בני העדה השומרונית נישאים לנשים מאוקראינה עקב פער בין מספר הנשים לגברים

הסרט התיעודי שהפיק ערוץ אל-ג'זירה "דרושה כלה" הוא בעצם מסע מהר גריזים בשכם לקייב בירת אוקראינה.[1] את המסע הזה עושים צעירי העדה השומרונית שלא עלה בידיהם להינשא בשל מצב חברתי מיוחד שבו מספר הבנות הנולדות קטן פי 3 ממספר הבנים.

כלה אוקראינית[2]

בעדה השומרונית נהוג שמבקשים את ידן של הבנות כשהן צעירות מאוד. הנישואין בעדה אינם נתונים ליד המקרה, ומעורבות התושבים בנושא גבוהה מאוד כשהם מייעדים מראש למי תינשא כל אחת מהבנות.

בעדה השומרונית בשכם 700 איש והיא חיה במאבק מתמיד לשמור על הישרדותה ועל הריבוי שלה מבלי לאבד את המסורת והמנהגים שלה ואת זהותה הדתית.

במועצות הנשים הנקראות "אל-אסתקבאל" נקבע כל דבר הקשור לעסקות נישואין שקודם להן מו"מ, בייחוד במה שנקרא "נישואי חילופין" וכך מספר מוניר – אחד מבני העדה אחד ששפר עליהם גורלם משום שיש לו שתי אחיות, דבר המבטיח שתהיה לו כלה תמורת אחת מאחיותיו. זאת מתוקף חוק מאוד נוקשה בעדה השומרונית: "מי שנושא לאישה את בתי חייב להביא אישה לבני", כך לפי אביו של מוניר.  

אחד הפתרונות לפער בין מספר הגברים לנשים ניתן ע"י הכוהן הגדול של השומרונים – עבד אל-עזים צדקה – שבצעד אמיץ אפילו מהפכני התיר לצעירים השומרונים, כולל בנו ודאח, להינשא לנשים מחוץ לעדה בתנאים נוקשים שיבטיחו את היטמעות הכלות לתוך העדה. אחד היתרונות של נישואי השומרונים לנשים מחוץ לעדה הוא צמצום המחלות התורשתיות אצל ילדים שנולדו מנישואי קרובי משפחה.

לאחר הנישואים מוטל על הכלות האוקראיניות לחיות לפי המנהגים והמסורת ארוכת השנים של העדה השומרונית בתוך סביבה, תרבות ודת שונות בתכלית מאלה שהיו רגילות לחיות עד שנישאו.


[1] https://doc.aljazeera.net/, 27.10.2021

[2] https://doc.aljazeera.net/, 27.10.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: