איומי מיליציות פרו-איראניות קדמו לניסיון ההתנקשות בראש ממשלת עיראק

ראש ממשלת עיראק – מוצטפא אל-כאזמי – ניצל מניסיון התנקשות באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ) ממולכד שפגע היום בבוקר (7 בנובמבר) בביתו באזור אל-ח'דראא' בבגדאד.

מעונו של אל-כאזמי[1]

אל-כאזמי מונה לראש ממשלה לאחר התפטרות ממשלת קודמו – עאדל עבד אל-מהדי – בשל מחאות עממיות שפרצו בעיראק בשנת 2019 ודוכאו בכוח רב שגרם למותם של יותר מ-600 בני אדם. לאחר מכן היו כמה מקרים של רצח וחטיפת עשרות פעילי מחאה ע"י מיליציות פרו-איראניות.

ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה מתרחש בזמן שבו בעיראק שוררת מתיחות קשה על רקע תוצאות הבחירות לפרלמנט שהתקיימו ב-10 באוקטובר, שהסיעות המרכיבות את ארגון "אל-חשד אל-שעבי" הפרו-איראני סירבו לקבלן.

באזור אל-חדראא', שבו היה ניסיון ההתנקשות וממוקמת בו גם השגרירות האמריקנית, מתקיימות בשבועיים האחרונים תהלוכות והפגנות של תומכי הפלגים הפרו-איראניים במחאה על תוצאות הבחירות ובטענה שהן זויפו, וביום שישי האחרון, 5 בנובמבר, היו גם נפגעים כולל שני הרוגים בעימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון לאחר שהמפגינים ניסו לפרוץ לאזור אל-ח'דראא'.

האזור הזה גם ידוע כיעד להתקפות טילים שאיש אינו לוקח אחריות עליהן אך ארה"ב מאשימה את המיליציות הפרו-איראניות שהן העומדות מאחורי התקפות אלה.

בעקבות ניסיון ההתנקשות  מיהר אל-כאזמי להרגיע את העיראקים שהוא בריא ושלם וקרא לרגיעה.

בציוצו אמר: "אני מרגיש טוב, השבח לאללה אני בתוך עמי. אני קורא לרגיעה ולאיפוק מצד כולם למען עיראק. הטילים הבוגדניים לא יערערו את נחישות המאמינים ולא יפחיתו את מידת העיקשות של כוחות הביטחון להגן על הציבור ולשמור על החוק."

ציוץ אל-כאזמי[2]

דובר המפקד הכללי של הכוחות המזוינים של עיראק – הגנרל יחיא רסול – אמר כי נפתחה חקירה בנושא ניסיון ההתנקשות כדי להתחקות אחר המקום שממנו יצא הכטב"ם. הוא הוסיף כי כוחות הביטחון שולטים במצב באזור אל-ח'דראא'.[3]

לפני ניסיון ההתנקשות ובמהלך העימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון קראה ממשלת עיראק לשמור על השקט, ואילו אנשי המיליציות הפרו-איראניות איימו על אל-כאזמי כי יענישו אותו וישללו ממנו את האפשרות לכהן כהונה שנייה כראש הממשלה. כמו כן איימו להעניש חלק ממפקדי הצבא שאותם האשימו כי עמדו מאחורי ההתנגשויות עם המפגינים. בציוץ של מזכ"ל "כתאיב סייד אל-שוהדאא'" – אבו אלאא' אל-ולאא'י – כתב: "אני אומר לך אל-כאזמי: תשכח משני דברים: הראשון – חזרה על בדיחת חידוש כהונתך כראש ממשלה ודבר שני – לא תחזור עוד לתפקידך הקודם ראש מנגנון המודיעין. מנהיג "עצאיב אהל אל-חק" – אחד הפלגים של "אל-חשד אל-ערבי" הפרו-איראני המשפיע ביותר – הזהיר בציוץ מפני "ניסיון של גורמים [עיראקים] הקשורים לגורמי מודיעין [של המערב] מפני תוכנית להפציץ את אזור אל-ח'דראא' ולהפיל את האשמה על גורמי ההתנגדות [הפרו-איראניים]." [4]

יום לפני כן תקפו אנשי "כתאיב חזבאללה" העיראקי הפרו-איראני את אל-כאזמי: "מתן ההוראות לירות על המפגינים חסרי המגן ושפיכת דמם של חפים מפשע בזירת המחאה העממית מעידים על הברבריות של אלכאזמי ואנשיו. דרכיו הנפשעות של אל-כאזמי כלפי עמנו החלו במדיניות של הרעבה ושחיתות והנה הן מסתיימות בדיכוי ובהרג. כל זה ניצול לרעה של השלטון."[5]

המיליציות הפרו-איראניות התנערו מניסיון ההתנקשות והמשיכו לתקוף את אל-כאזמי. דובר גדודי חזבאללה העיראקי – אבו עלי אל-עסכרי – לגלג על ניסיון ההתנקשות וטען כי "העמדת פנים כקרבן [מצד אל-כאזמי] היא שיטה שכבר אבד עליה הכלח וחלפה מן העולם. מלבד זאת, לאיש בעיראק אין רצון לבזבז כטב"ם על ביתו של ראש ממשלת עיראק." מיליציית "עצאיב אהל אל-חק"  טענה כי תקיפת ביתו של אל-כאזמי היא דבר מזויף. דובר ארגון אל-צאדקון – מחמוד אל-רביעי – אמר כי הפיצוץ היה לא אמיתי ונעשה כדי להתסיס את דעת הקהל ולחפות על "פשעי אתמול"[הכוונה לדיכוי ההפגנות בכוח].

לעומתם, פעילי רשת עיראקים שיתפו סרטון של מנהיג "עצאיב אהל אל-חק" – קיס אל-ח'זעלי – מאתמול, 6 בנובמבר, שבו האשים את אל-כאזמי במעורבות בהרג מפגינים. לדברי הפעילים, התבטאותו של אל-ח'זעלי היא הוכחה למעורבות של הארגונים הפרו-איראנים בהתנקשות בראש הממשלה.[6]   


[1] https://www.raialyoum.com/, 7.11.2021

[2] https://twitter.com/MAKadhimi/status, 7.11.2021

[3] https://aawsat.com/, 7.11.2021

[4] https://aawsat.com/, 7.11.2021

[5] https://aawsat.com/, 7.11.2021

[6] https://www.alarabiya.net/, 7.11.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: