סוריה הסכימה להעברת גז וחשמל ממצרים וירדן ללבנון דרכה

סוריה הודיעה על הסכמתה לאפשר העברת גז ממצרים ואנרגיית חשמל מירדן דרך שטחיה והביעה נכונות לסייע ללבנון בנושא משבר האנרגיה שהיא סובלת ממנו. מדובר בביקור רשמי ממשלתי ראשון של משלחת רמת דרג מלבנון בסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים בה לפני כעשור. זאת משום שלבנון הרשמית החליטה לנקוט עמדה ניטרלית כלפי מלחמת האזרחים בסוריה על רקע מחלוקות בין הגורמים הפוליטיים כיצד להתייחס לסוריה. כל זה בשעה שחזבאללה השתתף באופן פעיל בלחימה בסוריה לצד המשטר.

משלחת לבנונית רמת דרג בסוריה[1]

המחסור החמור בדלק ומוצריו התבטא במגזרים רבים, למשל בבתי חולים, במאפיות, בתחבורה ובמזון במדינה שבה המשבר הכלכלי מחמיר מזה שנתיים ואותו כינה הבנק העולמי בין הגרועים בעולם מאז 1850. יצוין כי גם סוריה סובלת ממשבר באנרגיית החשמל עקב הסכסוך הפנימי מאז 2011 שהתגבר עקב הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה.  

בחודש שעבר הודיעה לבנון כי ארה"ב הסכימה לסייע לה לקבל אנרגית גז וחשמל ממצרים וירדן דרך סוריה ולבנון, והמשמעות המעשית היא הסכמה אמריקנית להוציא מן הכלל את לבנון מהסנקציות על סוריה האוסרות קיום עסקאות כספיות או מסחריות עמה.

ברקע להסכמה האמריקנית עומדת התחרות בין חזבאללה ואיראן לבין ארה"ב בנוגע לשאלה מי יסייע ללבנון להתגבר על מחסור הדלק. חזבאללה הודיע על ספינה להספקת דלק שיצאה מאיראן בדרכה ללבנון ובתגובה הביעה ארה"ב הסכמה לאפשר העברת דלק דרך סוריה למרות הסנקציות על משטר אסד.

בתום פגישת המשלחות הלבנונית והסורית הצהיר מזכ"ל המועצה העליונה הלבנונית-סורית – נצרי ח'ורי – כי סוריה נענתה לבקשת לבנון להעביר גז מצרי וחשמל ירדני דרך סוריה. הוא הוסיף: "לביקור יש משמעויות פוליטיות ואחרות הקשורות לנושא הגז ולהפעלת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. סוריה תמיד הייתה חיובית למרות שנפגעה עקב כמה עמדות [לבנוניות] אך היא התעלתה על כך והסכימה לשתף פעולה עם לבנון ולסייע לה."[2]  


[1] https://www.raialyoum.com/, 4.9.2021

[2] https://www.raialyoum.com/, 4.9.2021  

%d בלוגרים אהבו את זה: