תנועת טאלבאן חזרה בה מהחלטתה לפתוח את בתי הספר לבנות

שעות לאחר פתיחת בתי הספר לבנות באפגניסטן החליטה תנועת טאלבאן לסגור אותם שוב עד שתגובש תוכנית לימודים לפי ההלכה האסלאמית.

דובר טאלבאן – אנעאמאללה סמנכאני – אישר שהבנות נשלחו לבתיהן בלי להסביר את הסיבה להחלטה. דובר משרד החינוך האפגני – עזיז אחמד ריאן – אמר כי נאסר עליו לדבר על הנושא.

שמחת הבנות האפגניות לא נמשכה זמן רב [1]

מורים בשלושה בתי ספר אמרו כי שמחת הבנות לא ארכה זמן רב, ודמעות האושר שלהן התחלפו כעבור כמה שעות לדמעות של צער ואכזבה.

שליחת האו"ם לאפגניסטן – דבורה ליינס – הביעה דאגה מסגירת בתי הספר.  

כאשר חזרה תנועת טאלבאן לשלטון באוגוסט אשתקד היא סגרה את בתי הספר בשל מגפת קורונה, וכעבור חודשיים הורשו רק בנות בגיל צעיר (בית ספר יסודי) לשוב לבתי הספר. בעקבות זאת היו באפגניסטן חששות שטאלבאן יסגרו את כל מוסדות החינוך לבנות כפי שעשתה בשנות שלטונה הקודם בין השנים 1996 – 2001.

הקהילה הבין-לאומית קבעה כי זכות לימוד לכולם היא עניין בסיסי במו"מ סביב ההכרה במשטר טאלבאן והסיוע לו. לפיכך משרד החינוך של טאלבאן הודיע על פתיחת בתי הספר לבנות לאחר חודשים רבים של הגבלות.

תנועת טאלבאן הטילה מגבלות נוספות על נשים במדינה ומנעה מהן לעבוד במשרות ממשלתיות מסוימות. כמו כן אסרה עליהן לנסוע לבדן לחו"ל. במקביל אסרה התנועה קיומן של פעילויות בתחום זכויות הנשים.

סחר פתראת, חוקרת בארגון זכויות אדם, תהתה: "מה התועלת להקריב במאבק למען שליחת הבנות לבתי הספר כאשר משטר טאלבאן מונע מהן אחר כך להשתלב בעבודה שעליה חלמו כל חייהן."[2] 


[1] https://alarab.co.uk/, 23.3.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 23.3.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: