל". הוא קרא לבני העם הפלסטיני להתכונן לקרב הגדול "אם ישראל לא תחדל לפגוע במסגד אל-אקצא." לערביי ישראל אמר: "חשיבותכם בסכסוך גדולה מחשיבותם של כל הגורמים האחרים." עוד אמר כי ישראל מתכוונת לפרוץ למסגד אל-אקצא ביום העצמאות וביום ירושלים.

אל-סנואר הכריז כי "המטח הראשון שחמאס תשגר במערכה הבאה יכלול 1111 רקטות. המספר הזה מרמז על תאריך פטירתו של המנהיג יאסר ערפאת ולכן המטח הזה ייקרא על שמו… התוכנית השטנית שהכין הצבא הישראלי והמודיעין שלו לכרות את ראש ההתנגדות בעזה ירדה לטמיון. מעשי הגבורה האחרונים [הפיגועים] בתוך ישראל הוכיחו כי הישות הציונית חלשה יותר מקורי עכביש. ישראל נמצאת במצב של בלבול ואובדן דרך כתוצאה מפיגועי ההקרבה האחרונים.

אל-סנואר קרא לרשימת רע"ם בראשות מנצור עבאס לפרוש מן הכנסת ולא לתת גיבוי לממשלת הכיבוש לבצע התפרצויות למסגד אל-אקצא ולייהד את ירושלים. "כאשר אתם מספקים רשת ביטחון לממשלה הפוגעת במסגד אל-אקצא אתם מבצעים פשע שלא יכופר".

"בתקופה הקרובה נעסוק בהפעלת הקו הימי לרצועת עזה בתיאום עם 'ציר ירושלים' כדי לשבור את המצור על עזה באופן מוחלט. ההתייעצויות וההכנות להפעלתו מתקדמות."

אל-סנואר ברך את איראן ואת המנהיג הרוחני שלה ואת בכיריה שאינם מהססים להשקיע את כל היקר להם למען ירושלים."

אל-סנואר אמר כי הגדה המערבית היא זירת המערכה האמתית במאבק מול ישראל וקרא לצעירים שם: "אם תחליטו עשו כל שביכולתכם לגרש את המתנחלים לסוף העולם. אל-סנואר ברך את הגיבורים שביצעו את הפיגוע בהתנחלות אריאל ליד סלפית. הו בני עמנו בגדה המערבית, מלאו את חובתכם ואל תחכו להוראות מאיש. פעילות היחידים הוכיחה את יעילותה בהבאת הישגים חשובים.

אל-סנואר אמר כי תנועת חמאס בעזה החליטה באופן נחרץ וברור לשחרר את כל האסירים הפלסטינים והערבים מבתי הכלא בישראל, והדבר לא יארך זמן רב. ממשלת ישראל משקרת את העם בישראל וחושבת שאפשר להשליך את נושא האסירים אל תהום הנשייה. כל האופציות פתוחות ולא יהיו קווים אדומים שימנעו בעדנו למלא את חובתנו כלפי אסירינו.

אל-סנואר ברך את המראבטון והמראבטאת במסגד אל-אקצא [אלה המגיעים להר הבית ומטרידים את המבקרים שם] ואת הצעירים שהגיעו למסגד למרות הקשיים וכן את ערביי ישראל שנהרו למסגד כדי להגן עליו.  

הוא קרא להכריז בקרוב על הקמת חזית לאומית להתנגדות "כדי להשיג בכוח את זכויותינו בירושלים ולשמור על קיומנו הערבי והפלסטיני, לעצור את הבנייה בהתנחלויות, להעניק לערביי ישראל את זכויותיהם, לשבור את המצור מעל עזה ולהשיג את שיבת הפליטים."[3]


[1] https://felesteen.news/, 1.5.2022

[2] https://amad.ps/, 1.5.2022

[3] https://www.palinfo.com/, 30.4.2022, https://www.arab48.com/, 30.4.2022, https://www.almayadeen.net/, 30.4.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: