איומים על חיי הלהט"בים באפגניסטן

קהילת הלהט"בים באפגניסטן נמצאת במצב קשה עקב התגברות האיומים החמורים על שלומם וחייהם של בני הקהילה מאז תפיסת השלטון באפגניסטן ע"י תנועת טאלבאן.

בריאיונות שערכו ארגוני זכויות אדם ל-60 חברי הקהילה בחודשים אוקטובר עד דצמבר 2021 אמרו החברים כי הם נחשפו להטרדות מינות ולאיומים מצד אנשי טאלבאן רק בגלל נטייתם המינית. כך עולה מהדוח שכתבו ארגוני זכויות האדם האלה שכותרתו "אפילו אם תגיעו לשמים נמצא אתכם". עוד אמרו אנשי הקהילה כי בני משפחותיהם, שכניהם ושותפיהם מתנכלים להם.  

הפגנת תמיכה בלהטב"ים[1]

כבר לפני השתלטות טאלבאן על קבול אשתקד הייתה אפגניסטן מקום מסוכן לקהילת הלהט"בים, וחלקם עברו הטרדות מיניות, אלימות פיזית ע"י בני משפחותיהם. צופים שתנועת טאלבאן תטיל עונשים כבדים על חברי הקהילה ותיישם את חוקי השריעה האסלאמית כלפיהם והמשמעות היא גזר דין מוות נגד כל מי שתהיה ראיה שהוא אחר מבחינה מינית.

בחודש יוני 2021 הצהיר השופט הטאלבאני – ג'ול רחים – שיש שני עונשים בלבד ללהט"בים: לסקול אותם באבנים או למחוץ אותם מתחת לגדר. אדם אחר ממקבלי ההחלטות בטאלבאן – וחידאללה אל-האשמי – אמר כי באפגניסטן שולטים חוקי השריעה האסלאמית.

לאור זאת, רבים מאנשי קהילת הלהט"ב שוקלים לעזוב את אפגניסטן משום שהיא כבר אינה בטוחה עבורם.

בתגובה אמר דובר משרד החוץ האמריקני כי ארצו דבקה בזכויות האדם ובחירויות הפרט הבסיסיות לקהילת הלהט"ב, אך ידוע שבתקופות מעבר סובלים אנשי קהילת הלהט"ב מחולשה רבה בהתמודדות עם ההפליה והאלימות.

בתקופת שלטון טאלבאן הראשון בשנים 1996 – 2001 היו דיווחים על גברים הומוסקסואלים שנסקלו למוות לאחר שהוצא נגדם גזר דין מוות באופן רשמי. ב-31 באוקטובר 2021 נמלטה הקבוצה הראשונה של הלהט"בים מאפגניסטן אל בריטניה.  

הקהילה הבין-לאומית קראה ליישב מחדש את הפליטים מקרב האפגנים חברי קהילת הלהט"ב באופן  בטוח וראוי במדינות המערב. היא קראה לגייס תרומות וכן לסייע להם ולתמוך בהם."[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 27.1.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 27.1.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: