יומון ערבי: מה התועלת בסגר על עזה כשהיא מקבלת כסף רב מהעולם שחלקו מיועד להתחמשות?

להלן עיקרי כתבה שפרסם היומון "אל-ערב" (האמירויות) בנושא הכספים המגיעים לעזה וייעודם: "ממשל חמאס בעזה מפיק תועלת מרובה מכך שמדינות זרות מממנות את ההוצאות על חינוך, בריאות ותשתיות בעזה, דבר המאפשר לחמאס לשמור על מקורות הכסף  שלה – כספי המיסים שהיא גובה מתושבי עזה."

הסיוע לעזה[1]

בשנים האחרונות שלחה הקהילה הבין-לאומית מיליארדי דולרים לעזה כדי לסייע לשני מיליון תושביה "הנתונים תחת מצור מצד ישראל ומצד מצרים כאחד". משקיפים מעלים סימני שאלה באשר ליעילות הסגר על עזה, שישראל מסבירה אותו כצורך חיוני למנוע מחמאס להתחמש, וטוענים כי ממילא חמאס מקבלת בכל שנה כספים רבים "שאיש אינו יודע לאן הם מוזרמים ואם הם משמשים את חמאס לצורך התחמשות."  

עוד נאמר בכתבה כי "בשנת 2018 האשימה הרשות הפלסטינית את חמאס שהיא השתלטה על כל ההכנסות המגיעות לעזה וכי חמאס גונבת את כספי העם הפלסטיני ומסרבת להעביר את ההכנסות לקופת האוצר הפלסטיני ברמאללה.

במשך השנים 2014 – 2020 העבירו סוכנויות האו"ם לעזה כ-4.5 מיליארד דולרים [600 מיליון דולרים הועברו בשנת 2020). 80% מהסכום הזה מוקצב להעסקת הפליטים הפלסטינים שהם רוב תושבי עזה. כ-280 אלף ילדים בעזה לומדים בבתי הספר שסוכנות אונרא (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם) מנהלת ומגישה גם שירותי בריאות ומזון.

קטר העבירה מאז שנת 2012 לעזה סיוע בסך 1.3 מיליארד דולרים לבנייה, לחקלאות ולמגזר הבריאות. קטר הבטיחה להעביר 500 מיליון דולרים לצורך שיקום עזה לאחר המלחמה האחרונה ברצועה [שומר חומות]. כמו כן קטר מעבירה סיוע למשפחות נזקקות בעזה וסיוע לצורך תשלום שכרם של פקידי ממשל חמאס. 

הרשות הפלסטינית אומרת שהיא העבירה השנה כ-1.7 מיליארד דולרים שרוב הסכום מיועד למימון משכורות לעשרות אלפי עובדים בשירות הציבורי שעבודתם הופסקה בעקבות השתלטות חמאס על עזה בשנת 2007…"

"גרמניה ומדינות אירופיות אחרות העבירו 80 מיליון דולרים לצורך פרויקטים בתחום המים בנוסף לסיוע שלהן לאונרא.

ארה"ב העבירה לעזה השנה 5.5 מיליון דולרים בעיקר למגזר הבריאות ועוד 90 מיליון דולרים לפעילויות אונרא ברצועה ובגדמ"ע.

ישראל מעניקה עשרות אלפי היתרי תעסוקה לתושבים מעזה בכפוף לבדיקות ביטחוניות, דבר המאפשר מקור פרנסה חשוב למשפחות עזתיות רבות…"[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 22.12.2021

[2] https://alarab.co.uk/, 22.12.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: