הגברת הפעילות והנוכחות הצבאית של המיליציות האיראניות בסוריה

היומון "אל-שרק אל-אוסט" מדווח על הרחבת הפעילות האיראנית הצבאית בסוריה בעת האחרונה שמתבטאת בפריסת מספר רב של אנשי המיליציות האיראניות והפרו-איראניות באזורי העימות עם כוחות האופוזיציה הסורית בצפון מערב סוריה ובקווי התפר עם כוחות סוריה הדמוקרטית (קסד) בצפון סוריה וכן העמקת נוכחות המיליציות האיראנית בתוך סוריה ובמזרחה.

באזור המדבריות במרכז סוריה (אל-באדיה) ניכרת נוכחות רבה מאוד ופעילות חסרת תקדים של המיליציות האיראניות, בייחוד באזוריים השייכים למחוזות חמאת וחומס במרכז סוריה. המיליציות הקימו מטות ומאחזים צבאיים באזור חומס (תדמור, אל-סח'נה) וכן במחוז חמאת (את'ריא, אל-סען ומזרח העיר סלמיה)

מיליציות פרו-איראניות [1]

בכיר ביחידת התצפית והמעקב 80 האופוזיציונית אמר כי "מספר הבסיסים (כולל בסיסי האימונים) והמאחזים הצבאיים האיראניים בסוריה הגיע ל-190 המפוזרים באזורי המדבריות בחומס ובחמאת וכן באזור חלב, וזאת בנוסף לנוכחות נרחבת במזרח סוריה ובאזורי הגבול בין סוריה לעיראק.

באזור חלב הקימו משמרות המהפכה מטה כולל חדרי מבצעים צבאיים בניהול קציני משמרות המהפכה האיראניים כדי לפקד על המיליציות הזרות הכפופות לאיראן: זינביון, פאטימיון, חרכת אל-נג'באא' העיראקית, חזבאללה הסורי וחזבאללה הלבנוני)…

באזור חמאת הקימו משמרות המהפכה מטות צבא המפקחים על המיליציות האפגניות והעיראקיות הפרו-איראניות.

באזור חומס נמל התעופה טיפור נתון להשפעה האיראנית ולפיקוח על ניהול פעולות צבאיות של המיליציות האיראניות באזור תדמור, אל-שח'נה ועוד. בעיר אל-קציר ושדה תעופה אל-דבעה במערב חומס הקימו משמרות המהפכה האיראניים מטה, ופרוסים בו כוחות של חזבאללה הלבנוני, חטיבת אל-פאטימיון האפגנית, חרכת אל-נג'באא' העיראקית ולואא' אל-קודס הפלסטיני הכפוף למשטר הסורי.

גם באדלב יש נוכחות למיליציות האיראניות."

הפעיל עומר חאג' בכור אומר כי "ניכר מאבק נסתר בין רוסיה לאיראן עקב ניגודי אינטרסים שלא כמו בתחילת דרכן בסוריה כאשר הן שמרו על יחסים טובים כדי לשמור על שרידות המשטר הסורי בראשות בשאר אל-אסד. האינטרס של רוסיה היום הוא לקבע רגיעה ולשמור על יציבות בסוריה באמצעות רה-ארגון בצבא ובשאר מוסדות המדינה וסיום המצב שבו המיליציות שולטות במדינה.

לעומת זאת, איראן סבורה כי תוכנית רוסיה לפרק את המיליציות הסוריות המקורבות לאיראן שהוקמו ע"י הגנרל חוסין המדאני, אחד ממייסדי משמרות המהפכה האיראניים, היא הכנה לדרישה מאיראן להוציא את המיליציות הזרות מסוריה. דבר זה הניע את איראן בעת האחרונה לעשות הערכה מחודשת לגבי השטח שתתאים למטרות ארוכות טווח שלה וחיזוק נוכחותה באופן ניכר בסוריה והרחבת אזורי השפעתה במרכז ובצפון סוריה, וזאת באמצעות הקמת מספר גדול של בסיסים ומאחזים צבאיים כשהיא נסמכת על המיליציות העיראקיות, האפגאניות והמקומיות (סוריות), תוך התמקדות באזור המדבריות הסמוכות לחומס, חמאת, אל-רקה ודיר אל-זור, משום שבאזורים האלה יש השפעה על האינטרסים של רוסיה והם נמצאים בדרכי הספקת [הנשק והציוד] לחזבאללה הלבנוני."[2]  


[1] https://almashareq.com/, 14.5.2021

[2] https://aawsat.com/, 11.11.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: