תמונות של קאסם סולימאני ביריד ספרים בביירות עוררו מורת רוח בלבנון

שוב מורת רוח מצד פעילים אופוזיציוניים לחזבאללה מכך שתמונותיו של מפקד כוח אל-קודס לשעבר – קאסם סולימאני – שחוסל ע"י ארה"ב בשנת 2020 הונפו ביריד ספרים וליד בית הוצאה לאור בביירות. בנוסף נמכרו עטיפות של ספרים שעליהן תמונותיהם של סולימאני ושל אישים איראנים נוספים. הפעילים האלה תיארו זאת כ"יריד הספרים של טהרן" או "יריד המדינה הפרסית".

קאסם סולימאני[1]

הפעילים התפרצו ליריד כדי להביע את מחאתם ושם התעמתו עם תומכי חזבאללה שהיו באגף שבו הונפו התמונות. הפעילים השמיעו את הקריאה: "ביירות חופשייה, איראן החוצה" ושברו דגם של קאסם סולימאני. 

אחד הפעילים – שפיק בדר – אמר כי מדובר בפרובוקציה מרגיזה מאוד היות שמדובר בקאסם סולימאני –  טרוריסט שתרם להרס לבנון. "תגובת הלבנונים מעידה שרוב התושבים מתנגדים לנוכחות האיראנית בלבנון… זאת בירות ולא טהרן וזה יריד ביירות ולא יריד איראני… הטרור שלהם לא יפחיד אותנו, ואנו נגיש תביעה נגד אנשי חזבאללה השומרים על האגף האיראני ביריד שתקפו אותי". עוד מסר כי השגרירות האיראנית מתכוונת להגיש נגדו תביעה על התפרצותו ליריד.

יומיים לפני כן התרחש אירוע אלים נוסף שבו פעילים פרו-אירניים הפסיקו הופעה של להקת "ביכאר" באמצעות ניתוק החשמל באמצע ההופעה, משום שתכני השירים שדיברו בשבחי ביירות לא מצאו חן בעיניהם.[2]

שר המשפטים לשעבר אשרף ריפי אמר: "התמונה היא התגרות בעם הלבנוני שנכווה מאש הכיבוש האיראני. מי ששם את התמונה ביריד רוצה להתגבר על לבנון, אך צעירי המדינה חזקים יותר מהמתנשאים הללו."

חברת הפרלמנט הלבנוני – רולא אל-טבש – צייצה: "ביירות הפכה להפקר. זאת מציאות רעה שאנו חיים אותה, ואנו רואים בכל יום כיצד חזבאללה בגיבוי איראני מנסה לשנות את זהותה של המדינה הלבנונית אך למרות זאת יריד הספרים יישאר להיות חלק מהזהות הערבית של לבנון."

אנשי "סיידת אל-ג'בל" ו"המועצה הלאומית להסרת הכיבוש האיראני מלבנון" ניללי קנדיל, שפיק בדר ובהג'ת סלאמה תהו: "מי זה קאסם סולימאני ומדוע שמו את תמונתו ביריד תרבותי?". הם קראו לפתוח בחקירה סביב האירוע ויצאו נגד "נוכחות ביטחונית של חזבאללה שנועדה להגן על תמונה ביריד תרבותי." עוד פרסמו כי "הופתעו שיריד ספרים בביירות הפך ליריד ספרים פרסי ומכך שהכיבוש האיראני כמו כל הכיבושים הופך בהדרגה לכיבוש תרבותי שמתחיל מגני הילדים." הפעילים קראו לראש הממשלה ולשרים הנוגעים בדבר לבדוק את הפעילויות והתכנים במסגרות החינוך של חזבאללה ולהסיר את התמונות של אישים איראנים ובראשם קאסם סולימאני מביירות ומכל המקומות בלבנון. [3]


[1] https://aawsat.com/, 7.3.2022

[2] https://www.alarabiya.net/, 8.3.2022

[3] https://aawsat.com/, 8.3.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: