גורמים פלסטיניים וירדניים מגנים את טורקיה על רקע ביקור הנשיא הישראלי יצחק הרצוג

פלגי

גורמים פלסטיניים האשימו את נשיא טורקיה – רג'ב ארדואן – בהונאה כלפי הבעיה הפלסטינית ובתיאום ביטחוני נרחב בין טורקיה לישראל שיפגע ב"לוחמים הפלסטינים".

הרצוג בטורקיה[1]

אף ש"אגודת חכמי פלסטין" הביעה הערכה רבה לתמיכה של ההנהגה הטורקית בבעיה הפלסטינית בבימות שונות היא פרסמה הודעה ש"הביטוי החשוב ביותר בסיוע לפלסטינים הוא ביטול כל סוג של יחסי גומלין עם הישות הציונית במקום חיזוקם. הנרמול עם הכיבוש מהווה סכנה לכל האומה האסלאמית, לטורקיה ולפלסטינים."

החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע) ראתה בביקור הרצוג בטורקיה חשיפה של האמת לגבי היחסים הדו-צדדיים בין שתי המדינות שאף פעם לא נפסקו על כל היבטיהם הביטחוניים, הכלכליים והמדיניים, אף שהיו מתיחויות בתקופות מסוימות.

"הכוחות הלאומיים הפרוגרסיביים הטורקים הידידים" קראו להיאבק במדיניות המשטר הטורקי לנרמל ולהרחיב את קשרי טורקיה עם ישראל משום שהדבר נעשה על חשבון העמים הערביים, על חשבון האינטרסים שלהם ועל חשבון העם הפלסטיני וזכויותיו הלאומיות. הם טענו כי ארדואן מוליך שולל את הפלסטינים כשהוא טוען שהוא תומך בבעיה הפלסטינית אך הוא בעצם מקיים תיאום ביטחוני עם ישראל ברדיפת הפלסטינים.

תנועת חמאס מתחה ביקורת על ביקור הרצוג וטענה בהודעה שפרסמה כי היא רואה בדאגה רבה ביקורי בכירים ישראליים במדינות ערביות ואסלאמיות שהאחרון בהם הוא ביקור הנשיא הישראלי יצחק הרצוג. חמאס הביעה צער על הביקורים אצל "האחים הערבים והמוסלמים הנחשבים לעורף האסטרטגי של העם הפלסטיני ושל בעייתו."

גם תנועת הג'יהאד האסלאמי הצטרפה למותחי הביקורת וגינתה בחריפות את ביקור הרצוג: "הביקור מתקיים בשעה של הסלמת התוקפנות הציונית נגד תושבי מזרח ירושלים ומזימות של האויב לייהד את המקומות הקדושים, דבר שמתבטא בהתפרצות המתנחלים למסגד אל-אקצא. הביקור משקף נטייה ברורה אל האויב בעימות שלו עם הג'יהאד של העם הפלסטיני. הריצה לחידוש היחסים עם האויב בתירוץ של אינטרסים היא הפקרה של ירושלים ושל פלסטין."[2] גם ועדות ההתנגדות גינו את הביקור והביעו התנגדות לכל סוג של נרמול עם ישראל.[3] 

גם המזכירות הכללית של הוועידה העממית הפלסטינית של הפזורה גינתה בתקיפות את ביקור הרצוג בטורקיה וכל הסכם שהביקור הזה יניב. "הנרמול הוא סכנה לאזור כולו."[4]

בירדן נשמעה עמדה דומה. מפלגת חזית הפעולה האסלאמית בירדן דחתה  כל סוג של נרמול עם "האויב הציוני". הממונה על התיק האסלאמי במפלגה – אימן אבו אל-רב – גינה את ביקור הרצוג וטען כי הביקור אינו עולה בקנה אחד עם עמדותיו של העם הטורקי "התומך בעמידתו של העם הפלסטיני מול הכיבוש." הוא קרא לממשלת טורקיה לחזור בה ממסלול הנרמול עם ישראל.[5]  


[1] https://www.maannews.net/, 9.3.2022

[2] https://www.alquds.co.uk/, 10.3.2022

[3] https://www.maannews.net/, 9.3.2022

[4] https://www.palinfo.com/, 10.3.2022

[5] https://www.palinfo.com/, 9.3.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: