המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט תוקף את חזבאללה על רקע הסכסוך עם המפרץ

המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט, יו"ר "המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית", תקף את חזבאללה

בריאיון לערוץ הרוסי RT, ובערוץ הלבנוני MTV בהתבטאויות די חריגות ביחס לעבר על רקע המשבר בין לבנון למדינות המפרץ.

וליד ג'ונבלאט[1]

להלן עיקרי דבריו:

 "לבנון קשורה בקשרים מדיניים וכלכליים עם המפרץ הערבי מזה עשרות שנים, ומאות אלפי לבנונים חיים במפרץ ושולחים משם כסף ללבנון. לאן הם ילכו? מדוע יצאה הצהרה בלתי אחראית מלבנון [ע"י שר ההסברה] קרדאחי המגנה את המלחמה בתימן. לאחר מכן יצאו הצהרות של אנשי חזבאללה שתמכו בהצהרתו הבלתי אחראית של קרדאחי. לא נוכל לשאת מלחמה של אחרים על אדמתנו, ולכן צריך לטפל בנושא הזה כך שהשר הזה יתפטר כדי שנוכל לנשום אוויר.  

השר קרדאחי נתמך ע"י חזבאללה ו'זרם אל-מרדה' שהם חזית אחת עם 'הזרם הלאומי החופשי' [של הנשיא מישל עון וחתנו ג'ובראן באסיל]. לאן יפנו הלבנונים במפרץ? לאיראן או לעיראק? אין שם מקורות במדינות הללו הסובלות מבעיות כלכליות חמורות. מבחינה היסטורית אנו עם מדינות המפרץ, ולפחות עדיף שלא נגדף אותן כדי שנישאר שם ונשיג תמיכה בזעת אפם של הלבנונים העובדים שם עד שנשפר את מצבנו בלבנון."

עוד אמר ג'ונבלאט: "קרדאחי קשור לציר ההתנגדות, וראש הממשלה – נג'יב מיקאתי – אינו יכול לצוות עליו דבר. יש לנו משטר דמוקרטי אך הוא כבול בנסיבות פוליטיות. ובה בעת מנהיגי חזבאללה אינם מעריכים את האינטרסים של לבנון במפרץ וראייתם שונה. הם מנהלים מלחמה בתימן בעקיפין או במישרין ולא אכפת להם מהאינטרסים של הלבנונים במפרץ. חייבים להפסיק את ההתקפות על סעודיה וצריך לחזור לעסוק במה שקורה בתוך לבנון.  

חזבאללה הוא השולט באופן ניכר בהחלטות הפוליטיות בלבנון, ולא אני הצהרתי מאיראן שהרפובליקה האסלאמית [איראן] נהנית מהשפעה רבה, בלשון המעטה, בעיראק, בסוריה, בתימן ובלבנון. חייבים לשחרר את הממשלה מלחצים. הממשלה הזאת אינה יכולה להתכנס היום כתוצאה מההצהרה הנתמכת פוליטית ולא בנשק ע"י ציר ההתנגדות."

הצהרת ג'ונבלאט מצטרפת להתבטאותו בערוץ הלבנוני MTV ביום שני (8 בנובמבר) שבו אמר: "המוצא מהמשבר יתחיל בהתפטרות קרדאחי ואחר כך התנצלות למפרץ. אנו צריכים להתנצל רשמית, וחזבאללה צריך לאפשר לנו זאת. הבלגתי רבות ולא התערבתי בשום פולמוס, אך כעת אני מוכרח להגיב. הדלק שקיבלנו [מאיראן] האם איננו קבלת נדבות? מה הם רוצים? מה רוצה חזבאללה? רוצים לשבש את החיים הכלכליים? הם אכן כמעט השיגו זאת. רוצים לשבש את נמל ביירות במקום לצאת ממעגל חקירת פיצוץ נמל ביירות ולשקמו? מי מפיק תועלת משיבוש העבודה בנמל ביירות? אשדוד וחיפה. מה רוצים הם ובעלי בריתם, כלומר 'הזרם הלאומי החופשי'. ראש הממשלה – נג'יב מיקאתי – מנהל את המשבר מצוין ומצליח להלך בשדה המוקשים הזה."

גם חבר סיעתו של ג'ונבלאט – נעמה טעמה – קרא לצאת מחישובים פוליטיים ושיקולי בחירות ולהפסיק להגזים בלאומיות ולאיים. אם יימשך המצב כפי שהוא ויימשכו ההתקפות על סעודיה, המשבר יחריף. זאת לא בושה להתפטר או להתנצל בנסיבות הקשות האלה, ובייחוד לנוכח המשבר הכלכלי וסבלו של הציבור. חייבים לאזור אומץ ולפעול כדי לשוב אל אלה שעמדו לצדנו, תמכו בנו וסייעו לנו כאשר כולם נטשו אותנו… חייבים להחזיר את הקשרים עם סעודיה ושאר מדינות המפרץ לקדמותם. עוול שאנשים התומכים בבני משפחתם בלבנון ישלמו את מחיר המדיניות הלא אחראית וחוסר היכולת לראות את הקשר בין לבנון למפרץ."[2]   


[1] https://www.alquds.co.uk/9.11.2021

[2] https://aawsat.com/, 10.11.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: