הנוצרים בעיראק חשים מאוימים ומזהירים כי יהגרו

הכנסייה הכלדנית הקתולית בעיראק בראשות הפטריארך – מאר לואיס סקו הראשון – פרסמה אתמול (30 בנובמבר) הודעה שבה הביעה צער וכאב לנוכח ההתנכלויות לנוצרים בעיראק מצד קבוצות קיצוניות רק משום שהם אנשי שלום ונחשבים לחוליה חלשה. ההודעה פורסמה על רקע השלכת שני מטעני נפץ לעבר תושב נוצרי בעיר אל-עמארה במרכז מחוז מיסאן הדרומי.

הפטריארך[1]

הכנסייה הכלדנית הודתה לאל על שהתקיפה הזאת לא גרמה לנפגעים בנפש אך היא "זרעה אימה בקרב בני המשפחה המותקפת ובכלל בקרב הנוצרים שסבלו מאוד מאד שנת 2003 ועד היום. מספר הנוצרים שהגיע למיליון וחצי ירד במשך השנים עד 500 אלף ואיש לא התעניין בנו ובסבלנו והרי אנו אזרחי המדינה הזאת." הפטריארכיה הביעה צער שהמדינה העיראקית "הפכה לג'ונגל, והמצב הנוכחי מדיר שינה מעינינו. יש תופעה של השתלטות על רכוש של הנוצרים למרות מאמצי חלק מאנשים טובים לסייע. לוחצים על הנוצרים בתפקידיהם ומדירים אותם ממשרות אף שיש חוק שצריך למנות אותם למשרות של נוצרים שיצאו לגמלאות או היגרו."  

עוד נאמר בהודעה של הפטריארכיה כי "כאשר אחד הנוצרים מגיש בקשה להתמנות למשרה כלשהי הוא מתבקש לשלם שוחד של לפחות עשרת אלפים דולר. אשר לנציגים [הנוצרים] בפרלמנט ובממשלה, איזה הישגים הם הביאו? מאומה. משום שהם זכו בזכות קולותיהם של הלא נוצרים, וזה אך טבעי שהם ישרתו את אלה שהצביעו בעדם. זה מצב מחפיר."

הפטריארכיה תקפה את רוב הבכירים העיראקיים וטענה כי הצהרותיהם שהנוצרים הם אנשיה המקוריים של עיראק הן חסרות משמעות ואינן מתורגמות למעשים. הפטריארכיה הביעה תקווה שכולם יבינו את הסבל המתמשך של הנוצרים "שאם לא כן גם מי שנותר בעיראק ייאלץ להגר."  

פעיל בעיר אל-עמארה – ג'עפר אל-שוילי – אמר כי רוב התושבים בעיר סבורים כי ההתקפה על המשפחה הנוצרית סליוה בוצעה כדי להכריח אותה לעבוד לטובת התוקפים.

לפי "אל-שרק אל-אוסט", המיליציות חסרות הרסן שולטות לא רק על הנוצרים אלא כמעט על כולם ואינן מאפשרות כל פעילות או השקעה אם הן אינן חלק מכך מתוקף הנשק שברשותן. אל-שוילי אמר עוד כי בעיר נותרו ארבע משפחות נוצריות בלבד, "והציבור מתפלא מיכולתם של המסכנים האלה לשרוד מול הכאוס שנגרם ע"י המיליציות והשבטים במחוז מיסאן וברוב ערי דרום עיראק."

לפי היומון, ברוב מחוזות המרכז והדרום בעיראק הצטמצמה הנוכחות הנוצרית מאוד לאחר 2003 ונותרו שם מתי מעט.[2]


 [1]  https://gate.ahram.org, 7.5.2021

[2] https://aawsat.com/, 1.12.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: