עיתונאי עיראקי: סעודיה תסרב להצטרף לסיוע ללבנון כל עוד היא נשלטת ע"י "סוחר הסמים הלבנוני" – חסן נסראללה

עלי אל-צראף, עיתונאי עיראקי, תקף במאמרו את חסן נסראללה, מזכ"ל חזבאללה, על רקע איומיו בתקופה האחרונה. להלן עיקרי המאמר:

"סוחר הסמים הלבנוני הידוע בשם חסן נסראללה הפנה שתי עצות אחת לסעודיה ואחת לאמירויות ועטף אותן באיומים. לסעודיה הוא יעץ שאם היא אינה רוצה שמישהו יתערב בענייניה הפנימיים היא צריכה לא להתערב בענייני לבנון. אולם האמת היא שסעודיה אף פעם לא ביקשה מלבנון לא להתערב בענייניה. לבנון לא התערבה וסעודיה לא ביקשה ממה לא להתערב. 

לא ברור לי מה מניע את סוחר הסמים לשקר והדבר לא קשור בכך שענייני סעודיה הם דבר גדול יותר מכדי שלבנון תתערב בו. יתרה מזאת, איש אינו יודע על איזה לבנון נסראללה מדבר ובתור מי הוא מדבר?

'הראשן' הזה [נסראללה] מפריז מאוד בערכו כאשר הוא מדבר על 'הענינים הפנימיים של סעודיה'. [עצתנו לו:] 'התרחק מכל התערבות בסעודיה… 

"סוחר הסמים הלבנוני" חסן נסראללה[1]

רשמית, סעודיה לא קיבלה מסר כזה של אי התערבות משום בכיר לבנוני לא מהנשיא, לא מראש הממשלה וגם לא משר החוץ, והסיבה הברורה לכך היא שההתערבות הסעודית הסתכמה במתן סיוע ללבנון.

אך אם לבנון היא שם נרדף לסוחר הסמים הרי שסעודיה לא ביקשה ממנו שלא להתערב בענייניה ולא העבירה לו מסר בעניין הזה, אך היא העבירה מסר לבכירים לבנונים לנקוט צעדים למניעת הברחת סמים ללבנון, וזה קרה לפחות פעם אחת כאשר נתפס מטען שהיה מיועד לאפריקה דרך סודן… לו נסראללה רצה היה יכול לשגר טילים לעבר סעודיה והאמירויות ישירות מלבנון במקום לשגרם מתימן.

סעודיה גם ביקשה מלבנון הרשמית להפסיק לייצא טרור לתימן וזה גם מה שהלבנונים עצמם מבקשים עד כדי כך שהפטריארך המארוני בשארה אל-ראעי קרא להתערבות האו"ם כדי להבטיח שלבנון תהיה נייטרלית ולמנוע מסוחר הסמים הלבנוני לסבך את לבנון במשברים אזוריים ולהשתמש בנשקו לפעולות טרור, דבר המאיים על יציבותה של לבנון יותר מכל גורם אחר. 

העצה של נסראללה חסרת ערך משום שמי שנותן אותה הוא שקרן ומפריז בערך מעמדו והוא מדבר בשם המדינה הלבנונית בלי שהוסמך לכך. גם אם כולם יודעים שהמדינה הזאת [לבנון] שותקת משום שהוא עצמה נתונה תחת טרור מדינת הסמים." 

אשר לעצה שנסראללה נתן לאמירויות באמרו: "האמירויות פנו לקבל הגנה אמריקנית אירופית וישראלית בעימות הראשון עם אנצאראללה [החות'ים] בתימן ומה שיגן על האמירויות הוא רק אם תיסוג מתימן" הרי מדינת האמירויות, טוען אל-צראף, "לא ביקשה הגנה מאיש אלא רק קראה לכל מדינות העולם להזדהות עמה וקראה למועצת הביטחון לעמוד מול מעשי הטרור כפי שעושה כל מדינה אחרת שהטרור פוגע בה.

תשובת האמירויות לעצתו של נסראללה הייתה התקפה של מטוסיה על בסיסי החות'ים והיא מממשיכה לנהל מערכה נגד קבוצות הטרור האלה גם אם הדבר יימשך עוד שבע שנים עד שהן שיסכימו לפתרון פוליטי.

הטרור של החות'ים בטיליהם ובכטב"מים שלהם לא יביא את סעודיה להפסיק את המלחמה ולא יניא את האמירויות למלא תפקיד בקואליציה הערבית… ככל שהחות'ים יגבירו את התקפותיהם כך תתגבר הנחישות להביסם בכוח ולא להידבר עמם."

אל- צראף טוען כי "העצה האמתית שאפשר לתת לסוחר הסמים הלבנוני היא שהסחר בסמים אינו יכול להיות כלכלה חליפית והוא לא יציל את לבנון או את חזבאללה משום שמדובר בפשע… אין ספק שחזבאללה יכול להרוויח מכך כמה מיליונים אך המעשים האלה מבטלים את הסיבות לקיומה של ההתנגדות, חושפים את אופייה האמתי והופכים את נסראללה למנהיג מאפיה ותו לא.

אשר לאיומים שנסראללה משמיע, הרי שהם נובעים מכך שאיראן מתקרבת לחתימה על הסכם הגרעין שיכלול את הסרת הסנקציות, והמשמעות לגבי סוחר הסמים הלבנוני היא שהוא עשוי לשוב ולקבל מימון נוסף להמשך שליטתו. התוצאת יהיו שלבנון תהיה מבודדת יותר ומצבה יוסיף להיות טראגי כולל אפשרות שהשלטון יקרוס לאחר שיפשוט את הרגל. סיבה נוספת לאיומי נסראללה נעוצה בכך שהשפעת איראן בעיראק פוחתת דבר שמעלה את הטמפרטורה על כסאו של נסראללה והדבר מתבטא בהתפארות בגבורתו.  

כמו כל סוחר סמים הוא אמוציונלי יותר ומתוח ומעלה את רמת האיומים בכל פעם שהוא חש לחצים…

אם חזבאללה יחזק את שליטתו לאחר הבחירות במאי הקרוב, הטרגדיה של לבנון תתגבר והיא תהיה מבודדת וכושלת, והעולם יימנע מלסייע לה וכך גם סעודיה שתסרב להירתם למסע הצלה של קרן המטבע העולמית עד שממשלת חזבאללה תשתחרר מההגמוניה של סוחר הסמים, הפצצות ומעשי הטרור…"[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 15.2.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 15.2.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: