ויכוח בין המופתי של לבנון לפטריארך המארוני בשאלת הניטרליות של לבנון

המופתי השיעי המקורב לחזבאללה אחמד קבלאן שיגר מכתב לפטריארך העדה המארונית בלבנון – בשארה אל-ראעי – ובו הודיע לו על התנגדותו לרעיון שלבנון תשמור על ניטרליות בכל הקשור לסכסוכים בין מדינות וצירים – רעיון שאל-ראעי מציג כפתרון למשברים בלבנון שנדחה ע"י חזבאללה ובעלי בריתו.

אחמד קבלאן[1]

קבלאן טען כי לבנון חייבת לבחור צד "החוקה הלבנונית, המשטר והדוקטרינה של המדינה מתבססים על הצורך להגן על לבנון ועל האינטרסים שלה מול כל כיבוש, תוקפנות או איום. אני חושש שהמחלוקת לגבי השאלה במי לבחור כאויב ובמי לבחור כידיד עלולה להפוך למחלוקת לגבי גורל לבנון ומושג התוקפנות. מי שתמך בשחרור ותרם בהשגתו איננו כמו מי שתמך בכיבוש ותרם לקיבועו. מי שחונק את לבנון איננו כמו מי שמציל אותה. ההשוואה בין שני הצדדים האלה היא גרימת עוול. הערכים המונותיאיסטיים אומרים: מי שנלחם כדי לחלץ את לבנון מהכיבוש איננו כמו מי שנלחם כדי לתמוך בכיבוש. אלמלא בחרנו צד, הייתה הניטרליות שלנו הופכת את לבנון למדינה הכפופה לאבו בכר אל-בגדאדי [דאעש] או ליישוב השייך לישראל"

עוד טען קבלאן במכתבו: "המצור בלבנון, המצוקה הכלכלית, שער הדולר, האמרת המחירים והכאוס נובעים מברית ארוכת שנים בהנהגת ארה"ב שתכליתה להגן על ישראל. זאת לא הייתה ניטרליות אלא נטייה לצד מסוים, לפיכך אמרנו לא תהיה ניטרליות  כל עוד יש איומים וכיבוש…

לפי היומון "אל-שרק אל-אוסט" יש הסבורים כי שיגור המכתב ועיתויו נעשה בעידוד חזבאללה. בתגובה אמר השר המארוני לשעבר המקורב לפטריארך – ודיע אל-ח'אזן – כי הפטריארכיה לא מעוניינת להגיב על המכתב וכי אל-ראעי אינו מתערב בפוליטיקה אלא הביע עמדה לאומית. עוד הביע תקווה שעמדות קבלאן אינן נובעות מהנחיה פוליטית [של חזבאללה] משום שדבר זה עלול להזיק ללבנון.

נציג הכוחות הלבנוניים (מפלגתו של סמיר אל-ג'עג'ע) חבר הפרלמנט – והבי קאטישא – מתח ביקורת על איש הדת המתערב בעניינים פוליטיים. "נראה שהקבוצה הזאת שמייצג אותה אחמד קבלאן [כלומר, חזבאללה ואמל] מצאה את עצמה במצוקה ותחת ביקורת מצד העם הלבנוני שהתחיל להבין שהיא הסיבה למצב שלבנון הגיעה אליו."[2]  


[1] https://www.elnashra.com/, 30.10.2021

[2] https://aawsat.com/, 1.12.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: