ביקורת נוקבת על נסראללה בשל התקפותיו על סעודיה

בנאומו ב-4 בינואר מתח מזכ"ל חזבללה – חסן נסראללה – ביקורת קשה על סעודיה. הוא האשים אותה כי היא שעמדה מאחורי הכוחות שנלחמו נגד חזבאללה בסוריה ובעיקר דאעש בג'רוד ערסאל וגרוד אל-בקאע. "לא אנחנו קלקלנו את היחסים עם סעודיה. מי החל לתקוף? מי החל במלחמה? מי חרש מזימות? הם [הסעודים] חרשו מזימות."

נסראללה האשים את מלך סעודיה – סלמאן – כי בנאומו האחרון הוא דרש מהלבנונים וממנהיגיהם לעמוד  נגד שליטת חזבאללה "הטרוריסטי". "אנחנו איננו פוחדים לדבר ולהגן על כבודנו. הוד מלכותו, הטרוריסטים הם שהפיצו בעולם את האידיאולוגיה הוהאבית הדאעשית, כלומר אתם [הסעודים]. הטרוריסטים הם אלה ששלחו אלפי סעודים לבצע פיגועי התאבדות בעיראק ובסוריה, כלומר אתם. הטרוריסטים הם אלה שמנהלים מלחמה כבר שבע שנים נגד העם המקופח בתימן ואלה שהורגים ילדים ונשים והורסים כל חלקה טובה. הטרוריסטים הם אלה שעומדים לצד ארה"ב בכל מלחמותיה ופותחים לפניה את שערי המדינה ואת הבסיסים הצבאייים שלה כדי שהיא תבצע פשעים נגד האנושות, כלומר אתם. הטרוריסטים הם אלה המממנים את כל הקבוצות המחרחרות ריב ומדון ומלחמות אזרחים בלבנון ובאזור כלומר אתם הסעודים."[1]     

נסראללה[2]

אישים בלבנון תקפו את נסראללה והאשימוהו בגרימת נזק ללבנון ולתושביה למען האינטרסים של איראן. נשיא לבנון – מישל עון – הגיב על דברי חסן נסראללה וטען כי לבנון צריכה להתמיד בעמדתה הרשמית  שעליה לשמור על יחסים טובים עם הערבים ועם הקהילה הבין-לאומית ובייחוד עם סעודיה והמפרץ.

ראש הממשלה לשעבר – סעד אל-חרירי – פנה לנסראללה: "התעקשותך להיות עוין כלפי סעודיה ומנהיגיה פוגעת בלבנון ובאינטרסים של תושביה. סעודיה ומדינות המפרץ חיבקו את הלבנונים והעניקו להם הזדמנויות תעסוקה ויכולת להתפרנס בכבוד. מי שמסכן את הלבנונים וא פרנסתם, יציבותם והתפתחותם הוא זה שרוצה שלבנון תהפוך לבת ערובה של איראן ושלוחותיה בסוריה, בעיראק, בתימן ובלבנון… אני יודע שאתה לא תחזור בך משיטות הההתגרות והגידופים כלפי מדינות המפרץ אך ההיסטוריה לא תרחם על חזבאללה המוכר את ערביותו ואת יציבות, את מולדתו ואת האינטרסים של תושביה תמורת השתתפות במלחמות האזור."   

פואד סניורה, ראש ממשלת לבנון לשעבר, גינה את עמדת נסראללה: "דבריו נגד סעודיה בתנאים הנוכחיים של לבנון ושל מדינות ערב הם בבחינת ביצוע פשע נגד לבנון ותושביה דבר המסכן את האינטרסים הלאומיים שלהם. דברי נסראללה הם נאום איראני במלוא מובן המילה וכאילו מבטא את קוצר רוחה של איראן מכל הקשור בסכסוך בינה לבין ארה"ב והעימות בשיחות וינה ומשקף את הירידה בתפקיד של איראן בתימן והנסיגה בהשפעתה בעיראק ובסוריה… כל לבנוני החושב על האינטרסים של ארצו ותושביה לא היה מתנהג כמו שנסראללה התנהג." סניורה האשים את נסראללה שהוא מנסה לחנוק את לבנון מבחינה כלכלית כדי לרצות את איראן השואפת לשלוט באזור ולהטיל טרור על מדינות ערב, וכל זה על חשבון לבנון ותושביה המתייסרים. 

נשיא לבנון לשעבר – מישל סלימאן – אמר כי רוב העם הלבנוני מתנגד לעמדת נסראללה ורואה בה דבר מזיק מאוד ללבנון והרס היחסים בין לבנון לסעודיה.

ראש המפלגה הדרוזית הפרוגרסיבית הסוציאליסטית – וליד ג'ונבלאט – תהה האם פתרון הבעיות יהיה באמצעות התקפה על חצר המלוכה הסעודית? מה איראן רוצה מלבנון ומהאזור?

חבר הפרלמנט הלבנוני – פואד מח'זומי – צייץ: "אתם בחזבאללה לוקחים את הלבנונים כבני ערובה. שקריכם על סעודיה הפכו לפזמון שחוק והם אינם מצליחים להפיל בפח אף אחד. התפארותכם בנשק ובכסף של איראן היא סוג של שיתוף פעולה והשימוש בנשק שלכם נגד עמכם ונגד מדינות ערביות הוא טרור.

חבר הפרלמנט הלבנוני ממפלגת "אל-לקאא אל-דמוקרטי" – ואיל אבו פאעור – אמר כי עמדת חזבאללה ומדיניותו האזורית הפכו לנטל בלתי נסבל על לבנון.

חבר אל-כתאיב (הפלנגות) – אליאס חנכש – לגלג על דברי נסראללה שאמר כי סעודיה לוקחת את הלבנונים השוהים בתחומה כבני ערובה ואמר בלשון סגי נהור: "שאלתי את ידידיי [בני הערובה] במפרץ על סבלם היום-יומי במדינה שבה הם עצורים ועל התליין הגורם להם עוול, אך הם אמרו שהם חיים חיים נינוחים, מכובדים ומפותחים שיבטיחו את עתיד ילדיהם, ואילו תושבי מדינות ההתנגדות והניצחונות [ציר האיראני] נמצאים בן חיים למוות, עניים, מושפלים ןחרדים לעתיד ילדיהם.[3]  

פארס ח'שאן, בעל טור ביומון הלבנוני "אל-נהאר" כתב במאמרו: "בשעה שלבנון כולה מגנה את התערבות חזבאללה בעניינים שאינם נוגעים לארץ הארזים, למשל המלחמה בתימן, נסראללה מתמיד בעיקשותו להתערב כשהוא מכריז על התנגדות בכל צורותיה [והכוונה לפיגועים] מול ארה"ב וסעודיה.

הכרזה זו אינה חדשה והיא חוזרת על עמדות שנסראללה כבר הביע בעבר ושהסבו נזקים כבדים ללבנון."

ח'שאן סבור כי נסראללה הסלים את התבטאויותיו כלפי סעודיה כדי לטרפד את יוזמת נשיא צרפת אימנואל מקרון בשיתוף סעודיה והמפרץ לשפר את מצבה של לבנון תמורת צעדים שלבנון צריכה לעשות בתמורה, דבר שחזבאללה אינו מוכן לו בהיותו חלק מציר ההתנגדות ומשום שהוא אינו יכול להישאר נייטרלי, בייחוד לאחר דברי המנהיג הרוחני העליון של איראן – ח'מנאי – על המעורבות האיראנית של ציר ההתנגדות בתימן ובסוריה ובעוד מקומות. 

עוד כתב ח'שאן במאמרו: "אם הלבנונים יתמידו בהפעלת לחץ על חזבאללה אולי ישיגו תוצאות ויצליחו לנטרל את המטענים שחזבאללה מניח  דוגמת נאומו האחרון של נסראללה."[4]

סגן מפכ"ל משטרת דוביי – דאחי ח'לפאן – כתב: "חסן נסראללה אויב מאוס של הערבים… צריכים לתפוס אותו ולהעמידו לדין. נסראללה הוא האישיות המסוכנת ביותר לביטחון הלאומי של הערבים… נסראללה לא החמיץ שום הזדמנות לדקור את הערבים, לגדפם, לתמוך ביריביהם ולהתפאר בעוינותם. מי יתן שאללה לא יברך אותו… חסן נסראללה מחנך דורות לשנוא את האומה הערבית…הדוקטרינציה שלו מבוססת על העיקרון של היעלמות האומה הערבית."[5]  


[1] https://www.alahednews.com.lb/4.1.2022

[2] https://www.annaharar.com/, 4.1.2022

[3] https://aawsat.com/, 5.1.2022

[4] https://www.annaharar.com/, 4.1.2022

[5] https://www.alquds.co.uk/, 6.1.2022

%d בלוגרים אהבו את זה: