החות'ים מנהלים מלחמת השמדה תרבותית

בעל טור ביומון "אל-שרק אל-אוסט" – המדאן אל-עליי – ייחד את מאמרו לפעולות שנוקטים החות'ים בתימן שהוא רואה בהן חלק מ"השמדה תרבותית" וזאת על רקע ידיעה על כך שהחות'ים סגרו את חנות הספרים "אבו דר אל-ר'פארי" הקיימת בצנעא כבר ארבעה עשורים ונמכרו בה ספרי הגות ופוליטיקה.

חנות הספרים שנסגרה[1]

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"המשכילים התימנים והערבים חשים את החומרה של הפשע הזה אך רבים מהם אינם יודעים כי מדובר בפעולה שיטתית של החות'ים למחוק כל מה שקשור לזהות של התימנים ותרבותם. ובמקביל, החות'ים מפיצים אמונה ומושגים המגיעים מאיראן שמכילים תכנים המקדשים את הגזענות ופוגעים בפלורליזם, בדו קיום ובקונצנזוס התימני. יתר על כן, הם מנציחים את האיבה למדינות האזור והעולם ודוחפים את תימן להיות נקודת מוצא לכאוס ולפגיעה במדינות ערביות.   

כל מי שעוקב יכול לחוש את הסכנה הזאת אם רק יראה את השינויים שכפו החות'ים בתוכניות הלימוד של מיליוני ילדים באזורים שבשליטתם. למשל, החות'ים קוראים למפרץ הערבי, שזה המינוח שהליגה הערבית אימצה אותו, המפרץ הפרסי שזה המינוח שאיראן מנסה לכפות.

סגירת חנות הספרים איננה הפעולה הראשונה, והחות'ים מבצעים כמוה בכל מקום שהם עוברים. הם שרפו כמויות גדולות של ספרי דת, היסטוריה ופוליטיקה והחרימו חנויות רבות בצנעה, בחג'ה, בד'מאר, באב ובערים נוספות… בחנויות הספרים שהמשיכו לפעול נאסר למכור ספרים שאינם תומכים ברעיונות ובאמונה של החות'ים."

המדאן אל-עליי ממשיך במאמרו: "הפעולות האלה הן רק אחד האמצעים לבצע פשע חמור ורחב יותר – השמדה תרבותית שהתימנים סובלים ממנה מאז שליטת החות'ים בשם ההפליה הגזענית והצדק האלוהי בחסות סיסמאות דתיות ולאומיות כגון, 'הזהות האמונתית',  'שחרור ירושלים' 'הדרך הקוראנית' תוך ניצול האמוציות של התימנים ועקרונות הדת והערביות שלהם.

אפשר לומר שהחות'ים מציבים את התימנים בפני שתי אופציות בלבד:  האחת – ציות וכניעה, ובכך תימחק זהותם והם יושמדו מבחינה תרבותית, וזה מה שקורה לתושבים באזורי שליטת החות'ים  שם הילדים נשלחים לבתי ספר שבהם מלמדים בכפייה את רעיונות החות'ים. האופציה השנייה – אם התושבים יתנגדו לרעיונת שהחות'ים מנסים לכפות, יתנכלו להם, יטילו עליהם מצור, יגרשו אותם וירצחו אותם, וזה מה שקורה לתושבים בעיר תעז…

המשך רצח וגירוש התימנים המתנגדים לחות'ים כבר שנים רבות הוא סוג של השמדה קולקטיבית פיזית חלקית ומטרתה של מדיניות זאת היא הכנעת התושבים, וזה מסייע בביצוע ההשמדה התרבותית.

מומחי משפט יודעים כי אפשר להשמיד ציבור או עם באמצעות פגיעה שיטתית בתרבותו דבר שיוביל לקץ הרוח שלו ואחר כך קץ קיומו. לפיכך אין להתייחס במושג השמדה קולקטיבית רק לביטוי הפיזי אלא קיים קשר ישיר בין אלימות תרבותית לאלימות פיזית, כך לפי הסופר האמריקני דיויד נרססיאן. ובהקשר זה אפשר לציין את אמרתו המפורסמת של המשורר הגרמני הנריך היינה 'במקום שבו שורפים ספרים ישרפו בסופו של דבר גם בני אדם'…

שיטות ההשמדה התרבותית בתימן מגוונות אך הבולטות שבהן היא ההפחדה ברצח, העלמה בכוח והסתה נגד התימנים המסרבים לקבל את המיזם של איראן. פעולות נוספות של החות'ים: הרעבה כדי להכניע את הציבור, גירוש, שימוש במוסדות החינוך ובמסגדים [להפצת רעיונות], שינוי שמות רחובות ומבני ציבור, גיוס אמצעי התקשורת והרס מאורגן של אתרי עתיקות דתיים והיסטוריים וכן השמדת מסמכים או דברים בעלי ערך אומנותי, דתי או היסטורי."[2]  


[1] https://www.alarabiya.net/, 6.2.2022

[2] https://aawsat.com/, 9.2.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: