איראן מנסה להקים בסוריה אזור השפעה הדומה לדאחיה של לבנון ובמקביל מנסה להשיג דריסת רגל גם באסיה

מנכ"ל ארגון פיתוח המסחר באיראן – רדא בימאן באכ – הודיע כי סוריה ואיראן מתכוונות להקים בנק משותף כדי להקל את המסחר בין שתי המדינות, וזאת במקביל לדיווחים על הרחבת השפעת איראן באזור שבין העיר אל-סיידה זינב בדרום דמשק לבין נמל התעופה וזאת כדי להקים באזור הזה מתחם דומה לזה של אל-דאחיה הדרומית בלבנון [מעוז חזבאללה]. הבכיר האיראני מסר כי נחתמו ארבעה הסכמים עם סוריה במהלך ביקורו של שר התעשייה האיראני בדמשק. לדבריו, סוריה ואיראן הולכות לכוון של פיתוח המסחר ביניהן, והביקור הוביל להישגים רבים שיכשירו את פיתוח המסחר.

אל-דאחיה בלבנון[1]

ארגון זכויות האדם הסורי האופוזיציוני "אל-מרצד" מסר כי מתבצעות עבודות באזור אל-בחדליה בפרבר הדרומי של דמשק הגובל באזור אל-סיידה זינב הנחשב לאחד המעוזים הבולטים של המיליציות האיראניות הכוללות אזרחים סורים ולא סורים ובראשן חזבאללה הלבנוני וזאת בפרברי הבירה דמשק.

בעת האחרונה רווח המונח 'דאחית אל-סיידה זינב' [על משקל אל-דאחיה אל-ג'נוביה של חזבאללה בלבנון] בפיהם של תושבי האזור הזה היות שרוב תושבי העיירה אל-בחדליה הם אנשי המיליציות הפרו-איראניות. כמו כן מתבצעות באזור עבודות בנייה וזאת על רקע הדיבורים על ארגון מחדש של העיירה שהפכה למעוז אנשי המיליציות הפרו-איראניות מאז 2013. באחרונה עברו מאות פעילי המיליציות האלה לגור ב'מחנה קבר הגברת'  הגובל באזור אל-סיידה זינב. בנוסף הוקמו שם מחנות אימונים של המיליציות האלה ותושבי המקום הצטרפו אליהן.

לפי אל-מרצד, המסקנה היא שאיראן חותרת להפוך את האזור הדרומי של דמשק עד נמל התעופה של דמשק לאזור הנתון למרותן של המיליציות המקומיות של איראן וגם הזרות: העיראקיות, האפגניות והלבנוניות. במקביל, איראן ממשיכה לפעול בחשאי ועברה מרכישת בתי מגורים ובתי עסק לרכישת אדמות חקלאיות בהיקף נרחב. בחודש שעבר השתלטו המיליציות הפרו-איראניות על קרקע חקלאית הגובלת בכביש נמל התעופה של דמשק באזור שבעא ועצרו את בעלי הקרקע אחר כך הציבו שם מאחז ביטחוני.[2]

אשת תקשורת מבחרין ובעלת טור ביומון "אל-שרק אל-אוסט" – סוסן אל-שאער – כתבה במאמרה: "איראן מתקשה להקים מיליציה שיעית בסוריה לפי המתכונת של חזבאללה, עם זאת, במסגרת התחרות מול ההשפעה הטורקית מגמת המשטר האיראני היא לחזק את ההשפעה האיראנית במרכז אסיה בתקווה לשנות את מאזן הכוחות באזור. מי שפעיל בנושא הוא מפקד כוח אל-קודס במשמרות המהפכה האיראניים – אסמאעיל קאא'ני – האחראי על גיוס לוחמים אפגניים ופקיסטניים לשורות כוח אל-קודס והוא מגלה עניין רב בהזנת סכסוכים עדתיים במרכז אסיה, כך למשל אחראים משמרות המהפכה האיראניים על ביצוע תוכנית פריסת חטיבת מיליציית 'פאטמיון' בקבול, הראת ופרח באפגניסטן כדי להתמודד עם ההשפעה הפקיסטנית ועל שילוב אנשי החטיבה באזורי הגבול עם אפגניסטן לאחר שעזבו את סוריה. קאא'ני פועל במסגרת תוכנית אמביציוזית לפרוס באפגניסטן רשת של לוחמי המיליציות השייכות לקבוצות אתניות שונות, כגון האוזבקים והטג'יקים."[3]


[1] https://almanar.com.lb/, 21.5.2021

[2] https://aawsat.com/, 4.12.2021

[3] https://aawsat.com/, 4.12.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: