ישראל תקפה יעדי חזבאללה ואיראן באזור דמשק ואילו רוסיה וסוריה ערכו תמרונים באזור הגולן

ארגון אל-מרצד לזכויות אדם (של האופוזיציה הסורית) מסר כי ישראל תקפה אתרים של חזבאללה באזור העיר אל-קטיפה השוכנת באזור אל-קלמון צפונית מזרחית לדמשק, ביום שני (31 בינואר) עם שחר.  

לפי אל-מרצד, נשמעו לפחות חמישה פיצוצים בעיר אל-קטיפה ואחריהם פרצו כמה שרפות בבסיסי צבא ומחסני נשק ותחמושת השייכים לארגון חזבאללה. עוד מסר אל-מרצד כי היו אבדות בנפש, ואילו סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנא דיווחה על נזק לרכוש בלי למסור פרטים לגבי היעדים שנפגעו.

לפי סאנא, ישראל תקפה בטילים מאזור ביירות לכיוון דמשק וסביבותיה וחלק מהם יורטו ע"י מערכת ההגנה האווירית הסורית.

בשנים האחרונות ישראל ביצעה מאות תקיפות אוויריות בשטחי סוריה נגד מטרות סוריות, איראניות ויעדים של חזבאללה.

בימים האחרונים ערכו טייסים רוסים וסורים סיורים אוויריים במסגרת תמרונים משותפים בשמי סוריה כולל באזור הגולן. הטייסים הרוסים המריאו מבסיס חמימים בסוריה, ואילו הטייסים הסורים יצאו לדרך משדות תעופה צבאיים באזור דמשק. המטוסים הרוסים ערכו התקפות וירטואליות נגד יעדים קרקעיים באמצעות מטוסים מסוג סו 34, סו 35 בשעה שהסורים ערכו תצפיות על התחום האווירי והעניקו חיפוי אווירי באמצעות מטוסי מיג 23 ו-29.

הפעילות הרוסית בגולן[1]

לפי אל-מרצד, המשטרה הצבאית הרוסית בלווי כוחות סורים ערכה סיורים בנמל לאד'קיה ב-17 בינואר בעקבות התמרמרות בציבור הסורי מכך שהנמל הפך הפקר להתקפות ישראליות ומכך שרוסיה שתקה אחרי התקפה ישראלית על מכליות בתוך הנמל שגרמה לדלקות ענקיות ואף הואשמה בכך שרקמה מזימה נגד העם הסורי.

עוד מסר אל-מרצד  כי רוסיה חותרת להוציא את איראן וגרורותיה מהנמל ופועלת להחיל את שליטתה עליו כדי למנוע התקפות ישראליות על הנמל.[2]

במקביל טען חוקר במכון המחקרים "ג'סור" – ואיל עלואן – כי באזור שתקפה ישראל נמצאים לא רק יעדים של חזבאללה אלא גם יעדים של משמרות המהפכה האיראניים שהעבירו באחרונה את מחסניהם מאזור דמשק לאזור אל-קלמון ופרברי חומס. לדבריו, משמרות המהפכה מניידים את כוחותיהם בתדירות גבוהה בסוריה מחשש שיותקפו ע"י ישראל. כמו כן הם פועלים לבצר את עמדותיהם כדי שאם יותקפו הנזק יהיה חמור פחות מבעבר.

חוקר מדע המדינה – רדואן זיאדה – טען כי ישראל מנסה להרוס כל בסיס צבאי של חזבאללה בסוריה תוך העברת מסר לאיראן כי היא לא תאפשר התבססות של חזבאללה בסוריה. "המשטר הסורי אינו מסוגל לעשות מאומה לנוכח ההתקפות של ישראל משום שהוא חושש ממלחמה שתמיט עליו אסון." אשר להשפעה על איראן הוא סבור כי ההתקפות אינן משנות את פני הדברים באופן מהותי אם כי הן מצמצמות את ההתרחבות האיראנית בסוריה.

גם ואיל עלואן טען כי הפגיעה ביעדים איראניים בסוריה אינה משפיעה על אופי ההשפעה האיראנית ועל פריסתה הצבאית והביטחונית של איראן או על הגיוס או על העברת הנשק ופיתוחו. "ההתערבות הישראלית בסוריה מסיגה את המיזם האיראני צעד אחד לאחור מול התקדמות המיזם חמישים צעדים קדימה." [3]


[1] https://www.raialyoum.com/, 26.1.2022

[2] https://aawsat.com/, 1.2.2022

[3] https://www.alaraby.co.uk/, 31.1.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: