התערבות איראנית בוטה במגעים להקמת ממשלה בעיראק

מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים – אסמאעיל קאא'ני – הגיע אתמול (16 בינואר) לעיר נג'ף בעיראק כדי ללחוץ על מנהיג הזרם הצדרי – מוקתדא אל-צדר – להגיע להסכמה עם שאר הגורמים השיעים בעיראק על הרכב הממשלה הבאה בעיראק.

עם הגעתו לעיראק ביקר קאא'ני בקברו של סגן ראש ארגון אל-חשד לשעבר – אבו מהדי אל-מוהנדס – שחוסל לפני כשנתיים ע"י האמריקנים עם קאסם סולימאני שהיה מפקד כוח אל-קודס.

קאא'ני[1]

קאא'ני מנסה לשכנע את מוקתדא לשנות את עמדתו המתנגדת לשיתופה של מפלגת "איתילאף דולת אל-קאנון" בראשות נורי אל-מאלכי בממשלה הבאה. מוקתדא התנה את הסכמתו להקים קואליציה עם גורמים שיעים בכך שאל-מאלכי לא יהיה ביניהם.  כל זה על רקע כישלון כל המאמצים של הגורמים השיעים ושל מוקתדא אל-צדר להגיע להסכם

בתוך כך התפרסמו ידיעות על אפשרות ששני הצדדים יגיעו להבנה שאל-מאלכי יורחק מכל הסכם בנושא הממשלה תמורת הבטחה לתת לו הגנה מכל אחריות משפטית על תקופת כהונתו כראש ממשלה בין השנים 2006 – 2014 בייחוד שמוקתדא אל-צדר נוהג להאשימו בשחיתות ובמסירת העיר מוצול לידי דאעש.

במקביל ללחץ הפוליטי שמפעילה איראן כדי להשפיע על הרכב הממשלה הבאה בעיראק התרחשו בימים האחרונים כמה פיגועי טרור שנועדו להטיל אימה על הכורדים והסונים לבל ישתפו פעולה עם מוקתדא אל-צדר בהרכבת הממשלה הבאה. כך למשל אירעו פיצוצים בבנקים של כורדים. נשיא עיראק – ברהם צאלח – תיאר את הפיגועים בבגדאד כמעשי טרור נפשעים המאיימים על ביטחונם של התושבים בעיתוי מוזר שנועד לפגוע בשלום הציבור ובניסיונות להקים ממשלה.

בנוסף הונחו מטעני נפץ במשרדי מפלגות סוניות וכורדיות כולל משרדי מפלגתו של יו"ר הפרלמנט הנבחר – מוחמד אל-חלבוסי – ומשרדו של חבר בסיעה שלו – עבד אל-כרים עבטאן – זמן קצר לאחר שקיבל איומים לחסלו אם מפלגתו תצטרף לכוחות הכורדים. גם משרדי המפלגה הדמוקרטית הכורדית בראשות מסעוד ברזאני היו יעד להתקפה באמצעות רימון הלם.  

לפי האתר "אילאף", אף ששום גורם לא לקח אחריות על הפיגועים בבגדאד, מקורות עיראקיים מפנים אצבע מאשימה למיליציות העיראקיות הפרו-איראניות המנסות להפחיד את הכורדים והסונים כדי שלא יצטרפו למוקתדא אל-צדר ובכך תישלל ממנו האפשרות להקים את הסיעה הגדולה ביותר שבכוחה לקבוע מי יהיה ראש הממשלה הבא של עיראק.[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 17.1.2022

[2] https://elaph.com/, 17.1.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: