פרשנים סורים: ההבנות בין ישראל לרוסיה באשר לתקיפת יעדים איראניים – אינטרס משותף לצמצום ההשפעה האיראנית

אמין אל-עאצי, עיתונאי ביומון "אל-ערבי אל-ג'דיד", פרסם ב-4 בנובמבר כתבה על התקיפות הישראליות בסוריה תחת הכותרת: "האם ניתן אור ירוק רוסי לישראל לתקוף בסוריה?". להלן קטעים מן הכתבה:

"מתגברות התקיפות הישראליות זו אחר זו על אתרים איראניים בסוריה. הסברה היא שישראל חיזקה את ההבנות הבלתי מוצהרות עם רוסיה במהלך ביקור פגישת ראש ממשלת ישראל – נפתלי בנט – בעיר סוצ'י עם נשיא רוסיה – ולדימיר פוטין, ב-22 באוקטובר, בדבר המשך הפצצת מטרות של משמרות המהפכה האיראניים בסוריה דבר שהתגבר בעת האחרונה ובייחוד סביב דמשק.

אתר החדשות "צות אל-עאצמה" המדווח חדשות על דמשק ופרבריה דיווח כי חיל האוויר של ישראל תקף ביום רביעי (3 בנובמבר) בסיסים של המיליציות האיראניות באזור ה'גדוד הכימי' השייך לדיוויזיה השביעית [הסורית] בפרבר הדרום מערבי של דמשק בשולי העיירה זאכיה. התקיפה כוונה אל נקודת ריכוז של פעילים ומחסן נשק איראני. מצבור הנשק התפוצץ במלואו ובעקבות הפיצוץ הזה נגרמו פיצוצי משנה שנמשכו למעלה משעה במקביל לשריפות באזור היעד שנפגע…    

התקיפה בסוריה[1]

התקפה דומה פגעה ביעדים בפרבר הצפון מערבי של דמשק לפני כמה ימים. ישראל תקפה גם ב-30 באוקטובר בטילים יעדים סמוך לפרבר קדסיה וכן אתרים נוספים באזור דימאס של חטיבה 94 של ההגנה האווירית הסורית. לפי הארגון הסורי האופוזיציוני אל-מרצד, נפגעו מחסני נשק ותחמושת של חזבאללה ומיליציות השייכות לאיראן וכן מטות צבאיים של המשטר הסורי והדיוויזיה הרביעית [הסורית]."

בהקשר זה אמר הגנרל שפרש מצבא סוריה והקים כוח צבאי עצמאי – מוחמד אל-חאג' עלי – כי "ריבוי ההפצצות הישראליות על הבסיסים בסוריה מעיד על התגברות קצב משלוחי הנשק מאיראן לסוריה ובייחוד כטב"מים ואמצעי הגנה אווירית. הוא הבהיר כי הרוסים לא נתנו לישראל חופש פעולה מוחלט בסוריה אך יש הבנות לגבי הגדרת היעדים, כלומר ישראל לא תתקוף יעדים שעלולים לערער את יציבות המשטר בסוריה.'  

אל-עאצי מציין כי "ההסלמה הישראלית כלפי יעדי משמרות המהפכה האיראניים בסוריה ובייחוד באזור דמשק באה כמה ימים לאחר פגישת בנט ופוטין שאחריה אמר בנט כי הגיע להבנות רציניות עם נשיא רוסיה בנושא הסורי."   

חוקר במכון המחקרים הסורי "ג'סור" – ואיל עליאן – אמר כי הפצצת ישראל ביום רביעי, 3 בנובמבר, היא המשך של תיאום לפגוע בכל האתרים השייכים למשמרות המהפכה האיראניים וחזבאללה הישנים והחדשים, ובייחוד אלה של הדיוויזיות הרביעית והשביעית והמשמר הרפובליקני [של סוריה]  התומכים בהשפעה האירנית בסוריה. ההבנות בין רוסיה וישראל מאפשרות לישראל לפגוע ישירות בשתי הדיוויזיות האלה הרחק מהאתרים הרוסיים והמקומות שאינם תחת השפעה איראנית שבהם לישראל אסור לפגוע. לדבריו, תוצאות פגישת פוטין ובנט היו טובות לישראל ועדות לכך היא הסבב הנרחב של התקיפות נגד יעדי משמרות המהפכה האיראניים בתוך מטות המשמר הרפובליקני והדיוויזיה הרביעית באזור דמשק ולאור היום כפי שקרה ב-30 באוקטובר."

עלואן מעריך כי ישראל תמשיך לתקוף יעדים של איראן בסוריה. הוא הוסיף: "מוסקווה יוצאת נשכרת מההפצצות הישראליות המרסנות את ההשפעה האיראנית, דבר שעולה בקנה אחד עם האינטרס של רוסיה."    

הפרשן הצבאי – עמיד (דרגה המקבילה לתא"ל) אסעד אל-זועבי – אמר כי "ההפצצות האחרונות פגעו בנשק וטילים שהיו מיועדים לחזבאללה ותוכננו להיות מוצבים בסוריה כדי לשפר את יכולת הלחימה של הארגון ושל איראן בדרום סוריה."

הפרשן הפוליטי – רדואן זיאדה – סבור כי "עמדת רוסיה לא השתנתה והיא תמיד אפשרה לישראל לתקוף יעדים איראניים כרצונה. עם זאת, ברור שהמצב בסוריה מוזר משום שרוסיה כרתה ברית עם איראן לצורך השארת אסד בשלטון ובה בעת היא בברית עם ישראל להוצאת איראן מסוריה. הדבר מעיד על המורכבות של הבריתות ושבריריותן, ולכן פתרון הסכסוך בסוריה רחוק מאוד בשל אינטרסים מנוגדים."[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 3.11.2021

[2] https://www.alaraby.co.uk/, 4.11.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: