בעל טור ביומון אל-שרק אל-אוסט: העולם חסר אונים מול הכוחנות הרוסית והבריונות האיראנית

טארק אל-חומיד, העורך לשעבר של היומון "אל-שרק אל-אוסט", כתב במאמרו על חוסר האונים של הקהילה הבין-לאומית בנושא המלחמה בין רוסיה לאוקראינה.

"יום אחר יום מוכיחה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה את קוצר היד של הקהילה הבין-לאומית בכמה חזיתות שאינה מסוגלת להפסיק את האש או להרתיע את רוסיה וגם אינה מסוגלת להתייחס למלחמה באופן רציונלי כדי למנוע נפילת קורבנות נוספים…

פוטין[1]

די להאזין לנאומים במועצת הביטחון שאינם מובילים לכל תוצאה כדי להבין שרוסיה וסין מסוגלות לטרפד כל החלטה היות שיש להן זכות וטו.  

למרות הביריונות האיראנית באזור, שהביטוי האחרון שלה היה שיגור 12 טילים לארביל, והמשך חימוש החות'ים, אנו רואים את הממשל האמריקני מתחנן להסכם גרעין עם איראן. כל זה בלי לדון בנושא המיליציות האיראניות החמושות באזור ובלי התחייבות אמריקנית שלא להסיר את הסנקציות על משמרות המהפכה האיראניים אף שהם לקחו אחריות על שיגור טילים לארביל. 

מעל לכל, הקהילה הבין-לאומית אינה מסוגלת להתמודד עם רוסיה על רקע שיבוש הסכם הגרעין האיראני בווינה, והממשל האמריקני אינו מסוגל לגייס תמיכה בהסכם בוושינגטון ובקונגרס, והמשמעות היא שגם אם ייחתם שוב הסכם, הרפובליקנים יבטלו אותו שוב.

דבר חשוב נוסף, בייחוד בנושא הסנקציות על רוסיה, אף שהן רק פורמליות ברובן והן חסרות השפעה על ההחלטות של רוסיה למעט מה שקשור לנפט, הראשון שירגיש בהשפעות הכואבות של הסנקציות על הנפט יהיה המערב.

בעקבות זאת אנו רואים פעילות אמריקנית ומערבית כלפי מדינות המפרץ ובייחוד כלפי סעודיה, אף שהתקשורת המערבית ובעיקר האמריקנית חזרה שוב ושוב על כך שעידן הנפט חלף וכי ההסתמכות על הנפט הסעודי חלפה מן העולם.

היום אנו רואים את הדרישות של המערב ובפרט של ארה"ב ממדינות הנפט במפרץ ובייחוד מסעודיה להפיק יותר נפט ובתקופה הקרובה תשתנה המשוואה שאותה רצה המערב ובייחוד ארה"ב לכפות, ונראה יותר התנפלות על סעודיה.

לכן כל מה שנאמר לעיל מוכיח לנו את חוסר היכולת של הקהילה הבין-לאומית במשבר החמור ביותר הפוקד אותה מאז מלחמת העולם השנייה שעוד ילך ויתגבר, אם הנשיא פוטין ישתלט על קייב בירת אוקראינה. כאשר אנו מדברים על סכנה אנו לא מדברים על עימות דיפלומטי או מלחמה תקשורתית שאנו נמצאים בה כעת שבה קרסו כל הערכים שהמערב דיבר עליהם.

הסכנה האמתית כעת היא שמצב הנזילות בעולם מבחינת ההסלמה באירופה ובמזרח התיכון בעת של חוסר האונים של הקהילה הבין-לאומית עלול להוביל למלחמות שאיש אינו יכול לשער את תוצאותיהן. האירועים מראים שאנו במצב של מפנה מסוכן וקריסה של העולם שהכרנו בעבר.

אם לא נחזור לשפיות ולא נראה את העולם הרחק מהרשתות החברתיות, הסכנה תתגבר ולהמחשה, די אם נראה את פעילותו של נשיא אוקראינה ברשתות החברתיות בהשוואה לתנועות של כלי הרכב הצבאיים הרוסיים שמשמידים ומכתרים את הערים האוקראיניות."[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 16.3.2022

[2] https://aawsat.com/, 16.3.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: