קריאות ליו"ר הרשות הפלסטינית להתפטר לאחר שהציע חלופות לפתרון שתי המדינות

בעקבות החלופות שהציע יו"ר הרשות הפלסטינית – מחמוד עבאס – לפתרון שתי המדינות בנאומו באו"ם מתחו עליו אישים פלסטיניים ובעלי טורים ערביים ביקורת וטענו כי הוא נכשל בדרכו וכי החלופות שהוא מציע אינן רציניות ובעקבות זאת קראו לו להתפטר מתפקידו.

להלן מבחר תגובות לחלופות שהציע עבאס: 

בסאם אבו שריף, יועצו של יו"ר הרש"פ לשעבר יאסר ערפאת, כתב: "הצהרת מחמוד עבאס לא באה בחלל ריק אלא נבעה מהצטברות של עובדות והצהרות של ישראלים ואמריקניים. אלה גרמו לחשוב שהדיבור על פתרון שתי המדינות ריק מתוכן." 

לפי המאמר של אבו שריף, אף שעבאס דבק במטרות הפלסטינים ובזכות להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים הוא חש שהממשל האמריקני אינו הולך בכוון של חידוש התהליך המדיני, גם מדינות ערביות הפנו לו עורף ונרמלו יחסים עם ישראל. למרות זאת החלופות שהציע עבאס (תוכנית החלוקה, מדינה אחת) אינן ריאליות משום שיישום החלטות או"ם מחייב מאזן כוחות ולא רק פעילות דיפלומטית.

"אם נרצה להיות כנים עם מחמוד עבאס, אנו אומרים לו שאנו תומכים בכל מלה שאמר משום שזו הודאה בתבוסה של המו"מ והכרזה על ביטול כל ההסכמים הקודמים משום שהם גרמו עוול לעם הפלסטיני.

הצעד הראשון צריך להיות הצטרפות לציר ההתנגדות."[1]

בסאם אבו שריף[2]

פאיז אבו שמאלה, המקורב לחמאס, הגיב במאמרו לנאום עבאס באו"ם וטען כי פתרון שתי המדינות נכשל. מדובר בהונאה שישראל הרוויחה זמן והפלסטינים הפסידו שטחים. מחמוד עבאס הציע חזרה לפתרון החלוקה או לפתרון הקמת מדינה אחת, אך מי שנכשל בפתרון שתי המדינות  שהוא הפתרון הקל,  אינו יכול להציע חלופות שביצוען קשה יותר אלא צריך להודות בכשלונו ולהתפטר.[3]

במאמר המערכת של היומון הלונדוני אל-ראי אל-יום נכתב כי "חלק נרחב מן העם הפלסטיני כבר אינו מאמין לאיומים של יו"ר הרשות הפלסטינית ואינו נותן אמון ברשות, במוסדותיה ובאנשיה. ההתנגדות הפלסטינית חוזרת בכוח נגד ישראל ונגד הרשות הפלסטינית.

הצהרות עבאס באו לאחר שורה של מכות כואבות ומשפילות מכל עבר: סירוב שרים בממשלת בנט להיפגש עמו; אי היענות הממשל האמריקני להיפגש עם עבאס בשולי כינוס עצרת האו"ם; התחמקות רוב המנהיגים הערביים החל ממצרים וכלה במפרץ מבקשותיו של עבאס לבקר במדינותיהם ולהיפגש עימם; דברי בני גנץ בפגישתו עם עבאס שהממשלה הנוכחית אינה דוגלת בפתרון שתי המדינות.

אם עבאס חושב שאיומיו לחזור אחורה יפחידו את ישראל, הוא משלה את עצמו. ישראל מאמינה שעבאס זקוק לה יותר משהיא זקוקה לו, היא שולטת על מקבלי ההחלטות בממסד הביטחוני הפלסטיני והיא גם משלמת את המשכורות לפקידי הרש"פ… האם שמעתם על תנועת שחרור שלוקחת הלוואות מהכובש?!

ישראל יודעת שעבאס מדבר אך לא מבצע. כבר עשרות פעמים הוא איים לבטל את הסכמי אוסלו, לחזור בו מההכרה בישראל, להפסיק את התיאום הביטחוני, לחזור להתנגדות בשטח, להקים הנהגה פלסטינית מאוחדת, לפרק את הרשות הפלסטינית ולמסור את המפתחות לבנימין נתניהו. האיומים האלה נותרו על הנייר בלבד. לנוכח אי הכרת ממשלת ישראל בפתרון שתי המדינות והתעקשותה להתייחס לעבאס ולרשות כאל אגודות הכפרים או מועצה עירונית מורחבת שכל סמכויותיה מוגבלות לענייני ביוב, מים, הגנה על המתנחלים וריגול נגד אנשי ההפיכה הפלסטינים, לעבאס אין ברירה אלא להתפטר."[4] 

בעל טור פלסטיני – מאג'ד עזאם – כתב: "איומי עבאס הם מלים חוזרות בלבד ללא שיניים או חלופות רציניות… עבאס מדבר על מו"מ בין ישראל לאש"פ בחסות ועדת הקוורטט שהיא ועדה שמתה מבחינה קלינית מזה זמן רב." כמו כן  האמריקנים הבהירו שהתהליך המדיני רחוק. גם האיום לפנות לבית הדין אינו רציני משום שישראל אינה ממלאת אחר החלטות גורמים בין-לאומיים."

עזאם תוהה כיצד עבאס מתלונן על ישראל שהיא הציעה תוכניות כלכלית וביטחוניות תוך התחמקות מפתרון שתי המדיניות בשעה שעבאס עצמו נפגש עם ישראלים ודן עמם בהמשך התיאום הביטחוני.

"אנו במצב שבו עבאס חלש ואיבד את היכולת והכישרון הדרוש להנהיג את העם הפלסטיני ובנוסף אין לו חלופות חדשות או רציניות."[5]


[1] https://www.raialyoum.com/, 5.10.2021

[2] https://www.raialyoum.com/, 5.10.2021

[3] https://www.raialyoum.com/,7.10.2021

[4] https://www.raialyoum.com/, 5.10.2021

[5] https://www.alaraby.co.uk/ , 7.10.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: