בעל טור ביומון האמירויות תוקף בחריפות את איראן על עמידתה מאחורי ההתקפה באבו דבי

בעל טור לבנוני ביומון האמירויות "אל-ערב" – ח'יראללה ח'יראללה – כתב ב-18 בינואר מאמר על ההתקפה החות'ית נגד האמירויות.

להלן תרגום עיקרי המאמר:

"לפני הכל, מעשה הטרור שפגע במדינת האמירויות חושף את המכה שספגו החות'ים (קבוצת אנצאראללה) בשני המחוזות התימניים שבוה ומארב. ובעצם זו הייתה מכה קשה לפרויקט האיראני בתימן. כוחות אל-עמאלקה שברובם הם דרומיים הצליחו לחולל שינוי גדול בשטח לאחר שמחוז מארב היה על סף נפילה לידי החות'ים כלומר לידי איראן.

ההתקפה החות'ית נגד האמירויות[1]

ברור שחיל האוויר של כוחות הקואליציה הערבית מילאו תפקיד נכבד בתבוסת החות'ים בשבוה ובחדירה המסוימת למחוז מארב. במקום שקבוצת אנצאראללה תחשוב כיצד לחפש מוצא של שלום למצב שאליו הובילה בתימן היא הוכיחה באמצעות התקיפה שביצעה באמצעות כטב"מים וטילים על אזור התעשיה  אל-מצפח ועל נמל התעופה אבו דבי שהיא נחושה להסלים. יתרה מזאת, נראה שהיא עדיין סבורה שהפרויקט האיראני בתימן עדיין חי, והמשמעות היא שאפשר להפוך את האזור המשתרע ממחוז מארב עד נמל אל-חדידה בים האדום דרך צנעא לישות בת קיימא שתהווה בסיס טילים וכטב"מים של הרפובליקה האסלאמית [איראן]."

עוד כתב ח'יראללה: "פעולת הטרור נגד מדינת האמירויות מצביעה בעיקר שמשטר חכמי הדת האיראניים אינו יכול לשנות את אופיו התוקפני. הוא יכול להעמיד פני מתון במקום כזה או אחר באמצעות הידברות עם סעודיה למשל, אך במהות אנו עומדים מול משטר שמצוי במשבר פנימי מתמיד ולכן הוא נזקק כל העת לייצא את המשבר שלו מחוץ לגבולות מדינתו בצורה זאת או אחרת כולל אל האמירויות שהיא מדינה שוחרת שלום שמחפשת אפס בעיות עם מדינות העולם כול הרפובליקה האסלאמית האיראנית. רק לפני כמה שבועות ביקר השיח' טחנון בן זאיד, היועץ לביטחון לאומי של האמירויות בטהרן. נראה בבירור שאיראן אומרת משהו בפומבי ועושה את ההיפך בחשאי.

אם חוזרים אל ההתפתחויות בתימן מאז השתלטות החות'ים על צנעא ב-21 בספטמבר 2014 מתברר לגמרי שקיימת נסיגה בפרויקט האיראני להקים ישות פוליטית בת קיימא בצפון תימן. בתחילה התפשטו החות'ים לכוון דרום והגיעו לעיר עדן שממנה יצאו רק בכוח. לאחר מכן ניסו לקבע את שליטתם בנמל אל-מוח'א השולט על מיצרי באב אל-מנדב האסטרטגיים. הם נכשלו גם בכך, וידוע מי עומד מאחורי כישלונם."

ח'יראללה סבור כי "יש לראות בהתקפה על האמירויות התפתחות חמורה במישור האזורי משתי זוויות: האחת קשורה לחות'ים עצמם שאינם מסוגלים להצטרף ליוזמות שלום, והעדות לכך היא דחייתם את היוזמה הסעודית מחודש מארס אשתקד. הם התנגדו ליוזמה הזאת באמצעות הנציב העליון האיראני בצנעא – חסן אירלו – שנפטר לפני כחודש מקורונה. אירלו מיהר בשעתו לצייץ: 'היוזמה הסעודית בתימן היא מיזם מלחמה נצחית ופשעי מלחמה ולא סיום המלחמה'. לחות'ים לא נותר אלא לציית לרצונו של אירלו שהיה קצין במשמרות המהפכה האיראניים. כל זה מעיד שמשמרות המהפכה הם מקבלי ההחלטות הבלעדיים מבחינת החות'ים. כל מה שעשה הנציב העליון האיראני בצנעא, שבקרוב עומד להתמנות שם נציב חדש, הוא למנוע כל התייחסות חיובית ליוזמה הסעודית או כל תיווך אחר מצד עומאן למשל או כל גורם שאולי היה לו מרחב תמרון מסוים לשכנע את החות'ים לאמץ גישה מתונה ופרגמטית במקום לנהוג בקלות דעת. 

אשר לזווית האחרת של ההתקפה נגד האמירויות היא קשורה לאיראן שפנתה להסלמה מול מדינת האמירויות. מתברר שכל מה שאיראן עושה הוא תרגילים שנועדו לשרת את פרויקט ההתפשטות שלה בין שהדבר נעשה בעיראק, בסוריה, בלבנון ובתימן ובין שהדבר נעשה בשיחות הגרעין בווינה. מצער שאיראן מתגלה יום אחר יום כמדינה שאין ביכולתה להיות מדינה נורמלית כשאר מדינות האזור ולקיים יחסים טובים עם שכנותיה.

התוקפנות האיראנית נגד האמירויות באמצעות החות'ים שהם כלי שרת בידי איראן מוכיחה שהבעיה עם איראן איננה תוכנית הגרעין אלא בעיקר התנהגותה מחוץ לגבולותיה, כלומר המיליציות העדתיות שלה, טיליה והכטב"מים שלה. די במה שעשתה איראן בתימן כדי להוכיח שכל מה שהיא רוצה הוא קיבוע תפקידה ככוח אזורי הגמוני גם אם הדבר נעשה על חשבון מדינות ערביות מסוימות ועל חשבון הרס המדינות האלה. בתימן למשל אפשר לתהות מהו המיזם האיראני חוץ מלהפוך את חלק מאדמתה [של תימן] לבסיס טילים וכטב"מים איראניים לצורך סחיטת מדינות האזור והעולם.

לפי ח'יראללה, "לחות'ים אין כל מיזם בעל אופי תרבותי עבור תימן. חמור מכך הוא מצב החינוך במדינה. מאות אלפי ילדים משוטטים ברחובות ואם הם למדו משהו זה רק מעשיות וסיסמאות חסרות כל תוחלת. במקום שיהיה להם עתיד גוררים אותם החות'ים לתוך מלחמות חסרות תועלת בצל סיסמאות המעודדות הליכה רחוקה מאוד לעבר תרבות המוות.

בסופו של דבר מדינת האמירויות תישאר יציבה כתמיד והיא אינה מדינה שאפשר לסחוט. היא תגיב בהתאם ויש לה אמצעים לכך… האמירויות תרמו להקמת סכר במחוז מארב בתימן, ואילו איראן עומדת מאחורי המלחמות במחוז הזה שאין מנוס מכך שיסתיימו באחד הימים."[2] 


[1] https://www.raialyoum.com/, 18.1.2022

[2] https://alarab.co.uk/, 18.1.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: