עורך יומון: סוף ירח הדבש בין טורקיה לחמאס הולך ומתקרב

עורך היומון "ראי אל-יום" – עבד אל-בארי עטואן – (פלסטיני)  – ייחד את מאמר המערכת שלו ליחסי טורקיה חמאס בכותרת: "האם הסתיים ירח הדבש בין נשיא טורקיה ארדואן לתנועת חמאס עקב התנאים שישראל הציבה לנרמול יחסין עם טורקיה?"

עבד אל-בארי עטואן[1]

להלן קטעים מן המאמר:

"נראה ש'שנות הדבש' בין הנשיא טיפ ארדואן לבין תנועת חמאס מתקרבות לקיצן ככל שמתהדק הנרמול עם ישראל ומתחיל שלב של פתיחת דף חדש או ליתר דיוק מתחדש דף ישן ביחסים בין שני הצדדים, והדבר יחל בביקורו של נשיא ישראל – יצחק הרצוג – באנקרה בראש משלחת גדולה בימים 19 – 20 במרס.

היומון הטורקי "חריית" המקורב למפלגת השלטון בטורקיה דיווח כי ממשלת ארדואן החלה כבר לפני שנה וחצי לנהל מגעים עם כמה מדינות באזור כדי למצוא מקום מושב חדש לאנשי תנועת חמאס השוהים בטורקיה תוך מתן קדימות לאנשי הזרוע הצבאית, והטורקים דיווחו על כך לחמאס. הצעד של טורקיה נעשה משום שבעל הברית האסטרטגית הישראלי החדש התנה את נרמול היחסים עם טורקיה בגירוש כולל של אנשי חמאס, ואכן יישום הצעד הזה החל ביציאתו של צאלח אל-עארורי – סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס והאחראי על הפעולות הצבאיות [פיגועים] בגדה המערבית. מאז יציאתו מטורקיה אל-עארורי עובר בחשאי בין טהרן, ביירות ודוחה.  

ד"ר אבראהים כאלן, בכיר יועציו של ארדואן מבקר בישראל כדי לתאם את ביקור הנשיא הישראלי בטורקיה… הוא ומשלחתו יבקרו גם ברמאללה וייפגשו עם הנשיא הפלסטיני – מחמוד עבאס – 'כדי לזרות חול בעיניים'     

הנשיא הטורקי ש'הקפיא' את פעילויות האחים המוסלמים בארצו וריסן את ערוצי הטלוויזיה האופוזיציוניים למשטר המצרי באיסטנבול רוצה ליישם את אותן המגבלות גם על תנועת חמאס ואנשיה ואולי אף להטיל מגבלות קשות יותר, משום שייתכן שהגיע לכלל הכרה שתוכניתו המדינית האסלאמית נכשלה למעט בסוריה וכך גם תוכנית החזרת האמפריה העותומנית לגדולתה והחליט להיפתח למדינות השולפות מולו את חרב האיבה והרדיפה כלפי האסלאם הפוליטי: מצרים, האמירויות, ישראל ובקרוב גם סעודיה – האויב המושבע של התנועות האלה [חמאס והאחים המוסלמים].

האסלאם הפוליטי היה אחד מגורמי הכוח שארדואן השתמש בהם כדי להגיע עם מפלגתו לשלטון בתחילת שנת אלפיים והיום הוא מגלה פתיחות רבה במרץ רב כלפי אויבי האסלאם הזה במזרח ובמערב כאחד. היציאה מהמשבר הכלכלי המחמיר, שהביאה לירידה בפופולריות שלו ושל מפלגתו בשיעור של 30% לפי הסקרים האחרונים, הפכה להיות עמוד השדרה של כל מגמותיו והבריתות המדיניות שלו.

תמיכת הנשיא ארדואן בתנועת חמאס ובאחים המוסלמים הייתה רטורית יותר ממעשית. הוא לא העניק קליע אחד או דולר אחד לחמאס בניגוד לסיוע שהעניקו איראן, חזבאללה וסוריה (טילי קורנט, ומתן מחסה לאנשי חמאס), ממשלו של עומר אל-בשיר בסודן ואפילו הצבא המצרי שבתקופת מבארכ העלים עין מרוב פעולות הברחת הנשק אל רצועת עזה דרך יותר מ-1250 מנהרות לא חוקיות." 

עטואן טוען כי אפילו באירועי המרמרה ואחריו היו 70 טיסות יומיות בין לוד לאיסטנבול וגדל היקף הסחר בין שתי המדינות.

אחת ההצהרות הבולטות ביותר של ארדואן במהלך ביקורו באבו דבי שהסתיים אתמול, 16 בפברואר, הייתה התחייבותו להגן על מדינת האמירויות והדגשתו שביטחונה הוא מרכיב בסיסי של הביטחון הלאומי הטורקי. כיצד הוא יגן על האמירויות כשהוא מרוחק ממנה 2500 ק"מ. ממי הוא צריך להגן על מדינת האמירויות? מישראל שחתמה עמה על הסכם הגנה משותף או מאיראן?… מדוע הוא לא הגן על חמאס ועל תושבי עזה בארבע ההתקפות של ישראל [המבצעים שישראל ביצעה נגד עזה].

הדבר הבטוח הוא שעקב מדיניותו ההפכפכה והכיבוש שלו באדמות סוריה ועיראק הוא יאבד את רוב עמי ערב והאסלאם ואולי גם יפסיד בבחירות לנשיאות ולפרלמנט בשנה הבאה [2023]. הוא לא ירוויח בעלי ברית במערב ובמזרח ובייחוד את הרוסים שהוא דקר אותם בגבם כאשר סיפק לאוקראינה יותר מ-500 כלי טיס בלתי מאוישים וגינה את סיפוח קרים ע"י רוסיה. ימים יגידו."[2]


[1] https://www.raialyoum.com/, 16.2.2022

[2] https://www.raialyoum.com/, 16.2.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: