לראשונה במצרים יכהן נוצרי כנשיא בית המשפט העליון לחוקה

לראשונה בתולדות מצרים מונה נוצרי (קופטי) כנשיא בית המשפט העליון לחוקה במצרים. הנשיא החדש – פאולוס פהמי – נשבע אמונים לנשיא מצרים – עבד אל-פתאח אל-סיסי – אתמול (9 בפברואר). נשיא מצרים ברך את פהמי והביע הערכה עמוקה לתפקיד החשוב שממלא בית המשפט העליון לחוקה.

פאולוס פהמי ונשיא מצרים[1]

המועצה הלאומית לזכויות האדם במצרים קידמה את המינוי בברכה, ויו"ר המועצה – מושירה ח'טאב -ציינה כי מדובר בצעד ענק בתחום הזכויות האזרחיות והפוליטיות במצרים וכי מצרים נכנסת לעידן חדש שבו הההנהגה הפוליטית שלה מקדמת את הזכויות האזרחיות ואת עקרון שוויון ההזדמנויות לכל התושבים ללא ההבדל דת ומין או כל סיבה אחרת. 

הוגה הדעות הקופטי – כמאל זאח'ר – אמר כי מדובר בהחלטה היסטורית שמבססת דרך חדשה במצרים השומרת על זכויות המיעוטים ומונעת הקצאת תפקידים למגזרים מסוימים בלבד. הנשיא המצרי רוצה להעביר מסר במצרים ומחוצה לה שהקופטים הם חלק בלתי נפרד ממרקם העם המצרי ויש להם זכויות אזרח וזכות לשמש בתפקידים ציבוריים בכירים. עוד אמר כי ההחלטה חוסמת את הדרך בפני הקיצונים והפונדמנטליסטים המנסים ליצור סדקים במחנה הלאומי ולפרוט על מיתרי העדתיות.

הנשיא החדש הוא בעל תואר במשפטים (שנת 1977) ודיפלומה של מכון מחקר אטלנטה בארה"ב במינהל משפטי (1994). כמו כן מילא שורה של תפקידים כגון: יועץ משפטי בבית הדין לערעורים, חבר בבית המשפט לפלילים בקהיר ובית המשפט לביטחון המדינה, עורך דין בתביעה הכללית ויו"ר בית המשפט לערעורים.

פהמי עמד בראש משלחת של משרד המשפטים לוועידה למאבק בפשעי הלבנת הון. כמו כן עמד בראש המשלחת המצרית לוועידת המדינות שחתמו על הסכם האו"ם בנושא המאבק בשחיתות.[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 9.2.2022

[2] https://aawsat.com/, 10.2.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: