מתיחות בין לבנון לסעודיה, לתימן ולמדינות המפרץ על רקע התבטאות חריגה של שר ההסברה הלבנוני

הצהרותיו של ג'ורג' קרדאחי, שר ההסברה הלבנוני, כי הוא מייחל להפיכה צבאית בלבנון וכי הוא מגנה את המלחמה שמנהלות בעלות הברית בהובלת סעודיה נגד תימן וכי החות'ים בתימן מגינים על עצמם נגד תקיפות סעודיה והאמירויות, זוכות להדים רבים בימים האחרונים.

היומון אל-קודס אל-ערבי דיווח על סימני משבר בין סעודיה ללבנון בעקבות הצהרת קרדאחי כי הוא מגנה את המלחמה שמנהלות בעלות הברית בהובלת סעודיה נגד תימן וכי החות'ים בתימן מגינים על עצמם נגד תקיפות סעודיה והאמירויות.

ראש ממשלת לבנון – נג'יב מיקאתי – טען כי מדובר בריאיון שהתקיים לפני שהשר נכנס לתפקידו ולמרות זאת "דבריו אינם מקובלים ואינם משקפים את עמדת ממשלת לבנון לחלוטין."

קרדאחי עצמו אמר כי לא התכוון להרע לסעודיה ולאמירויות וכי הוא אוהב את ההנהגה והעם שלהן והוא נאמן להם.[1]

ממשלת תימן גינתה את הצהרות  קרדאחי. שר ההסברה של תימן – מעמר אל-אריאני – אמר כי "דברי קרדאחי משקפים בורות מבישה בענייייני תימן ונטייה עיוורת למילציות החות'יות הטרוריסטיות. כמו כן הם מתעלמים מתפקידה של איראן מאג'נדת ההתפשטות שלה בתימן ובאזור בניהול ההפיכה, בהבערת המלחמה ובהרס המאמצים להשיג תהדיאה והפסקת אש." שר החוץ של תימן – אחמד עוד בן מבארכ – אמר כי הצהרות קרדאחי חורגות מהעמדה הלבנונית המגנה את ההפיכה של החות'ים  בתימן. מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ קראה לקרדאחי להתנצל וטענה כי דבריו מעידים על הבנה לקויה של האירועים בתימן."

משרד החוץ הסעודי זימן אתמול, 27 באוקטובר, את שגריר לבנון בסעודיה ומסר לו איגרת מחאה רשמית על הצהרות קרדאחי. משרד החוץ הסעודי אמר כי "דברי קרדאחי סותרים את הכללים הבסיסיים ואינם מתאימים לקשרים ההיסטוריים בין שני העמים." גם משרד החוץ של כווית זימן את ממלא מקום השגריר הלבנוני להביע מחאה על דברי קרדאחי.[2]

הזמרת אליסה לגלגה על שר ההסברה הלבנוני קרדאחי ובהמשך לדברי שר ההסברה התימני – מעמר אל-אריאני, שאמר כי קרדאחי לא מבין עניין בנושא תימן, טענה כי "אינו מבין דבר גם בנושא הלבנוני."[3]


[1] https://www.alquds.co.uk/, 26.10.2021

[2] https://www.alaraby.co.uk/, 27.10.2021

[3] https://twitter.com/elissakh/status, 27.10.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: