בעל טור סעודי: מתכנני פיגועי ה- 11 בספטמבר עדיין פועלים, לכן הסעודים צריכים להגיב באופן קשה כלפי המיליציות החות'יות

העורך לשעבר של היומון אל-שרק אל-אוסט – טארק אל-חומיד – מציע הסבר מעניין להסלמה בהתקפות הטרור של החות'ים במאמר שכותרתו: "מתכנני פיגועי ה-11 בספטמבר עדיין פועלים"

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"השאלה שעולה שוב ושוב היא מהו סוד ההסלמה בפעולות הטרור החות'יות נגד מתקנים בסעודיה? אחת התשובות היא שמתכנני פיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר עדיין פועלים ובאותה האידיאלוגיה והמנטליות.

פגיעה במתקני אנרגיה[1]

ישאל הקורא: כיצד? והתשובה היא זאת: ברור שאנחנו בפני הסלמה איראנית באמצעות החות'ים. איראן מספקת לארגון הטרור הזה טילים בליסטיים, כלי טיס בלתי מאוישים ותמיכה מקצועית של הארגון הטרוריסטי חזבאללה ושל האיראנים כדי להשיג כמה מטרות המשרתות את איראן.  

המטרה הראשונה של איראן דומה לזו של פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר בארה"ב אך הפעם באמצעות פגיעה בסעודיה באופן ישיר. בפעם הראשונה היעד היה ארה"ב ונעשה שימוש בסעודים לבצע את הפיגועים כדי לתקוע טריז בין סעודיה לארה"ב. אז היו היחסים בין סעודיה לארה"ב בשיא המתיחות על רקע האינתיפאדה הפלסטינית השנייה, וזו הייתה שעת כושר למתכנני הפיגועים, וכולם זוכרים את התמיכה שזכה בה ארגון אל-קאעדה באותם הימים מבחינה לוגיסטית ותקשורתית.  

וכבר אמר תומס קיין, ראש ועדת החקירה של התקפות ה-11 בספטמבר, כי מצא מידע רב על אודות 'מעורבות איראנית אפשרית יותר מזו של סעודיה' בפיגועי הטרור של ספטמבר.

לפיכך, האיראנים עוקבים כעת אחרי המתיחות בין סעודיה וארה"ב ומנסים לנצלה ולהעצימה כדי להשיג את מטרות התוכנית ההרסנית שלהם ולנסות לנצל את ההתלהבות של הממשל האמריקני להשיג הסכם גרעין בכל מחיר.

לכן באמצעות ההסלמה החות'ית נגד מתקנים סעודיים האיראנים מנסים להשקיע בהעמקת המתיחות בין סעודיה לארה"ב ולהציג את ארה"ב כבעל ברית שאין אמון בו מבחינת מדינות המפרץ. כמו כן הם מנסים להעמיק את המשבר בשווקים הכלכליים כדי ללחוץ על המערב ועל ארה"ב ולהעביר לאמריקנים מסר שחייבים למחוק את משמרות המהפכה האיראניים מרשימת המדינות שמוטלות עליהן סנקציות. וכאשר הדבר יתבצע איראן תשיג ניצחון פיקטיבי כלפי פנים.

איראן גם השפילה את הממשל האמריקני הנוכחי דבר שיגרום לו קשיים בבחירות ויעמיק את הפילוג האמריקני הפנימי בין הרפובליקנים לדמוקרטים, ואם לא יוסר שמם של משמרות המהפכה האיראניים מרשימת הטרור ישיגו הם והקיצונים יעד אחר. הם ומאחוריהם המנהיג הרוחני והקיצונים אינם רוצים את הסכם הגרעין משום שהדבר יחשוף את המשטר לעימות עם הציבור שידרוש רפורמות שעלולות להחלישו ואולי גם להפילו.

המשטר האיראני בנוי על מצב של מהפכה עויינת והוא לא משטר של רפורמות. משמרות המהפכה אינם רוצים להיראות סרבני הסכם הגרעין אלא להציג את מדינות המערב כאילו הן העקשניות. 

לכן יש הקצנה בנושא מחיקת משמרות המהפכה האיראניים מרשימת הטרור, ואיראן משחקת את משחק ההליכה על הסף באזור ולא רק באמצעות פגיעה בסעודיה אלא גם בהתקפה על ארביל ב-12 טילים בליסטיים שמשמרות המהפכה לקחו אחריות עליה.

אלה הסיבות הבולטות ביותר להסלמה האיראנית באמצעות החות'ים, והניזוק העיקרי הוא סעודיה שתבונתה וההיגיון שלה אינם מוטלים בספק והיא תצליח לטרפד את תוכניתה של איראן.

אולם הגיע הזמן להגיב על כל טיל ועל כל כטב"מ באמצעות פגיעה במנהיגים החות'ים בפעולות כירורגיות מכאיבות כפי שצריך להתייחס למיליציות הטרוריסטיות."[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 26.3.2022

[2] https://aawsat.com/, 27.3.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: