אבו מאזן: נמשיך לטפל במשפחות האסירים והשהידים. יש להצדיע להתקוממות של האסירים

בנאום שנשא יו"ר הרשות הפלסטינית באו"ם, ב-24 בספטמבר, שיגר מחמוד עבאס [אבו מאזן] איום מרומז להפסיק את ההכרה בישראל אם זו לא תיסוג מהשטחים בתוך שנה. הוא הוסיף כי כל האופציות פתוחות ותמיד יהיה אפשר לחזור לאופציה של תוכנית החלוקה שהעניקה 44% מהשטח לפלסטינים. הוא קרא לחדש את התהליך המדיני בחסות הקוורטט. הוא האשים את ישראל שהיא אינה מכבדת את ההסכמים עם הפלסטינים בשעה שהם כן מכבדים את ההסכמים. אבו מאזן הביע הערכה להתקוממות של האסירים והבהיר כי הרש"פ תמשיך לטפל במשפחות השהידים והאסירים. הוא הביע תרעומת שכל העת טוענים נגד הרש"פ שתוכניות הלימוד שלה כוללים הסתה אך אין דורשים מישראל לבדוק את תוכניות הלימוד שלה "שבהן יש הסתה אמתית" לדבריו. אבו מאזן אמר כי זכותו של הפליט הפלסטיני לשוב למולדתו ולהשיב לעצמו את נכסיו. אבו מאזן מתח ביקורת על מדיניותה הסלחנית של הקהילה הבין-לאומית כלפי ישראל דבר שהביא לכישלונותיה. אבו מאזן המשיך לדבר על מלחמת הרש"פ בטרור ותמך בהתנגדות עממית לא אלימה, אך יש לזכור שבהגדרה הזאת של התנגדות עממית לא אלימה נכלל רק השימוש בנשק חם ולא יידוי אבנים ובקבוקי תבערה וגם לא פיגועי דקירה ודריסה.   

מחמוד עבאס[1]

להלן תרגום עיקרי דבריו של מחמוד עבאס:

"חלפו 73 שנים מהנכבה אז גורשו יותר ממחצית העם הפלסטיני מאדמתו והשתלטו על נכסיהם. אני ומשפחתי ורבים כמונו מחזיקים בשטר בעלות על הקרקע והדבר מתועד במסמכי האו"ם. בנוסף לתעודות מחזיקים בני עמנו במפתחות לבתיהם עד היום. למרות זאת איננו יכולים להחזירם משום שישראל אינה מכירה בהחלטות האו"ם ובהן החלטה 194 בדבר זכותו של הפליט הפלסטיני לשוב למולדתו ולהשיב לעצמו את נכסיו…

אף שחתמנו על הסכם עקרונות לעשיית שלום ולהכרה הדדית עם ישראל בשנת 1993 הידוע כהסכם אוסלו, כיבדנו את כל סעיפיו עד היום והסכמנו לכל קריאה רצינית או יוזמה לפתרון מדיני המבוסס על החלטות האו"ם כולל יוזמת השלום הערבית [הסעודית] משנת 2002 ומפת הדרכים משנת 2003, אולם ישראל לא כיבדה את ההסכמים שנחתמו והתחמקה מכל הצטרפות ליוזמות השלום. היא המשיכה במיזם ההתנחלויות ובהרס כל הזדמנות לפתרון מדיני על בסיס פתרון שתי המדינות.

בתשובה לאלה הטוענים כי אין פרטנר פלסטיני לשלום וכי לא החמצנו שום הזדמנות להחמיץ הזדמנות אני רוצה שמישהו יוכיח שפעם אחת דחינו יוזמה אמיתית ורצינית להשגת שלום…

האם ישראל חושבת שהיא תוכל לחמוק מעונש לאחר עקירת יותר ממחצית העם הפלסטיני מאדמתו ולאחר שביצעה כמה מעשי טבח שבהם נשחטו ונהרגו אלפי פלסטינים בשנת 1948 בדיר יאסין ובמקומות נוספים… האם ישראל סבורה שתוכל בפשטות להתעלם מהזכויות הלגיטימיות כולל הפוליטיות של מיליוני פלסטינים כאן ומחוץ לשטחי הרש"פ…

המדיניות של הקהילה הבין-לאומית ורשויות האו"ם כלפי הבעיה הפלסטינית נכשלה עד כה משום שלא הצליחו להעניש את ישראל, לדרוש ממנה תשובות או להטיל עליה סנקציות בשל הפרת החוק הבין-לאומי דבר שגרם לישראל הטוענת שהיא דמוקרטית להתנהג כמדינה מעל החוק…

מה אתם רוצים מהעם הפלסטיני? כיבדנו את כל מה שנדרש מאתנו לפי החלטות האו"ם ולחצנו על עמנו ועל עצמנו לשאת בכאב תוך ציפייה לתקווה. מה הייתה התוצאה? האירועים במהלך העשורים האחרונים הוכיחו שהמדיניות הבין-לאומית כלפי ישראל הייתה שגויה…

יש הדורשים מן העם הפלסטיני ומוסדותיו המאמינים בתרבות השלום ושלטון החוק להציג הסברים ולהוכיח שהם אינם מסיתים לשנאה או לעידוד אלימות, למשל עלינו להסביר ולהצדיק את מה שנכתב בתוכניות הלימוד בבתי הספר אף שהן מסבירות את הנרטיב שלנו ואת זהותנו הלאומית. בה בעת, איש אינו דורש עיון בתוכניות הלימוד ובתקשורת הישראליים כדי שהעולם ייווכח לראות את ההסתה האמתית של המוסדות בישראל. אנו מתנגדם למוסר הכפול הזה.

מדוע עלינו להבהיר ולהצדיק את הטיפול במשפחות האסירים והשהידים שהם קורבנות הכיבוש ומעשי הדיכוי שלו. אין סיכוי שנוותר על בני עמנו. נמשיך לפעול לשחרור כל האסירים. ברכות להתקוממות של האסירים ואם הכיבוש ייעלם לא תהיה בעיית אסירים…

עד מתי יימשך הקיפוח ההיסטורי הזה של עמנו? האם המדינות התומכות בישראל חושבות להגיש לה סיוע נוסף בכסף ובנשק שהיא משתמשת בו להארכת ימי הכיבוש ולהרג הפלסטינים ולשתוק לנוכח מדיניותה התוקפנית והמצור על הפלסטינים? האם הן חושבות שבכך יושגו שלום וביטחון לעם בישראל ויציבות לאזור? התשובה היא בהחלט לא.

במסגרת חיזוק החזית הפנימית שלנו אנו מדגישים שוב שאש"פ הוא הנציג הלגיטימי והיחיד של העם הפלסטיני ואנו שומרים על אחדות העם והארץ ורוצים לקיים בחירות כלליות לנשיאות ולמל"פ רק כאשר נבטיח את קיומן גם בירושלים לפי ההסכמים שנחתמו.

אנו קוראים לקהילה הבין-לאומית לסייע לנו ללחוץ על ישראל לארגן את הבחירות האלה בירושלים.

לא יעלה על הדעת שלא נקיים בחירות. לא ביטלנו את הבחירות אלא רק דחינו אותן משום שהן לא התקיימו בירושלים. עד שנעשה זאת נמשיך לפעול ליצירת התנאים הדרושים להקמת ממשלת אחדות לאומית מצליחה כדי שנוכל לסייע לבני עמנו בכל מקום ולבצע שיקום בעזה דבר הדורש הפסקה מוחלטת  של התוקפנות בכל מקום על אדמת מדינת פלסטין. בחודשים הקרובים נארגן בחירות מוניציפליות בשטחים הפלסטיניים לפי החוק ויימשכו הבחירות בכל ההתאחדויות, האיגודים והאוניברסיטאות שהתחלנו בהן לפני זמן מה.

אשר לבניית מוסדות המדינה, יש לנו מדינה בנויה, ומוסדותיה פועלים לפי שלטון החוק, ענישה, שקיפות, דמוקרטיה, פלורליזם, כיבוד זכויות האדם והעצמת נשים ונוער. הצלחנו להצטרף ל-115 ארגונים והסכמים בין-לאומיים  כדי להגן על זכויות עמנו וחיזוק החוקים הפלסטיניים כולל זכויות האדם.

נמשיך לפעול להצטרף לארגונים בין-לאומיים שמספרם מגיע ל-500 ארגונים המוכרים ע"י האו"ם.

אנו מדגישים לקהילה הבין-לאומית שאנו מחויבים לתהליך המדיני, והדיאלוג הוא הדרך להשגת שלום ולקיבוע ההתנגדות העממית הלא אלימה. נאבק בטרור על כל צורותיו ומקורותיו באזורנו ובעולם. יש לנו 83 הסכמים עם מדינות הנלחמות בטרור העולמי.

התחמקות ממשלות ישראל מפתרון מדיני המבוסס על שתי מדינות לפי החלטות האו"ם, המשך השליטה הצבאית על העם הפלסטיני והצעת מיזמים כלכליים וביטחוניים חלופיים שבריריים הם תוכניות חד-צדדיות שלא יובילו לביטחון וליציבות לאיש משום שהם מעכבים את מאמצי השלום האמתי ומאריכים את ימי הכיבוש ומנציחים מציאות של מדינה אחת גזענית…

אנו נמצאים בפרשת דרכים. הגיעו מים עד נפש. המצב בלתי נסבל. נלחמתי כל חיי למען עשיית שלום הושטנו ידינו לשלום אך לא מצאנו פרטנר בישראל שמאמין ומסכים לפתרון שתי המדינות.

לישראל יש שנה לסגת מהשטחים שנכבשו ב 1967 כולל מזרח ירושלים. אנו מוכנים לפעול בשנה הזאת לשרטוט הגבולות ולפתור את כל נושאי הסדר הקבע בחסות הקוורטט ולפי החלטות האו"ם. אם זה לא יקרה מדוע להמשיך להכיר בישראל.

העם הפלסטיני ימשיך להיאבק עד שישיג את זכותו להגדרה עצמית. האופציות פתוחות כולל שיבה לפתרון שיסתמך על החלטת החלוקה 181 משנת 1947 המעניק למדינה הפלסטינית 44% מהשטח וזה כפול מהשטח בגבולות 1967…

אני דורש ממזכ"ל האו"ם לקרוא לכינוס ועידה בין-לאומית לשלום לפי מקורות הסמכות הבין-לאומיים והחלטת האו"ם ויוזמת השלום הערבית בחסות הקוורטט בלבד…

נפנה לבית הדין הבין-לאומי כדי שיקבל החלטה בנושא הלגיטימיות של הכיבוש על אדמת מדינת פלסטין.

החמצת פתרון שתי המדינות המבוסס על החלטות האו"ם תפתח את הדלת לאופציות אחרות.

מעשיה של ישראל לא יביאו להפסקת המאבק של עמנו להגשים את חירותו ועצמאותו על אדמתו. לא נאפשר  להם להשתלט על חיינו ולחסל את חלומותינו ותקוותינו לחירות ולעצמאות.

ברצוני לציין את הדיאלוג הקונסטרוקטיבי שאנו מנהלים כרגע עם הממשל האמריקני לשפר את היחסים בין הפלסטינים לארה"ב ולקבוע צעדים שיבטיחו שישראל תכבד את ההסכמים החתומים. אנו נפעל להצלחת המהלך כדי ליצור אווירה שתאפשר לעבור במהירות האפשרית לפתרון מדיני של קבע שישים קץ לכיבוש.

אני פונה למנהיגי ישראל: אל תדכאו את העם הפלסטיני ואל תדחקו אותו לפינה. אל תשללו ממנו את כבודו וזכותו על אדמתו ומדינתו משום שבכך תהרסו הכול. יש גבול לסבלנות שלנו ושל עמנו.

העם הפלסטיני יגן על קיומו ועל זהותו. לא ניכנע, לא נוותר ולא נעזוב. העם יישאר על אדמתו ויגן עליה ועל גורלו וימשיך את דרכו עד לסיום הכיבוש.

 זו אדמתנו, זו ירושלים שלנו וזו זהותנו הפלסטינית. נגן עליהם עד שהכובש ילך משום שהעתיד הוא שלנו. הביטחון והשלום לא יהיו רק שלכם. עזבו אותנו."


[1] https://www.maannews.net/, 25.9.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: