סגן מזכ"ל חזבאללה: סעודיה מנסה להשתלט על המהלכים הפוליטיים בלבנון

סגן מזכ"ל חזבאללה – נעים קאסם – האשים את סעודיה שהיא רוצה לשלוט על העניינים הפוליטיים בלבנון וקרא לה לראות בלבנון מדינה חופשית ועצמאית בלי לכפות עליה אג'נדה פוליטית. אשר להודעת שר ההסברה הלבנוני – ג'ורג' קרדאחי – כי יתפטר מתפקידו, אמר קאסם כי לא היו ניסיונות תיווך בנושא ההתפטרות אלא דרישה ישירה בלי כל התחייבות או הבטחה וללא כל תמורה [מצד סעודיה]. חזבאללה יקבל כל החלטה של קרדאחי.  

נעים קאסם[1]

קאסם קרא לממשלת לבנון לטפל "בהשתלטות" של השופט החוקר טארק אל-ביטאר על פרשת פיצוץ נמל ביירות. "אל-ביטאר אינו יכול למנוע מהפרלמנט לקחת סמכות ולשפוט מנהיגים ושרים. הוא שב והאשים את אל-ביטאר ברדיפת בעלי הברית של חזבאללה והרחקת גורמים אחרים מהפרשה תוך שימוש בנימוקים חלשים. לדבריו, מתקיימים מגעים בין מנהיגי לבנון לחדש את פעילות הממשלה, אך [לשם כך] צריך לטפל בכמה נושאים.

אשר לעימות באל-טיונה, שבו נהרגו אנשי חזבאללה ואמל, קרא קאסם להעניש את "הכוחות הלבנונים" בשל "הטבח שביצעו". הוא תיאר את האירוע כ"מבוא למלחמת אזרחים". לדבריו, אין כל סיכוי לכונן קשרים בין חזבאללה ל"כוחות הלבנונים".   

אשר להידרדרות הכלכלית בלבנון, הטיל קאסם את האחריות העיקרית על נגיד הבנק של לבנון – ריאד סלאמה – וקרא להענישו. הוא הביע נכונות לדון בכל תנאי שתעלה קרן המטבע העולמית לקבלת סיוע שישרת את לבנון. עם זאת, טען כי הקהילה הבין-לאומית אינה רוצה שהממשלה הנוכחית בלבנון תטפל בבעיות האמתיות במדינה.

בנושא שרטוט הגבולות הימיים בין לבנון לישראל אמר קאסם כי הדיונים עדיין שטחיים, וחזבאללה בחר להמתין להחלטות מוסדות המדינה הלבנוניים והוא יאמץ אותן.[2]


[1] https://www.almanar.com.lb/, 19.11.2021

[2] https://www.alaraby.co.uk/, 3.12.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: