חזבאללה תקף את שר החוץ של לבנון משום שגינה את פלישת רוסיה לאוקראינה

חזבאללה תקף את שר החוץ הלבנוני עבדאללה בו חביב על רקע גילוי הדעת שפרסם סביב המשבר באוקראינה. הארגון האשים אותו בהשפלה עצמית ובכך שהוא תוחב את אפו בסכסוך בין-לאומי ועולמי.

בו חביב[1]

חבר הפרלמנט מטעם חזבאללה – חסן פדלאללה – אמר כי העמדה שהשמיע שר החוץ הלבנוני לגבי הסכסוך בין אוקראינה לרוסיה אינה מייצגת את העם הלבנוני או את ממשלת לבנון משום שללבנון יש מוסדות שכלל לא דנו בנושא ומשום שממשלת לבנון לא עסקה בנושא ולפי החוקה רק הממשלה מוסמכת להביע עמדות רשמיות, והנה יש מי שמפר את הכללים ומשמיע הצהרה שהוא ניסח לבדו ובלשונו, שבכלל שונה מעמדתן של רוב מדינות ערב שבהן לא ראינו עמדה דומה לזו של שר החוץ שיש בה גינוי [לרוסיה] עד כדי כך שכבר חשבנו שהפכנו לחברים בברית נאטו, וכאילו ללבנון יש עניין ישיר במלחמה הזאת שיש לה השלכות רציניות ברמה הבין-לאומית.

פדלאללה הוסיף: "ראינו גורמים רבים שהתנערו משר החוץ משום שהממשלה לא ידעה שהוא עומד לדבר בנושא."

תגובת חזבאללה באה לאחר ששר החוץ גינה את הפלישה הרוסית לשטחי אוקראינה וקרא לרוסיה להפסיק את הפעולות  הצבאיות לאלתר, להסיג את כוחותיה מאוקראינה ולשוב אל ההידברות והמו"מ כאמצעי האידיאלי לפתור את הסכסוך כדי לשמר את הריבונות והביטחון של שני הצדדים ולתרום להרחקת שני העמים ואת אירופה והעולם מטרגדיה של מלחמות.[2]

ראש  הזרם הלאומי החופשי ג'ובראן באסיל התקשר לשגריר הרוסי בלבנון והודיע לו כי להודעה של שר החוץ אין כל קשר אליו וכי הוא תומך בכך שלבנון תישאר ניירלית ותנקוט מדיניות של אי התערבות בענייני מדינות אחרות.

עמדה זו של באסיל גרמה להרמת גבות בקרב גורמים שונים שטענו כיצד הוא – בעל הברית של חזבאללה הנותן גיבוי לארגון בהתערבותו בענייני מדינות המפרץ ומגן ללא היסוס על ציר ההתנגדות בראשות איראן – מדבר כעת על נייטרליות של לבנון?[3]


[1] https://www.sawtbeirut.com/, 27.2.2022

[2] https://aawsat.com/, 27.2.2022

[3] https://aawsat.com/, 27.2.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: